Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Hudební video? – 1.díl

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

13. 1. 2010

hudebni-videoHudební klipy se neodmyslitelně staly součástí populární světové kultury. Zábavné pohybující se obrázky, navržené interpretem vaší oblíbené hudby, dokážou potěšit rozdrážděnou mysl a pohladit srdíčko nebo prostě pobavit. Všichni mi jistě rádi potvrdíte, že hudební videa vznikla někdy v devadesátých letech, že ano?

Zdroj: archiv

Zdroj: archiv

Hudební videa neboli videoklipy, jak jim my Češi důvěrně říkáme, i přes to, že tento význam všude jinde ve světě označuje jakékoliv video s délkou okolo deseti minut, jsou krátké filmy doplněné hudbou. Ta je na nich vlastně tím nejdůležitějším. Videa jsou prvoplánově vyráběna k propagaci, k lepšímu prodeji hudebních nahrávek. Potvrdí nám to i pohled do historie svého vzniku, kdy byly například označovány jako promo filmy nebo promo klipy. Nejméně si s názvy hlavu lámali v Číně. Zde videím jednoduše říkají MTVs. Proč? Právě tato stanice byla zodpovědná za kulturní přínos této země.

Videoklipy užívají široký rozsah technik, včetně animace, živého hraní, dokumentování nebo fungují jako obstraktní filmy úplně beze smyslu.

Z historie

S myšlenkou, že první videa vznikla už v devadesátých letech daleko od pravdy nejste. Možná jste jenom zaměnili století. V roce 1894 chtěli podpořit prodej své písně The Little Lost Child Edward B. Marks a Joe Stern. Při živém vystoupení proto promítali sérii obrázků. Tato forma se stala populární zábavou začátku dvacátého století a říkalo se jí ilustrovaná písnička.

Příchod zvukového filmu konečně můžeme hudbu přímo vložit. Jako první je nutné uvést produkci Warner Bros s Vitaphone shorts nebo seriálem Spooney Melodies a Walta Disneyho se Silly Symphonies.

The YouTube ID of Olo923T2HQ4& is invalid.

Před druhou světovou válkou se objevovaly počiny, které se již silně blížily k dnešním hudebním videím. Nejčastěji se snažili bluesoví a jazzoví umělci.

Dalším důležitým předchůdcem či jenom mezistupněm, je muzikál. Dodnes se můžete setkat s kopírováním hollywoodského stylu z období třicátých až padesátých let.

U nás doma, v Česku, jsme byli také pokrokoví. Již koncem padesátých let se staly hitem filmové písničky, jak nás sebejistě upozorňuje česká wikipedie, fakticky první videoklipy. Vůbec první takovou filmovou písničkou prý byla píseň Dáme si do bytu, ve které zpívala herečka Irena Kačírková společně s Josefem Bekem.

Nová éra: The Beatles

Píše se rok 1964. Sláva britské skupinky The Beatles se posouvá do jiné dimenze s filmem Perný den (A Hard Day’s Night), režírovaným Richardem Lesterem. Černobílá hudební fantazie, kde se střídají vtipné dialogy s hudebními částmi, byla inovativní a měla rozhodně velký vliv. Druhý, tentokrát barevný, film Help! (1965) přinesl zase něco nového, neobvyklé střihy a úhly kamerových záběrů. V té době začali The Beatles do zahraničí, především do Ameriky, distribuovat své promo videa, tehdy známé jako filmed insert. Postupem času se kvalita jejich videí stále zvyšovala. Do další úrovně se dostali s klipy Strawberry Fields Forever a Penny Lane z roku 1967, pod taktovkou režiséra Petera Goldmana. Propůjčili si techniku natáčení od undergroundových a avantgardních filmových tvůrců, používali zpětné či zpomalené a jinak neobvyklé záběry, dramatické osvětlení a později dodali barevné filtry.

The YouTube ID of -7NoOhmVMac& is invalid.

Začíná to být důležité!

