Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Power Metal?

Redakce

Redakce

31. 3. 2010

running-wildBájné bitvy, hrdinní válečníci, mystické síly a nekonečné výhry. Téma kralující na ústech zpěváků kapel, jež se rozhodly hrát power metal. Hudbu, která překypuje hrdostí, mocí a sílou. Styl nepříliš odlišný od svého staršího bratříčka heavy metalu. Honosí se melodiemi a mocnými chorály.

Kapela Running Wild, Zdroj: archiv skupiny

Kapela Running Wild, Zdroj: archiv skupiny

Power metal svými kořeny tkví v 80. letech. Základy převzal z heavy metalu, ani se od něj příliš neliší. Značným rozdílem však zůstává osobitější, tvrdší vyjádření. Posluchač má co dočinění s mohutnou silnou hudbou zastoupenou pevnými riffy a honosnými melodiemi. Rychlost taktéž není zanedbatelná, převažuje středně rychlé tempo, které výsledku dodává onu sílu a punc.

Další zásadní rozdíl zastupuje lyrika. Právě z textů by měla nejvíce vystupovat ona síla. Jsou v nich opěvovány mocní bojovníci, hrdinové a slavné bitvy. Kapely dávají své zaměření najevo i vlastním vzezřením. Nosí například obdobné uniformy, válečné zbraně; nejčastěji meče a sekery. A především zdobí své obaly desek různými válečnými výjevy.

Jednou z nejznámějších power metalových skupin jsou jednoznačně Manowar. Známí jsou svými obaly desek od malíře Kena Kellyho, jenž se věnuje fantasy obrázkům s převážně válečnou tématikou. Jistou kuriozitou a zajímavostí kapely je její zápis v Guinessově knize rekordů. Své jméno nechala zapsat za svůj nejhlasitější koncert, který dosáhl 131 decibelů. Stalo se tak v roce 1984.

Další skupinou, která jistě stojí za zmínku, je německá Running Wild. Této kapele se přisuzuje prvenství v použití textů o dobách pirátských. Ve svých textech se věnují válečným plavbám různorodých korzárů. Toto téma nastolili svým v pořadí třetím albem Under Jolly Roger.

Krom výše zmiňovaných do power metalu mohou a také patří následující uskupení: Gamma Ray, Grave Digger, Blind Guardian, Rage, Virgin Steele, Angra, Rhapsody, Iced Earth, Evergrey, nebo taktéž čeští Komunální odpad, Salamandra, Nemesis, Abax, Power 5, Wilderness, Deka, Rimortis, Symphonity a další.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Power Metal?