×
TOPZINE.cz

Co je to… Metal?

metal-600x338Hudba pro jedny nesnesitelná, pro druhé nesmírně pestrá a rozmanitá. Styl, v jehož historii se najdou stránky psané zlatým písmem a také listy hodící se spíše do černé kroniky. Všeobecně se jedná o žánr, který pod svá křídla pojme jakýkoli prvek z jiného, byť zcela odlišného stylu hudby. Metal zůstává pohlazením po duši a také rozběsněním davu následně demolujícího vše, co mu stojí v cestě.

Autor: Milan Snopek, Zdroj: topzine.cz
Autor: Milan Snopek, Zdroj: topzine.cz

Z hlediska historie se začal objevovat kdesi v 70. letech. Byl použit skelet z rockové hudby, který byl následně přitvrzen. Metal symbolizoval sílu a tvrdost, proto tehdy platilo pravidlo čím tvrději kapela zní, tím je lepší. V 80. letech dosáhl metal své snad největší slávy. Vznikala uskupení, která jsou dodnes vzorem mnohým kapelám. Postupně se začaly formovat skupiny, které dodávaly stále novou tvář, a jejich pojetí hry bylo něčím novým. Největší rozmach v různorodosti podžánrů metalu se dostavil v 90. letech. V současné době jsou škatulky jednotlivých stylů přeplněné. Proto se některé kapely ubírají směry, které nelze snadno zařadit do onoho či onoho resortu.

Základním stavebním kamenem pro metal zůstává elektrická kytara. Dále samozřejmě doprovod bicích, který v současné době mohou zastupovat i různé samply (zvuky nástrojů). Nesmíme opomenout basovou kytaru, kterou ovšem některé bandy používaly velmi sporadicky nebo vůbec. Co se týče zpěvu, zde mají zelenou zcela všechny druhy vokálů, na které si jen člověk vzpomene. Od prostého obyčejného zpěvu přes operní vysoké a hluboké tóniny až po brutální chraplavý projev, kterému se nejčastěji říká growling. Nástroje, které jsou použity jako doprovodné, pak jen udávají směr a styl, kterým se skupina ubírá. Můžeme zaslechnout tóny kláves, symfonické árie, hudbu folklórních tanců či techno rytmus a rap.

Není jednoduché označit skupinu, která by spadala do čistého obyčejného metalu. Téměř každá má svůj vyhraněný styl. Jmenujme tedy jen namátkou ty nejklasičtější; Metallica, Megadeth, Die Apokalyptischen Reiter, Gardenian, Kittie nebo z českých luhů a hájů Arakain, Krucipüsk, Komunální odpad, Seven, Lammoth, Dark Gamballe a podobně.

Dnes se nabízí velmi široké spektrum druhů metalu a je jen na posluchači, kde najde své já.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


2 Komentáře Co je to… Metal?

  1. Chápu tuto výtku. Nenapsal jsem tyto kapely schválně, neboť jsou notoricky známé. Nechtěl jsem čtenáři vnucovat neustále stejná jména spojovaná s Metalem. Iron Maiden, Judas Priest a Black Sabbath ale spíše patří do Heavy Metalu a o něm bude můj další článek zde:-)

  2. Myslím, že napsat vcelku nepodstatné kapely jako Apokalyptischen Reiter, Gardenian, Kittie a neuvést třeba Iron Maiden, Judas Priest nebo Black Sabbath, tedy kapely, bez nichž by metal nikdy nebyl tím, co je, je hřích… ;) ale je to samozřejmě věcí interpretace…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..