Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Soul?

Soul je hudba plná různých žánrů a nejvíce z něho vyčnívají jazz, blues a gospel. Je výrazná a úsměvavá jako vycházející slunce. Lidé, když ji zpívají, rozzáří obecenstvo. Vždyť také vznikla z afroamerických evangelií, kde bylo zapotřebí obšťastnit každého člověka. Je veselá a hravá.

Na počátku se hrál gospel v kostelích, proto bylo zapotřebí mít hodně sboristů, ale později se vyčlenil hlavní hlas a ten vynikal nad všemi ostatními. Díky tomu se hodně umělců naučilo hrát soul právě zde, jako např. Ray Charles, Sam Cooke, Otis Redding nebo James Brown, kterému se přezdívalo The Godfather of Soul.

Ray Charles začal být populární v 50. letech.  Nikdo na jeho projev nebyl zvyklý, měl podmanivý, ochraptělý hlas doprovázený klavírem a zpěvačkami, které mu přizvukovaly. Posluchačky vytrhával ze židlí a jeho písničky, nezapomenutelné hity jako Georgia on My Mind nebo Unchain my heart.

James Brown si se soulem více pohrál a rozvinul ho ve funk. Vznikla ještě výraznější hudba, plná energie a života, doprovázená saxofonem nebo trumpetou a soustavou bicí. Jeho písně jsou jedna legenda za druhou, například Say It Loud, I’m black and I’m Proud nebo I Feel Good, kde jeho dobrá nálada tryská i z textu: I feel good cause I’ve got you!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je to… Soul?