Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Elektrická kytara?

Redakce

Redakce

7. 5. 2009

Však to znáte, ostrý, hutný, někdy ječivý zvuk, který zbožňují davy fanoušků nejen rockové, ale i jazzové či bluesové hudby. Elektrická kytara. Kde se vzala a co vlastně je?

eric-clapton-foto-anja-behrens

Kdo jako první tento nástroj sestavil, není úplně jasné, jisté je pouze to, co ho k tomu dohnalo. No jen si zkuste být prvním z rockerů a hrát na kytaru hlasitěji, než bicí! Ale nebudeme předbíhat s rockem. Experimentovat s už tolik známou akustickou kytarou bavilo na začátku 20. století snad každého kytaristu, ať už bluesového mistra nebo úplné začátečníky. Elektronika začínala být čím dál tím víc zajímavější a kytarové nebe zoufale potřebovalo novinku, pokrok byl tedy téměř nevyhnutelný.

Nyní se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu, co vlastně dělá elektrickou kytaru elektrickou kytarou. Je to právě charakteristický zvuk, který vytvářejí snímače přenosem kmitu strun na elektrické impulsy, které jsou následně přeneseny a zesíleny na zesilovači, popřípadě kombu. Tyto impulsy se samozřejmě dají ještě upravit, či změnit, než je zesilovač produkuje. Těchto modifikací lze docílit za pomocí speciálních efektů, vibrapáky či pedálu. Tímto se elektronická kytara stává tvárným nástrojem s nesčetným počtem zvuků a možností.

Pro úplnost o představě vyluzování zvuku z elektrické kytary je vhodné se ještě pořádně zaměřit na snímače, které hrají v tomto úkolu snad nejdůležitější roli. Jsou známy dva druhy snímačů. Prvním je starší, jednocívkový Single Coil, který vám sice vyšle do zesilovače přirozený zvuk kytary, ovšem i s jakýmsi nežádoucím zvukem, vytvořeným jinými elektromagnetickými poli v okolí cívky. Tento zvuk eliminuje právě druhý, dvoucívkový typ Humbucker, kde tato elektromagnetické pole obě cívky navzájem vyruší.

Druhů a modelů elektrické kytary je opravdu dost, ale jmenujme si zde aspoň ty nejznámější, mezi něž se řadí například Stratocaster, Telecaster a Les Paul. Tyto kytary se od sebe liší zvukem, využitím a designem, ale seženete je od všech výrobců elektrických kytar. A jací jsou nejznámější výrobci? Snad kultovní Fender, Gibson, Stagg nebo Ibanez.

S elektrickou kytarou v ruce se proslavili dnes největší hvězdy kytarového nebe jako například Jimi Hendrix, Eric Clapton, David Gilmour, Johnny Cash, Joe Satriani či legendární B. B. King.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Elektrická kytara?