Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Jazz?

pavel-jakub-ryba-reduta-jazz-clubVoní vám jazz? Málokoho by napadlo, že je tohle slovo vlastně zkomolenou zkratkou výrazu jas (mine). Vyjadřovala narážku na jasmínový parfém používaný v New Orleans. Souviselo to s černošskou kulturou, která bělochům voněla jinak, nebo naopak bělochům jinak voněli černoši?

Český jazz ve světě reprezentuje například Pavel Jakub Ryba se svou baskytarou, Foto: archív P. J. Ryby

Český jazz ve světě reprezentuje například Pavel Jakub Ryba se svou baskytarou, Foto: archív P. J. Ryby

Do New Orleans se za celá léta kolonizace dostalo mnoho černochů. Zanechali si svůj folklór a vlivem evropských hudebních forem vznikl jazz, afro-americká hudba, ve které se prolínají černošské prvky s bělošskými(worksongy, gospely a spirituály).

První jazzové skupiny používaly ve svém názvu pravopis jass. V dnešní době už existuje tolik různých forem jazzu, že už jen těžko nalezneme společný prvek.

Ale něco shodného stejně existuje: specifický rytmus (synkopy, tečkovaný rytmus, zdůraznění druhé a čtvrté doby), částečně disharmonický notový sled a opakující se melodie a fráze s možností improvizace.

U nás se pravděpodobně slovo jazz objevilo poprvé v roce 1919 v názvu skladby od skladatele Otakara Samka Wentery.

Ovšem s jazzem z USA měla tato hudba pramálo společného. Tehdy se totiž jazzem nazývala jakákoliv hudba či orchestr, který měl soupravu bicích nástrojů.

Povědomí o jazzové hudbě bylo u nás ještě ve 20. letech velmi kusé. Naši mladí umělci však začali jezdit do Mekky kumštýřů té doby, a to do Paříže. Zde se setkávali s hudbou, jejíž rytmy více vyhovovaly jejich životním pocitům a celkové atmosféře doby. Tato dravá hudba se jmenovala jazz.

Naší  nejvýraznější osobností tohoto jazzového období byl Jaroslav Ježek. Jeho tvorba bývá někdy označována jako raný český swing. Dalšími postavami, ovšem už ze současnosti, jsou Jiří Suchý, Jiří Stivín, Laura a její tygři, představitelé funk jazzu, a Buty, moderní forma jazz rocku.

Éra fašismu jazzovou tvorbu příliš nepodporovala. Byla považována za nežádoucí jako hudba méněcenné rasy.

Výraznou osobností tohoto žánru byl nepochybně Louis Daniel Armstrong, přezdívaný Pops nebo Satchmo (v překladu něco jako „Velká huba“). Dokázal strhnout posluchače nejenom svým zpěvem a hrou na trumpetu, ale i posunky a grimasami. Dokonce si zahrál i v několika filmech, např. Hello, Dolly! s Barbrou Streissand.

Jeho vystoupením byla často vyčítána přílišná podbízivost bělošskému obecenstvu. On byl ovšem pouze showman a dokázal ze svého vystoupení udělat velkolepou zábavu. Navíc spousta jeho písní se stala nesmrtelnými hity. I vy si bezpochyby občas zanotujete jeho líbivou What a Wonderful World…

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Co je to… Jazz?