Menu
TOPZINE.cz
Krása

Co je alopecie?

Máte v nedávné době pocit, že po umytí vlasů nacházíte na polštáři nebo v odtoku více vlasů, než před tím? Setkali jste se už s pojmem alopecie? V následujícím textu se plešatosti věnujeme podrobně, popisujeme její typy a podáváme ucelený obraz o tom, jaké metody mohou proti plešatosti pomoci a nakolik jsou v praxi účinné.

Vypadávání vlasů, také známé jako alopecie, je fenomén, který v současnosti postihuje stále více lidí. Téměř polovina mužské populace pozoruje u sebe určitý stupeň vypadávání vlasů, který nabírá stále větší rozměry ve čtyřicítce a v mnoha případech už ve věku 50 let můžeme mluvit o kompletní plešatosti, jelikož v této době se už na vrchu hlavy mohou vyvinout zcela holá místa. Vypadávání vlasů je v posledních letech také u žen stále častějším jevem.

Co je alopecie a jaké typy alopecie známe?

Alopecie je lékařský termín pro plešatost. Může být dočasná, odstraní se léčbou základní příčiny (většinou nějaký nedostatek vitamínu nebo nemoc) a poté vlasy začnou opět růst, nebo může jít o nezvratný proces (obvykle je důvod hormonální nebo může jít o nějakou traumatickou příčinu – například nehoda). Existuje také vrozená plešatost, která je naštěstí velmi vzácná a je výsledkem absence vlasových folikulů a poruch dělení matrixových buněk.

Typy alopecie:

Alopecia diffusa: vlasy padají rovnoměrně na celé hlavě. Může to být způsobeno nějakou nemocí, nedostatkem určitých živin, nesprávnou výživou, nebo i hormonálními změnami u žen (např. porod, užívání antikoncepce).

Alopecia areata: nepravidelné, kruhovité vypadávání vlasů, během něhož se v některých částech pokožky hlavy vyvinou kulaté nebo oválné holé oblasti – fleky, zatímco jinde vlasy nadále rostou. Podle našich dosavadních poznatků je nejpravděpodobnější, že ve většině případů je příčinou nějaké autoimunitní onemocnění, ale příčinou může být také syfilis nebo plísňová infekce. Tento typ je spojen s dočasným vypadáváním vlasů v postižených oblastech.

Alopecia areata totalis: vypadávání vlasů, které začíná kruhovitým vypadáváním vlasů, během kterého později vypadnou všechny vlasy.

Alopecia areata universalis: vypadávání vlasů a ochlupení se vyskytuje na celém těle. V tomto případě vlasy a chloupky na těle jen zřídka dorostou.

Jizvová alopecie: může být způsobena popáleninami, ozařováním nebo traumatem. Tyto jizvy mohou způsobit vážnější plísňové nebo bakteriální infekce, nádory nebo kožní onemocnění. Ve zjizvených oblastech pokožky hlavy nelze očekávat, že se vlasové cibulky regenerují, léčba může jen zabránit dalšímu šíření jizev.

Atrofická alopecie: při tomto typu vypadávání vlasů jsou vlasové folikuly zničeny v důsledku atrofie kůže. Může to být způsobeno kožními onemocněními.

Alopecia androgenetica: nejčastější typ vypadávání vlasů u mužů, k němuž dochází v důsledku působení mužských pohlavních hormonů (tzv. androgenních hormonů) na vlasové folikuly, které jsou na něj geneticky citlivé. Enzym 5 alfa reduktáza hraje významnou roli při androgenním vypadávání vlasů, v důsledku působení tohoto enzymu se testosteron mění na dihydro-testosteron. Dihydro-testosteron oslabuje funkci vlasových folikulů, což vede k postupnému zhoršování vstřebávání živin vlasovými folikuly. Toto má za následek vývoj vlasů s kratším životním cyklem a také vznikají jen tenčí a slabší vlasy. Během tohoto procesu vlasové folikuly po chvíli odumírají a produkce vlasů ustává.

Androgenetická alopecie, běžně známá jako mužské vypadávání vlasů, se může vyskytnout také u žen, ale na rozdíl od mužů mají difúzní (roztroušené) řídnutí vlasů na temeni hlavy. V jejich případě může být androgenní vypadávání vlasů způsobeno genetickou citlivostí vlasových folikulů na androgenní hormony nebo hormonální nerovnováhou (typicky v období menopauzy, kdy hladina ženských pohlavních hormonů klesá a převažují mužské pohlavní hormony). Příčinou mohou být i jiné hormonální abnormality (vzácně iu mladších žen) například nadprodukce androgenních hormonů. Složitější hormonální problém s metabolickou poruchou, takzvaný syndrom polycystických ovarií (PCOS), může u žen spustit i mužské vypadávání vlasů.

