Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… saxofon?

Petra Duhajská

Petra Duhajská

19. 12. 2010

Charlie Parker, Sonny Rollins, Jiří Stivín, Bill Clinton, Líza Simpsonová… Ti všichni hrají na saxofon. Jazzmani, klasici, prezidenti i kreslené postavy. A saxofon je vlastně taky taková všehochuť. Možná i proto je tak oblíbený – každý si najde to svoje.

Ač je téměř celý z kovu, patří kvůli své stavbě a způsobu, jakým se na něj hraje, do rodiny dřevěných dechových nástrojů. V mnoha ohledech je podobný klarinetu; klasický nátisk je stejný, hubička s jedním plátkem velmi podobná. Saxofon se ale proslavil hlavně jako jazzový a rockový nástroj, zejména kvůli tomu, že pro klasickou hudbu je jeho tón příliš robustní a ostrý. Přesto existuje i několik koncertů pro sólový saxofon a orchestr.

První saxofony byly vytvořeny na začátku 40. let 19. století belgickým nástrojařem, flétnistou a klarinetistou Adolphem Saxem. Symbolické narozeniny slaví saxofon 28. června, toho dne byl roku 1846 patentován. Sax navrhl celkem čtrnáct typů saxofonů, některé z nich ale dodnes nebyly zkonstruovány.

Z původních dvou navržených rodin saxofonů se dnes nejvíce používají vojenské typy, zejména sopránový, altový, tenorový a barytonový. Jediný nástroj z orchestrální rodiny, který dosáhl větší popularity, byl tenorsaxofon laděný v C, používal se zejména ve 20. a 30. letech 20. století.

Na popularitě začal saxofon nabírat na počátku dvacátého století, kdy jako módní novinka pronikl do varieté a v tanečních kapelách tehdy nahradil housle. Později na něj začali jazzoví hudebníci napodobovat frázování a razantní projev neworleanských trumpetistů, a tím definovali saxofon jako energický sólový nástroj, který dokázal konkurovat i trubce.

Nejužívanější typy saxofonů, Zdroj: archiv Topzine.cz

Saxofon nabízí hudebníkům v mnoha ohledech spoustu možností k výběru. Většina nástrojů je sice z mosazi (následně lakované nebo stříbrně či zlatě pokovované), ale vznikly i saxofony z plastu, stříbra nebo bronzu. Hubička bývá z ebonitu, plastu nebo kovu, ale k dostání jsou i skleněné, dřevěné, křišťálové a dokonce i kostěné. Plátky se liší velikostí i tvrdostí.

A samozřejmě každý druh saxofonu nabízí jiné zvukové a hráčské možnosti. Většina slavných hráčů jich střídala několik. Každý si také podle svých potřeb přizpůsobil nátisk a postoj. I na poli zvláštních efektů je saxofon studnicí možností pro tvořivé hráče.

Kromě výše uvedených legend patří mezi známé saxofonisty například  Sidney Bechet, Johnny Hodges, Coleman Hawkins, Lee Konitz a ze současných hráčů jmenujme aspoň Evana Parkera, Waynea Shortera a Grega Osbyho. Na saxofon hraje ale také David Bowie nebo Brian Molko z Placebo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… saxofon?