Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Dixieland?

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

Že nevíte, co je dixieland? Ale víte, jen zatím nevíte, že víte. Co takhle Ivan Mládek? Tak vidíte, že víte…

Dixieland označuje veškerou tradiční jazzovou hudbu jak afroameričanů, tak bělochů, jež se hrála v americkém New Orleans kolem roku 1900 a postupně se odtud rozšířila do Chicaga a New Yorku. Jedná se o první etapu historie jazzu, která vytyčila směr jeho dalšího vývoje.

Nástrojovému obsazení dominovala trubka nebo kornet

Dixieland charakterizovala zejména kolektivní improvizace klarinetu, trubky (případně kornetu) a pozounu. Rytmiku zde tvořilo piano a bicí. Postupně se v sestavách objevoval suzafon nebo tuba, časem také kontrabas a piano bývalo doplněno či zcela nahrazeno banjem, popřípadě kytarou. Další nástrojové rozšiřování vrcholilo vznikem big bandů, jejichž základ však stále představoval tradiční dixielandový soubor.

Hlavní melodie se objevovala v trubce, kterou zdobil horní druhý hlas klarinetu svými odpověďmi. Dvojici doplňovaly melodické průtahy pozounu s typickým glizandem. Hned od počátku se důležitým prvkem aranžmá stalo střídání improvizovaných sól jednotlivých nástrojů. Při nich hudebníci důsledně dodržovali harmonickou i formální strukturu hlavní melodie. Tento princip se ve své podstatě v jazzu objevuje dodnes.

Original Dixieland Jazz Band – otcové dixielandu

První desku s tímto novým stylem, který vycházel z ragtimu a blues, natočil soubor Original Dixieland Jazz Band již v roce 1917 a skladby jako Tiger Rag, At The Jazz Band Ball nebo Saint Louis Blues se staly základem repertoáru mnoha slavných hudebníků. Vedle Louise Armstronga začínali u dixielandu (nebo z něj vycházeli) i Benny Goodman, Glenn Miller, Duke Ellington a řada dalších.

Kouzlu tradičního jazzu propadl i Ivan Mládek

V Čechách z této tradiční hudby těžil kromě Jaroslava Ježka také  Suchý se Šlitrem nebo populární Ivan Mládek. Dixielandu se i dnes věnuje řada souborů. Buď propadly jeho veselému a podmanivému rázu, nebo zjistily, že může být zajímavým prodejním artiklem a turistickým magnetem. Jedním z nejznámějších míst v Čechách, kde člověk dixieland nemine, je již tradičně Karlův most.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je to… Dixieland?