Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Ambient?

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

28. 10. 2009

Plasma-600x338

Je to zážitek, který vás obklopí. Je to originální relaxační hudba navozující různorodou atmosféru. Je to nepříliš známý žánr, který v sobě nese spoustu hudebních stylů a nálad, aby bylo jednoduché jej definovat. Tak to je ambient. Často jej vstřebáváte, aniž byste o tom věděli. Mezi jeho přední tvůrce patří například Moby.

Zdroj: imageshack.us

Ambient, Zdroj: imageshack.us

Ambient. Slůvko, které označuje nejenom v latině výraz pro prostředí a okolí. A ambientní hudba? Ta je založena na teorii, že všechny zvuky, které nás obklopují, můžou být za určitých okolností hudbou. Zvuky vytvoří zvláštní prostředí, ve kterém navodí vlastní atmosféru. Ta se potom na člověku projeví náladou nebo pocitem. Od soustředěného posluchače se vyžaduje, aby se stal součástí tohoto hudebního prostoru, ostatním může posloužit jako pouhá kulisa.

Ambient je všude kolem,“ říká Brian Eno

Na začátku všeho stál nadčasový francouzský skladatel Erik Satie. Experimentoval s hudbou a usiloval o to, aby byla nevtíravá a stala se součástí interiérů jako například nábytek. Jeho furniture musique, volně přeloženo zvuky pozadí, se ale dočkalo počátečního úspěchu asi až dvacet let po jeho smrti. Čistě ambientní základy najdeme u Briana Ena, který se deskou Music For Airports, snažil navodit klid pasažérům před letem. Tvrdil, že ambientní hudba musí být schopna přizpůsobit se na mnoha úrovních sluchových vjemů posluchači bez použití jakéhokoliv nátlaku – musí být stejně tak ignorovatelná jako zajímavá.  Jeho tvrzení už po všech těch metamorfózách ambientu tak docela neplatí. Některé současné skladby dovedou vytvořit i velmi agresivní nátlak na lidské ucho. Eno také podotkl, že ambient není hudba k tanci, ale k tranzu.
Tento alternativní elektronický žánr se začal šířit na počátku šedesátých let. Pronikl i do dalších stylů. Rocková hudba jím byla poznamenána díky legendárním Pink Floyd, v jazzu ambient uplatnil Miles Davis na albu In A Silent Way. Proniknutí tohoto stylu je znatelné ve všech hudebních strukturách. Během posledních let měl výrazný vliv na elektronickou hudbu a ovlivnil například vývoj trip hopu, zvláště pak projekt Massive Attack.

Na současném vrcholu žebříčku stojí americký zpěvák a skladatel Moby. K dalším známým jménům patří Enigma nebo Vangelis. V české elektronické muzice jsem si osobně korunovala skladbu Uncanny z tvorby DreamFace.

V ambientu, jako v kterémkoliv hudebním žánru, můžete najít prvky jiných stylů. Vše záleží na vkusu tvůrce. Některé pokusy se od původního konceptu na míle vzdalují. Existuje ambient noise se základem v hlucích a šumech, také black ambient, který spojuje black metal, noise a ambient, psybient, což je psychedelická kombinace ambientu a psytrance nebo mírumilovný nature inspired ambient.

Co ale všechny skladby spojuje?

Vyznačují se svou nezaměnitelnou atmosférou a táhlým basovým podkresem, který obvykle kopíruje linku ostatních nástrojů. Bicí ani hlasová stopa nemají výraznějšího významu. To ale neznamená, že se nemohou objevit. Primárně se jedná o relaxační žánr, který klade důraz na originalitu. Originalita je vlastně synonymem ambientu. Bez ní by ani nebyl ambientem.

Vytvoří vaši krajinu snů. Je prostorový, náladový, atmosféru navozující, relaxační, pohlcující i kulisu tvořící, originální melodický systém. Z toho důvodu se stal oblíbeným žánrem v pozadí mnohých videoher, televizních pořadů či filmů. V hororových filmech se běžně setkáte s dark ambientem a kdo viděl Star Wars, poznal ambient už dávno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Ambient?