Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Glam Rock?

Petra Duhajská

Petra Duhajská

20. 5. 2010

Nápisy Glam Rock’s Not Dead patrně nikdy nikde neuvidíte. A přestože tento styl ovlivnil i punk, new wave, gothic rock nebo britpop 90. let, sám skutečně zemřel po krátkém, bouřlivém a veleúspěšném životě již v sedmdesátých letech.

Marc Bolan, Zdroj: archiv

Blyštivé počátky, konec starého hippie stylu

Za první glamrockovou vlaštovku je považován anglický zpěvák Marc Bolan. Nejprve sice se svou skupinou Tyrannosaurus Rex hrál spíš psychedelickou folkovou hudbu, v roce 1970 ale s písněmi Ride A White Swan a hlavně no. 1 hitem Hot Love přišlo zjednodušení melodií i textů a hlučnější kytary s drsným zvukem. Tato změna se jednoznačně projevila na albu Electric Warrior a také na Bolanově image.

Poprvé předvedl Marc Bolan to, co se v následujících letech stalo módou mezi hudebníky i jejich fanoušky, při vystoupení v Top of the Pops na konci roku 1970. Glam znamená v angličtině okouzlující a druhé označení pro tento směr je Glitter Rock, tedy třpytivý rock. Blýskavé, originální, výstřední kostýmy, boty na opravdu vysokých podrážkách, výrazný make-up a účesy, androgynní či bisexuální vzhled, odkazy ke sci-fi a vesmírnému věku.

T.Rextasy a vlna slávy

V roce 1972 se naplno rozhořela glamrocková horečka, zejména mezi velmi mladým publikem. Díky této vlně se proslavili i umělci a kapely tvořící již dříve. David Bowie zašel ve zkoumání možností glamrockového stylu asi nejdál. Alba The Man Who Sold The World a Hunky Dory sice zaznamenala jen malý ohlas, ale s příchodem mimozemšťana Ziggyho Stardusta přišel i finanční úspěch. Ziggy nebyl jen albem, jednalo se o celkový koncept, v němž se ztrácela Bowieho osoba.

Díky vzestupu T.Rex se proslavili také Slade, Sweet, Garry Glitter nebo Suzi Quatro. Glam rock se rozšířil i do USA, i když ne s takovým komerčním úspěchem. Nejvýznamnějšími americkými zástupci byli New York Dolls, glam rock ale ovlivnil i Lou Reeda a Iggyho Popa.

„The future is out of style“

Módní vlny nemívají dlouhého trvání. Z glam rocku se začala stávat čistá a primitivní komerce. Navíc přišlo disco, reggae, soul, funk a také nostalgie po 40. a 50. letech. Vesmírný věk skončil, budoucnost už nebyla in. David Bowie se po rozlučkovém koncertě Ziggyho Stardusta v červenci 1973 vydal jiným směrem. T.Rex rychle ustoupili z výsluní, Bolan navíc 16. září 1977 v 29 letech zemřel při autonehodě. Většina kapel glamrockové vlny – ať už starších nebo vzniklých až v sedmdesátých letech, například Queen – postupně proměnila svůj styl i image. Sweet se pustili do progresivnější hudby, Roxy Music se po obnovení v 80. letech plně ponořila do New Wave.

Přestože éra glam rocku trvala stěží pět let, dekadentní estetika, neobvyklé chování a oblékání a tvrdý pop-rockový zvuk doplněný saxofony, klávesami nebo klavírem zanechaly na dalším vývoji populární hudby velmi znatelné stopy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Glam Rock?