Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Rhythm and Blues?

The Black Eyed PeasPíše se rok 1940 a styl R’n’B vykračuje do světa. Svůj původ má u afroamerických černochů, kteří touto hudbou žili. Směsice jazzu, gospelu a blues se ale přes celé dvacáté století stále proměňovala.

The Black Eyed Peace, Zdroj: www.wikipedia.cz

The Black Eyed Peas, Zdroj: archiv

Dnes kombinuje prvky soulu, hip hopu, rock and rollu, popu nebo funku. Velký boom zažilo Rhytm and Blues v osmdesátých letech, kdy se spojilo s popem. Prince, Michael Jackson, Whitney Houston nebo Bobby Brown zazářili a dodnes září na hudebním nebi.

Rhytm and Blues pojmenoval roku 1947 Jerry Wexler z týdeníku Billboard. Pojmem R’n’B nahradil výraz race music, čímž zcela jistě černochy potěšil! Hudba árenbíčka je chytlavá. Sexy melodie je obdivována po celém světě. Původně doprovázela zpěváka jen basovoá kytara, bicí, klávesy a saxofon. Ale po dlouhém vývoji už tyto nástroje zastaraly.

Současnými R’n’B interprety jsou například Janet Jackson, Mariah Carey či Rihanna. Skupina The Black Eyed Peas míchá R’n’B s hip hopem a nejznámějšími songy jsou Boom, boom, pow, Don´t lie, Shut up nebo Let´s get it started, kde zpívá i Fergie.

V některých písních Justina Timberlaka, Pink, Gwen Stefani nebo Toni Braxton se také nachází prvky R´n´B, ale míchají se se žánry hip hopu, soulu nebo popu.

Zajímavosti:

Toni Braxton se proslavila písní Un-Break My Heart, kterou napsala Dianne Warren. Ta se zasloužila také o některé hity pro Celine Dion, Aerosmith, Mariah Carey, Whitney Houston, Sugababes, Arethu Franklin a další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Rhythm and Blues?