Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Akordeon?

Redakce

Redakce

3. 3. 2010

akordeonKdyž se řekne akordeon, mohou se vám vybavit hospodské písně, které zpívá nějaký děda ve vesnické krčmě. Hra vypadá snadně, ale kdo to již někdy vyzkoušel, zajisté ví, že je třeba více než jen znát klávesy a mít vytrénované bicepsy na rukou.

Akordeon, Zdroj: harmoniky.cz

Akordeon, Zdroj: harmoniky.cz

Akordeon se řadí mezi aerofony, což jsou hudební nástroje, které vydávají zvuk chvěním vzduchového sloupce. V dnešním pojetí se pojmem akordeon rozumí stejnozvučný chromatický nástroj, to znamená, že na něm lze zahrát úplnou chromatickou stupnici a výška tónu není závislá na pohybu měchu. Zde je rozdíl oproti harmonice, u které se výška tónu v závislosti na pohybu měchu mění, a která je laděná v diatonické stupnici.

První akordeony vyráběl Friedrich Buschmann s názvem Handäoline v Berlíně roku 1822. Patent na nástroj s názvem accordion získal vídeňský nástrojář Cyrill Demian v roce 1829. Od roku 1830 se postupně rozšiřoval do celé Evropy, kde se uplatňoval převážně v oblasti folklórní hudby. Později sloužil také k produkci taneční hudby a vznikaly originální skladby vážného charakteru pro akordeon.

Akordeon se skládá z diskantu, basu, měchu a rejstříků. Diskant slouží pro hru pravou rukou a může být buď knoflíkový, nebo klávesový. Knoflíkový diskant nabízí velký rozsah a možnosti hry dvouoktávových souzvuků, klávesový umožňuje hru intervalů přesahujících rozsah jedné oktávy. Basová část se ovládá prsty levé ruky s výjimkou palce a obsahuje proměnlivý počet knoflíků. Měch obstarává akordeonu přísun vzduchu a udílí nástroji zvuk. Díky měchu hráč tvoří dynamiku a ovlivňuje jednotlivé tóny. Rejstříky jsou jakési spínače, které umožňují spínat tóny v několika oktávových polohách.

Dnes kromě již zmíněných písní v hospodách můžeme akordeon zaslechnout také v koncertních síních. Mezi nejznámější světové akordeonisty patří například Piotr Rangno, Max Bonnay, Giorgio Dellarole či Viacheslav Semionov. Akordeon mimo jiné uslyšíte i v hudbě českých kapel jako je Divokej Bill, Tři sestry nebo Čechomor.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Co je to… Akordeon?