Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Rock´n´roll?

Samcová Jana

Samcová Jana

12. 8. 2009

Elvis-Presley-600x338One, Two, Three O’clock, Four O’clock rock, Five, Six, Seven O’clock, Eight O’clock rock. Nine, Ten, Eleven O’clock, Twelve O’clock rock, We’re gonna rock around the clock tonight“…

… Hitovka Rock around the clock patří mezi klasiky rock´n´rollového žánru. Co to však rock´n´roll je, kdo byl jeho průkopníkem, a čím je rock´n´roll dnes?

V letech restaurování společnosti po druhé světové válce – v letech padesátých – se v USA pomalu klubal na svět zprvu nenápadný hudební styl, jenž si velmi brzy našel své příznivce. Rock´n´roll coby směska blues, swingu, folku, gospelu, country a R&B zasáhl všechny věkové kategorie. Průkopník tohoto stylu Bill Haley se v roce 1956 díky obrovskému hitu Rock around the clock stal idolem teenagerů a získal čestné místo na výsluní populární hudby. Popularita Billa Haleye netrvala dlouho a na pomyslném trůnu ho záhy vystřídal černovlasý rebel Elvis Presley. S osobností Elvise Presleyho přichází kult pěvecké celebrity. Elvis se stal symbolem revoltující mládeže, sázel na image a drtil dosavadní konvence. Extravagantní kostýmy, pomáda ve vlasech a pronikavý pohled byly tím, co Elvise pasovalo do pozice rock´n´rollového krále a zároveň tím, co doposud oblíbeného Billa Haleyho srazilo na kolena. Haley se svou tatínkovskou vizáží logicky nemohl konkurovat mladému a charizmatickému Elvisovi.

Elvis Presley, zdroj: Elvis Presley, Zdroj: morethings.com/music/elvis/pictures/elvis-presley.jpg
Elvis Presley, Zdroj: morethings.com

Elvis Presley obohatil rock´n´rollový zpěvník o takové hity, jakými jsou Don´t be cruel, Love me tender či In the Ghetto. Postava Elvise je neodmyslitelně spjata s elektrickou kytarou, a právě kytara je jedním z hudebních nástrojů typických pro rock´n´roll. Spojením kytary, bicích, baskytary a kláves vzniká temperamentní, svěží a rytmická hudba, která v dobách své největší slávy bořila tehdejší hudební mýty.

Významnými hudebníky, kteří se spolu s Haleyem a Presleyem stali synonymem rock´n´rollu, byli i Chuck Berry či Ritchie Valens. Bez nezapomenutelných songů Chucka Berryho či Valensova hitu La Bamba si lidé dnes neumějí představit žádný pořádný večírek. Právem těmto umělcům patří čestné místo v rock´n´rollové síni slávy. Do historie této fenomenální hudební éry se zapsali zlatým písmem.

Dnes je klasický rock´n´roll spíše mrtvým žánrem, přestože se mezi posluchači stále těší vysoké popularitě. Rock´n´roll se počátkem 60. let začal označovat jako rock, z něhož se vyvinuly alternativní rockové směry, heavy metal, punk rock aj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Rock´n´roll?