Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Hip-hop?

Samcová Jana

Samcová Jana

19. 8. 2009

Chaozz-600x338Obrovská, snad o tři čísla větší trika, široké rifle s rozkrokem u kolen, na hlavě rovný kšilt a na krku masivní kovové řetězy. Kdo by je neznal? Pohybují se ležérní houpavou chůzí a neustále se tváří, že jsou doopravdy cool. O kom je řeč? O vyznavačích hudebního stylu jménem hip-hop!

Hip-hop je životní styl svých příznivců a zároveň postrach starší generace. Rodiče vidí v zálibě svých potomků převážně shluk dvou tří tónů, do nichž jakýsi rádoby umělec vykřikuje směsku po sobě rychle jdoucích slabik. Pro „hopery“ je ovšem hip-hop něco jako modla. Na rytmy mixované DJem doplňované verši rapujícího MC (Master of Ceremony) nedají dopustit.

Snoop Dogg, Zdroj: weblogs.cltv.com
Snoop Dogg, Zdroj: weblogs.cltv.com

Svůj původ hip-hop našel v 70. letech v amerických černošských ghettech, zejména v obávané čtvrti Bronx. Právě tam vznikaly první hip-hopové melodie a první krůčky breakdance. Breakdance je s hip-hopem neodmyslitelně spjatý. Je to tanec vyjadřující svobodu a touhu po vítězství. Je novodobým vyjádřením boje mezi černošskými gangy. Kdo zvítězí v tanečním battlu (souboji), získává post vůdce ghetta. Výbornou ukázku takového soupeření podává taneční film Let´s Dance 2 – The Streets.

Mezi přední představitele černé muziky se bez diskuze řadí veliká jména jako Coolio, 2Pac, Snoop Dogg nebo Dr. Dre. V devadesátých letech proběhla ve světovém hip-hopu revoluce nebývalého měřítka. Do černošských vod zabrousil bílý raper Eminem, jenž zčeřil hladiny dosavadních hip-hopových konvencí. Kontroverzní texty a bílá kůže vynesly Eminema na výsluní.

Hip-hop po česku

Obliba hip-hopu je srovnatelná s oblibou popové či rockové muziky. Velké popularitě se těší i u nás. Za průkopníky českého hip-hopu je považováno seskupení Peneři strýčka Homeboye, ve zkratce PSH. Obecně nejznámější hip-hopovou formací v českých končinách byla nepochybně komerčně orientovaná grupa Chaozz, která si získala posluchačský ohlas zejména díky skladbě Televize. Kdo by si nepamatoval hitparádu Eso, tehdy s pološílenou Terezou Pergnerovou uvádějící klip s refrénem „…čumim, čumim, čumim na bednu…“ V posledním čase o sobě dávají vědět jména Marpo, Orion, Indy&Witch či Supercrooo.

Česká republika ctí hip-hop letním hudebním festivalem. Pod názvem Hip Hop kemp již několik let láká tento hudební svátek milovníky černošské muziky na letiště v Hradci Králové. Nejinak tomu bude i letos 22. -24. 8. 2009. Proč tedy nezavítat do světa graffiti, breakdance, širokého oblečení a pohodové muziky?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Hip-hop?