Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Co je český, to je hezký

Petra Červená

Petra Červená

24. 7. 2010

FOTO: černé turecké teplákyCo si dát další dávku českých módních tvůrců? Čeká na vás značka DaDiva. Zlínská parta čtyř nadšených umělců pro ztřeštěné, ale pohodlné oblečení. A BLeCHi, které neuspokojuje běžná konfekční móda, a tak přešívají, přeskupují, překombinovávají, občas s trochou pouťového vzezření, ale zato s notnou dávkou smyslu pro humor.

FOTO: Oblečení DaDiva

Oblečení DaDiva, Zdroj: dadiva.cz

Pod značkou DaDiva se schovávají Michal, Bára, Markéta a Klára. Tvoří módu převážně pro mladé lidi. Jak uvádějí na svých webových stránkách: „Naše značka je určena těm, kteří už bydlí sami, ale ještě nezaložili rodiny. Těm, kteří si chtějí obléknout něco pohodlného, když přijdou domů, ale zároveň taky pěkného, aby v tom mohli vyběhnout naproti do kavárny.“

A kdyby se vám stalo, že nikdo nepozná, od jaké značky máte tu blankytně modrou mikinu, napoví DaDivák. Malé reklamní figurky s jednoduchými charaktery a vlastními mini příběhy. Jejich další osud nechává DaDiva na vás. Tahle malá brož z plastu a materiálu Fimo je pro každého, kdo je rád vidět, protože tyto, byť drobné, figurky neuniknou pozornosti díky svébytné praštěnosti.

FOTO: Designová brož - DaDiváci

Designová brož - DaDiváci, Zdroj: dadiva.cz

DaDiva se představuje

Nejnovější kolekci mikin, triček, tílek a tepláků má na svědomí návrhářka Markéta Šohajová. A že je to opravdu vydařená kolekce se můžete přesvědčit sami. Mikiny v několika barevných provedeních v převážně matných pastelových odstínech. Zajímavé jsou mikiny, na kterých se objevují mýdlové bubliny, z nichž ta největší slouží zároveň jako efektní kapsa.

Ale i obyčejná pohodlná černá mikina má něco do sebe. DaDiva ji doporučuje zvláště na festivaly Glastenbury, Muzejní noc a Magorovo Vydří. „Důvody jsou tyto: Glastenburry – z černé jde bahno nejlíp. Muzejní noc – nikdo vás neuvidí předbíhat ve frontě. Magorovo Vydří – vhodná k přilepování nálepek skupin. Budete oblíbení, nikdo vás neoznačí za kryptofašistickou buznu a nebudete nucení jíst rybí oko jako důkaz správného punkera.“

FOTO: mikiny v podání DaDivy

Mikiny v podání DaDivy, Zdroj: dadiva.cz

Tepláky s více či méně výrazným tureckým sedem zaručují svým majitelkám absolutní pohodlí. Pár sezón zpátky, kdy se turecké kalhoty objevily na výsluní zájmu módních návrhářů, si získal tento hodně nápadný, ale poměrně neslušivý obleček rychle velké množství odpůrců i krajních obdivovatelek.

I když patříte do druhé skupiny a jste si naprosto jisté, že vám se něco takového nesmí k šatníku ani přiblížit, vtipné a lehce potrhlé provedení DaDivy stojí za povšimnutí.

FOTO: turecké kalhoty od DaDivy

Turecké kalhoty od DaDivy, Zdroj: dadiva.cz

Boutique La Chique neboli BLeCHi

Pod tímto názvem se ukrývá Eva a Ivana Maxovy. Boutique La Chique nebo také Krámek z blešího trhu nabízí recyklované oblečení zhotovené z oděvů, které se staly pro původní majitelky nepotřebnými nebo se jim prostě znelíbily a ocitly se tak v second handech.

Takové kousky BLeCHi vypátraly, poté rozstříhaly, aby z nich nakonec vzešly nečekaně nové šaty bláznivých kombinací, leckdy popírající základní barevné kompozice. Na první pohled tak spolu některé kousky vůbec nesouvisí. Ale první dojem bývá často zavádějící. Chce to oprostit se od zavedených klišé o uhlazené jednoduchosti a minimalismu jako toho jediného pravého stylu.

FOTO: šaty v podání BLeCH

Šaty ve stylu BLeCH, Zdroj: fler.cz/blechi

I přes rozvernost BLeCH zůstává oblečení nápadné tak akorát. Žádná přehnaná výstřednost a bezmyšlenkovitá nakupenost různých stylů, vzorů a tvarů. BLeCHi si dávají záležet na tom, aby mělo jejich oblečení rozpustilý styl. A konec konců, móda by měla být především o hravosti.

BLeCHi útočí

Ne všechny vystavené oděvy mají svůj původ v second handech. V prodeji se ocitnou i takové kousky, které BLeCHi zhotovily podle svých návrhů, ty pak nesou označení First-hand model.

FOTO: Sukně BLeCHi

Sukně BLeCHi, Zdroj: fler.cz/blechi

Na koupi vás může nalákat například bohatě řasená balónová sukně ze zelenkavého jemného lesklého hedvábí s drobnými puntíky a pružným lemem na bocích. Nebo letní sukně z bavlněného elastického úpletu se vzorem velkých květů, které však nejsou tím, čeho si okamžitě všimnete. Pozornost upoutá našitý pop-artový obrázek na předním díle.

Několikeré využití v sobě ukrývá další model, který lze nosit jako minišaty nebo dlouhé triko k legínám i kalhotám. Horní část košilového střihu je z čisté bavlny a nabíraný střední pruh z viskózy s drobnými něžnými kvítky stahuje široký pružný lem.

FOTO: Oblečení BLeCHi

Oblečení BLeCHi, Zdroj: fler.cz/blechi

A takových podobných zvláštností mají BLeCHi slušnou zásobu. Rozhlédněte se, inspirujte se, nakupte nebo jděte zase o kus dál, kde čekají další více či méně známé české značky na to, až je právě vy objevíte.

FOTO: sukně od BLeCHi

BLeCHi mají rádi barvy a potisky, Zdroj: fler.cz/blechi

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je český, to je hezký