Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Pop?

Moderní hudba konce 20. století? Ovšem že ne. Pop vyrůstal dlouho, své první kořeny zapustil už v šedesátých letech. Převzal některé prvky z rock’n’rollu, který mu postupně ustupoval v cestě.

Britney Spears a Madonna na MTV awards 2003, Zdroj: metro.co.uk

Britney Spears a Madonna na MTV awards 2003, Zdroj: metro.co.uk

Průkopníky popu byli The Beach Boys nebo The Everly Brothers. Svou hudbou chtěli za každou cenu prorazit do světa a prodat co nejvíce elpíček. Tím vznikl hudební průmysl, který má s popem hodně společného. Pop music totiž vyjadřuje nejen celou skupinu hudebního žánru, ale i byznys.

V dnešní době se nemluví o ničem jiném než o penězích, počtu prodaných alb, získaných financích. Natočili film nebo reklamu? Musí ji natočit, popový zpěvák musí být viděn. Pop proplul do světa financí a s hudbou, která se dělá pro potěšení, už ho nic nespojuje.

Jako se mění móda například dámského oblečení, tak se i populární hudba časem změnila. Pop nejčastěji tvoří mezník s dalšími žánry, například pop-rock, pop-folk a latin-pop, které značí původní styly.

Hudba popu se pozná snadno. Hlavním tahákem pro posluchače je jednoduchá a výrazná melodie, která chytí za srdce. Cílem písniček je stát se hitem a zalíbit se co největšímu počtu posluchačů.

U2, Zdroj:www.wikipedia.cz

U2, Zdroj: wikipedia.cz

Od sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století pop zažívá éru největšího rozkvětu. Vznikají skupiny jako Abba, U2 nebo The Bee Gees a celý svět zpívá Dancing Queen, Waterloo nebo S.O.S. Posluchači melodie milují. Nejenže se na ně dá dobře tancovat, ale mají i celkem kvalitní texty. Což se o dnešních popových písních moc říct nedá. Tenkrát zazářili a dodnes svítí například Elton John, Madonna, George Michael, Cher nebo Whitney Houston. Michael Jackson před časem zemřel, ale zbyly nám po něm krásné texty a písně, ne nadarmo se mu říká Král popu.

Elton John je popovou legendou, své songy doprovází sám na klavír a tím jim dodává šmrnc. V některých písních hrají i housle, které ještě více umocní emotivní napětí, které z nich vyzařuje. Hity jako Can you feel the love tonight nebo Candle in the wind, jejž zazpíval na pohřbu princezny Diany v roce 1996, vynikají svou melodií a křehkostí. Can you feel the love tonight dokonce získala Oscara za nejlepší filmovou píseň ve filmu Lví Král. Všechny jeho hity mají spád, nabádají nás k dalšímu poslechu a dokáží nás zbavit stresu.

V dnešní době je velmi mnoho zpěváků, zpěvaček a skupin, které se zabývají popem. Zpívání se stalo byznysem a hlavně ho lidi chtějí! Chtějí dojemné a zapamatovatelné melodie, protože z nich sálá klid a pohoda, kterou většina z nás hledá. Například Robbie Williams, Ricky Martin, Celine Dion nebo Britney Spears, jejichž pop je spojen s elektronikou a používáním různých vylepšováků pro zjednodušení jejich práce s hlasem. Zpěvákům v tom pomáhají takzvané auto-tune efekty, které hlas jakoby zamlží, nebo jsou i takové přístroje, které interpretovi upraví intonaci a tím pádem mu ve výškách pomohou.

Pop se vyvíjí a nadále se bude vyvíjet, určitě se zanedlouho najdou i jiné způsoby techniky, jak s hlasem pracovat a jaké doprovodné nástroje k tomu využít. Už to nebude jen bicí, elektrická nebo akustická kytara. Budeme svědky velkých show, mnohem větších, než v současnosti dělá Madonna nebo Robie Williams.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Co je to… Pop?