Co můžeme udělat proti vypadávání vlasů?

V současnosti je pro ty, kteří bojují s vypadáváním vlasů k dispozici množství produktů proti plešatosti (vitamíny na vlasy, vlasová kosmetika, zábaly, prostředky pro růst vlasů) a také služeb (například mezoterapie). Aby si však pacient mohl vybrat tu správnou léčebnou metodu pro sebe, je nezbytné zjistit skutečné příčiny vypadávání vlasů, což lze provést vyšetřením vlasů a pokožky hlavy, jakož i jinými lékařskými a laboratorními testy.

V případě, že vypadávání vlasů není přechodné a nedostatek vlasů již svým rozsahem způsobuje estetické problémy, jediným účinným a trvalým řešením plešatosti je transplantace vlasů.

Proč byste si měli zvolit transplantaci vlasů?

Alopecie

Transplantace vlasů je zcela bezbolestný zákrok, který v závislosti na množství implantovaných vlasů představuje chirurgický zákrok trvající jeden, maximálně však dva dny.

Techniky transplantace vlasů prošly v posledních letech obrovským vývojem, díky čemuž už není nutné vystřihnutí celého pasu kůže – stripová metoda, tedy není potřeba ani sešívání a na pokožce hlavy pacienta nezůstávají žádné jizvy.

Výrazně se zkrátí i doba hojení. Kompletní regenerace pokožky hlavy (dárcovská i příjmová oblast) proběhne za něco méně než dva týdny.

Výsledky se začnou projevovat již po 6 měsících. Plná hustota je viditelná po 10-12 měsících. Při dobrém zdravotním stavu a za běžných okolností vydrží transplantované vlasy po celý život pacienta.

Jaké techniky transplantace vlasů existují?

Na klinice pro transplantaci vlasů PHAEYDE má pacient možnost vybrat si tu nejideálnější metodu. Rozdíl je v nástroji (tenká dutá jehla), který je určen pro výběr štěpů.

Při metodě, kterou nazýváme FUE (Follicular Unit Extraction) se skupiny vlasů (štěpy) vyřežou kolem dokola s dutou jehlou o průměru 1,0 – 1,2 mm. Doktor poté vytvoří pomocí mikro řezu otvor do pokožky hlavy v cílové oblasti, do kterého implantuje štěp. Cílová oblast je část hlavy, kde nastalo řídnutí vlasů či plešatění. Štěpy jsou vlasové jednotky, které mohou obsahovat 2-3 ba dokonce v ojedinělých případech až 4-5 vlasů.

Metoda S.H.E vyvinutá klinikou PHAEYDE je nejmodernější technika pro transplantaci vlasů. Vyvinula se z metody FUE. Díky mikro tenké duté jehle o průměru 0,5 – 0,8 mm, stopy po zákroku zmizí asi za týden, maximálně ale za 10 dní, stejně jako stopy po menších vpicích jehlou. Nevznikají žádné velké řezy a proto ani jizvy. Stehy nejsou zapotřebí. Největší výhodou této techniky je, že díky extrémně tenké precizní duté jehle se štěpy v dárcovské oblasti nepoškodí a pro dosažení co nejpřirozenějšího výsledku mohou být vlasové folikuly vsazeny mimořádně hustě.

Proč byste si měli vybrat kliniku PHAEYDE?

Klinika PHAEYDE má mezinárodní standard vybavení. Jeho specialisté na transplantaci vlasů mají desítky let zkušeností a patří mezi odborníky, kteří provádějí nejvíce transplantací vlasů ve střední Evropě.

Zákrok je téměř zcela bezbolestný a provádí se pomocí nejtenčí jehly dostupné v Evropě. V důsledku toho se také vlasová pokožka pacienta mnohem rychleji regeneruje.

Máte-li další dotazy, jsme Vám k dispozici. Navštivte stránku PHAEYDE Hair Transplant Clinic nebo nás kontaktujte a domluvte si termín pro osobní konzultaci.

Vysoce kvalitní transplantace vlasů v roce 2022 pouze na klinice PHAEYDE!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je alopecie?