Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Co je efekt motýlích křídel? Může jedna malá událost převrátit svět?

Redakce

Redakce

11. 3. 2022

Může způsobit mávnutí křídla motýla v jedné části světa převrat na konci druhém? Jak funguje efekt motýlích křídel, který je jednou z nejtajemnějších vědeckých teorií. Její zastánci tvrdí, že všechny události našeho světa jsou vzájemně propojené.

„Motýlek padal k zemi. Maličká jemňoučká věcička, která zvládla porušit rovnováhu a srazit jednu linii malých stavebních kostek, které tvoří osud, pak velkých kostek, a nakonec obrovských kostech a to ve všech obdobích času,“ napsal ve své povídce v roce 1952 známý americký spisovatel Ray Bradburry.

Historie teorie motýlích křídel

Za oficiálního autora výrazu efekt motýlích křídel je považován americký meteorolog Edward Lorenz, který hledal cestu, jak zlepšit předpověď počasí. Veřejnosti představil svou přednáškou: Může mávnutí motýlích křídel v Brazílii zapříčinit tornádo v Texasu? Vše přitom vychází z teorie chaosu, která ve velmi zjednodušené formě hovoří o tom, že všechna dění jsou v konečném principu úplně náhodná. Ovšem i s touto náhodností lze matematicky počítat a využít v meteorologických modelech. Jsou i badatelé, kteří věří, že motýlí efekt (butterfly effect) platí v každé oblasti. Přijde jednou čas, kdy opravdu tento vzorec najdeme a dokážeme předpovídat budoucnost?

Lorenz v roce 1960 vytvořil počítačový program, ve kterém šlo zachytit průběh atmosférických procesů. V jeho době to byl skutečně převratný počin, ale jemu to nestačilo. Nahrál do svého programu nepatrné odchylky, protože chtěl zjistit, jak dokáže jakákoliv změna okamžitě změnit celou předpověď počasí. Motýlí efekt není náhoda, ale nutnost. Edward Norton Lorenz tedy popsal efekt, kdy i mávnutí jediného motýlího křídla dokáže z dlouhodobého hlediska a při splnění určitých předpokladů způsobit velké síly a změny počasí.

Šťáva z mladého ječmene nastartuje imunitu. Chlorella zatočí s akné

Efekt motýlích křídel a naše jednání

Tuto teorii můžeme použít i na lidské jednání. Často malá nepatrná změna nebo velmi malé úsilí z naší strany, dokáže v delším časovém rozmezí přinést naprosto nečekané výsledky. Může nám to také dát odpověď na to, proč někdy obrovské úsilí nemá prakticky žádný efekt na výsledek a jiný, naprosto zanedbatelný, počáteční krok má obrovský konečný přínos.

My lidé máme často tendenci podceňovat drobné věci a nevidíme v nich příležitosti, které by mohly v budoucnu přinést prosperitu nebo životní klid. Všeobecně si myslíme, že když je něco jednoduché a snadné, něco velkého se změní. Také věříte tomu, že jen náročným a složitým postupem dosáhnete něčeho velkého? Jenže někdy právě tato myšlenka vede jen k zoufalému běhu kolem dokola, bez kýženého efektu.

Můžete tento princip nějak využít pro sebe?

I kolem nás existuje dost chaosu. Co třeba ekonomika, okolní vlivy, cizí reakce a nálady, počasí a nejrůznější situace. Lze nějak využít toho, že na začátku stačí jen malé úsilí, aby pak přišel na konci velký výsledek? Nemusíme už nechávat své záležitosti jen tak být a řešit vše až na poslední chvíli. Možná je čas chytit svého motýla.

Kde vlastně všechno tohle vzniká? Podívejte se do své mysli. Zrekapitulujte tok myšlenek v hlavě během dne a brzy sami zjistíte, že se nachází uprostřed chaosu a pokaždé, když něco upoutá vaši pozornost (a může to být něco docela malinkého), ovlivní taková maličkost vaše myšlenky a pocity. Zdrží je, zastaví, zesílí.

V některých případech může výrazně ovlivnit pohled na druhého člověka nebo úplně změnit jeho vnímání oproti chvíli, kdy jsme ho neznali.

Co vás dokáže příjemně naladit? Je to večer v restauraci s příjemnou obsluhou? Návštěva fitness centra, kde skutečně naslouchají vašim představám? Často právě stačí jen malinko srdečnosti a naslouchání a vaše myšlení se rychle změní. Najednou se cítíte lépe, vychutnáte si večeři, dáte skleničku vína navíc, dáte větší spropitné, než když k vám přijde znechucená a otrávená obsluha, kterou bude obtěžovat každé vaše přání.

Román, povídka, novela? Všichni v tom máme literární guláš…

Jak funguje efekt motýlích křídel ve výchově?

Na děti se tento fenomén vztahuje mnohem více, protože jejich vývoj je, zejména v počátcích, je velmi dynamický. Hned po narození by mělo miminko cítit lásku svého rodiče a okolí, jistotu a bezpečí. Takový přístup dále ovlivňuje jeho postoj ke světu. Když bude pro dítě život příjemný a bezpečný hned od začátku, s velkou pravděpodobností se bude cítit dobře a klidně i v dalších letech. Jak bude přistupovat k okolnímu světu a jaký k němu získá vztah, ho formuje po celý jeho další život (postavení ve skupině, vztah k práci, k partnerovi, k přírodě atd.). Nejdůležitější jsou první tři roky.

Jak dítě roste a dospívá, mění se jeho vnímání více na chaotický systém, který už tolik neovlivníte. Nemůžete hlídat každý krok, který udělá. S kým nebo s čím přichází do kontaktu. Ale jak se má při různých zkušenost cítit a jak k nim přistupovat, to se naučí právě v těch první třech letech. Máte ve svých rukou, jak děti připravíte na budoucnost. Co od vás dostanou? Radost? Starost? Klid? Zmatek?

I malé věci dokážou zázraky

Nevěřte tomu, že jen složité věci dokážou něco změnit a jen tak můžete něčeho dosáhnout. Někdy stačí drobná změna nebo jiný náhled a poznáte prosperitu nebo se dostanete do životní pohody.  Je jen na každém z nás, v co věříme a nevěříme. Musíme najít v maličkostech a jednoduchých věcech příležitosti, a ne je přehlížet. Je jen na našem rozhodnutí, zda zasadíme maličké semínko, z kterého by jednoho dne mohl vyrůst krásný a silný strom. Někdy stačí opravdu jen jedno mávnutí motýlími křídly a přijde zázrak.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Co je efekt motýlích křídel? Může jedna malá událost převrátit svět?