Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Nu metal?

Dušan Takáč

Dušan Takáč

9. 9. 2009

Na pomezí dvou hudebních stylů, a přesto odvržen přívrženci obou hudebních stylů, kteří se o něm často vyjadřují s pohrdáním v hlase. Smísit zdánlivě neslučitelné, rap a metal, by se mohlo dříve zdát nemyslitelné, ale doba, kdy se operní zpěvačky stávají vokalistkami metalových kapel, je pro takovýto experiment vhodná. Nový hudební styl si našel mnoho spokojených posluchačů, kterým rap přišel moc stereotypní a metal příliš tvrdý.

Některými lidmi je za nejznámějšího zástupce nu metalu považována americká skupina Linkin Park, která natočila svoje poslední album Minutes to Midnight v roce 2007. Platilo to do jejich posledního alba, které je dovedlo na pomezí nu metalu a pop metalu. Rapu totiž oproti předchozím albům ubylo. Oproti tomu kapela KoRn je nejen klasickým zástupcem nu metalu, ale také je považována za jeho zakladatele, když v roce 1993 totiž vydala demo s názvem Neidermeyer’s Mind.

A co je vlastně to nu v názvu tohoto hudebního stylu? Tento termín poprvé použili autoři amerického magazínu Spin v říjnu 1995 pro koncert skupiny Coal Chamber. Spojení nu metal je zde přepisem formulace new metal. Jiní tvrdí, že skutečný význam dvou písmen je zkratka slova nuked = výbušný, akcelerovaný metal. Často se používá také spojená forma nu-metal.

FOTO: Linkin Park

Zdroj: bandswallpapers.com

Podle čeho tedy jednoznačně poznáte nu metal, když ne podle mixu rapu a metalu? Sound těchto skupin tvoří vždy podladěné sedmistrunné kytary. V jejich skladbách byste marně hledali kytarová sóla, která jsou typická pro heavy metalové kapely. Mnohem větší důraz je ve zvuku kladen na baskytaru.

Rozdíly lze vypozorovat nejen v zvuku interpretů, ale také ve stylu oblékání fanoušků. Nu metalisté se více blíží příznivcům hip-hopu, čímž se stává velmi moderním v porovnání s koženým stylem staré metalové školy. Mnoho kapel první vlny nu metalu pocházela z Los Angeles. Tyto kapely se navzájem znaly. Z těch známých sem patří například Incubus či Static-X. Pokud chcete jít hlouběji do zvukových vln vytvářených tímto stylem, můžete svoji pozornost zaměřit kromě zmiňovaných KoRn na P.O.D., Papa Roach, Staind, Slipknot, Sevendust, Godsmack nebo Soulfly. Některými skladbami sem spadá i vynikající americká kapela Systém of a Down.

Dnes, 17 let po svém vzniku, stále nu metal láká posluchače z celého světa. Zlatou éru mezi roky 1995 a 2003 už má sice za sebou, ale dále se vyvíjí. Svou neotřelou muzikální kombinaci dále rozšířil o agresivní vokální projevy a svoje řady o DJe. Ti podbarvují zvuk kapely pomocí instrumentálních rytmů. Za všechny jmenujme Joe Hahna z Linkin Park. Možná právě proto, že se kapely z tohoto žánru nebojí dále experimentovat, se budou s nu metalem setkávat naše ušní bubínky ještě nějakou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je to… Nu metal?