Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Cool jazz?

Redakce

Redakce

30. 6. 2010

Myslíte si, že jazz je ve srovnání s rockem či hip hopem nudný a že není cool? Tak to jste asi ještě neslyšeli o cool jazzu.

Cool jazz, Zdroj: archiv

O hudebním stylu cool jazz se hovoří od konce 40. let dvacátého století. Tak jako umělecké směry reagovaly v naší historii vždy jeden na druhý, je cool jazz reakcí progresivních afroamerických a bělošských jazzmanů na hektický bebop, který ovládal zejména newyorské a chicagské kluby celá čtyřicátá léta. Oproti pravidly omezenému a sólisticky zaměřenému bebopu přinesl cool jazz zklidnění. Vzorem se stala úsporná hra a vzdušný tón saxofonu Lestera Younga.

Důraz se přenesl na aranžmá a souhru celé kapely a i improvizační pasáže byly podřízeny celku. Hovořit lze o vyšších uměleckých nárocích na hudbu, což souviselo s klasickým hudebním vzděláním většiny interpretů cool jazzu. Nezbytná improvizace zde dostávala nový rozměr a oproti předchozímu vertikálnímu pojetí ve vztahu k harmonii se objevují prvky horizontální improvizační koncepce, respektive modálního jazzu. Sólisté při svých chorusech pracovali s hudebními motivy a dbali na melodicky klenuté a dlouhé fráze. Cool jazz znamenal i zvolnění tempa jazzových skladeb od předchozího fastu k mediu či slow.

Jakýmsi ideovým nosičem se později v roce 1957 stala deska Birth of cool trumpetisty Milese Davise, kterou nahrál se svou tehdejší hudební formací Capitol orchestra. Zde se aranžérsky prosadil zejména Gil Evans. Ve svých skladbách uplatnil i v jazzu netypické nástroje jako například tubu či lesní roh. Bubeníci Max Roach, Kenny Clark, altsaxofonista Lee Konitz či trombonista J. J. Johnson, kteří na tomto albu rovněž hráli, jsou dodneška považováni za otce cool jazzu.

Jakousi západní odnoží neworského cool jazzu se stal west coast jazz, jehož představiteli byli zpívající trumpetista Chet Baker, bubeník Chico Hamilton nebo baritonsaxofonista Gerry Mulligan.

Odkaz cool jazzu je dodnes životný. Znamenal předstupeň k modernímu a free jazzu a i pro současné jazzové hudebníky představuje nevyčerpatelný inspirační zdroj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Cool jazz?