V monochromatickém filmu Boba Dylana Subterranean Homesick Blues se poprvé objevily karty se scénářem obsahující klíčová slova písně, které byly později použity v mnoho dalších hudebních videích. Angličtí The Kinks vytvořili první video zápletku pro svůj promo clip. V Dead End Street z roku 1966 členové skupiny se chovají jako funebráci v ulicích starého Londýna. Neobvyklé bylo také to, že se neobjevila ani jedna scéna, jako pohled na zpěváka. Bohužel BBC odmítla klip vysílat, podle jejich měřítek byl ubohý. Zajímaví byli tímto i The Who. V klipu k písni Happy Jack si zahráli na zlodějíčky, kteří vykrádají apartmán. Nemohou si ale odpustit trochu toho jídla, což na závěr vede k dortové bitvě s policisty. The Doors měli pro svá videa dobré zázemí. Zpěvák Jim Morrison a keybordista Ray Manzarek se potkali, když studovali film na univerzitě. Hudebním klipům dodali hodně barev a emocí také The Rolling Stones.

Promo klipy stále rostly v popularitě. Tím více, čím víc se v televizích objevovaly pořady, určené videím. Nutné je zmínit pop fotografa Micka Rocka, který tvořil videa pro Davida Bowieho. Tyto klipy jsou důležitým mezník v rozvoji hudebního videa sedmdesátých let. Zajímavé je na nich také to, že jsou vytvořeny profesionálním fotografem, ne režisérem, a že Rock dostal plnou moc. Během sedmdesátých let se do světa rozšířily i klipy švédské skupiny ABBA. Expresionistické obrazy, zvuk, melodie i texty najdete ve filmu The Wall z roku 1979 legendární Pink Floyd.

Bez videoklipu už ani ránu

Úplně první videoklip, který byl roku 1981 vysílán na americké MTV Video Killed the Radio Star započal éru hudebních televizí s provozem 24 hodin denně. Tento fenomén se úspěšně rozšířil po celém světě.

Nový standard opět přinesl v roce 1983 Michael Jackson, když natočil nejdražší a jak dnes zjišťujeme nejúspěšnější video všech dob. Čtrnáctiminutový klip Thriller stál I s produkcí 500 tisíc dolarů. Předešlá videa Billie Jean a Beat It byla zásadní jako možnost prosazení černých umělců. Taková videa byla neobvyklá. MTV se původně prezentovala jako orientovaná na rockovou muziku.

V roce 1988 přichází revoluce hiphopové kultury. S pořadem MTV, Yo! MTV Raps, se poprvé k širší veřejnosti dostal pojem hip hop.

Současnost: Internet je hudebním rájem

Videa, včetně těch hudebních, se na internetové síti začala objevovat dokonce už před započetím nového milénia. Ještě víc, když po roce 2000 začaly hudební kanály prosazovat spíše oblíbené reality show. Pravou revoluci ale započíná rok 2005. Na svět přišel kultovní server YouTube, bez které už si svůj život možná ani nepředstavím, a dopomohl tomu, aby byla videa dostupnější. Stejnou technologii použili později na mnoha dalších serverech včetně MySpace.

YouTube.com , Zdroj: rhizohm.net

YouTube.com , Zdroj: rhizohm.net

Výhodné je to pro fanoušky, výhodné je to pro umělce. Pro ty chudší přinesl právě YouTube možnost pořídit si svá vlastní videa oficiálně a levně, s minimálním rozpočtem a jistotou, že je někdo někdy shlédne. Někteří z nich si založili celou svou kariéru online.

V roce 2007 nastaly menší problémy s nákupy práv hudebních společností. Ne všechny totiž sdílí otevřenou politiku ve věcích propagace. Někteří vítají rozvoj a nové možnosti. Sami nahrávají videa, která vidí jako bezplatnou reklamu pro své umělce. Jiní naopak ve videích nevidí reklamu, ale samotný produkt.

S rokem 2009 se posunula internetová videa zas o kousek dále. Vznikla epizodní videa, ve kterých umělci servírují své počiny na pokračování.

Internet vám také nabídne spoustu neoficiálních verzí videí s hudbou. Ti, kteří obdivují své hvězdy, tvoží jim video-fotogalerie, lovesongy prozměnu najdete v podobě srdíček a s reálnými i smyšlenými zaláskovanými páry. Nemáte někoho rádi? Super, vytvořte parodii na jeho trapné video. Třeba tím někoho pobavíte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je to… Hudební video? – 1.díl