Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Co je a co není nevěra?

Každý ji vnímá jinak. Jeden považuje za nevěru i letmý polibek na uvítanou, pro jiného není nevěra ani sex s jiným partnerem, pokud je to jednorázový úlet, druhý o tom ví a nevadí mu to. Ať už to máte jakkoliv, z průzkumů vyplývá, že jsme sami tolerantní hlavně k nevěře, která se přímo netýká našeho vztahu.

Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

V dnešní době je nevěra u nás relativně tolerována. Vycházejí články typu Nevěra je normální nebo Není možné, aby jeden muž žil celý život pouze s jednou ženou, apod. Mám pocit, že tyto články píšou hlavně muži na svoji obhajobu.

Muži u svých žen nevěru odsuzují, ale přitom vesele udržují milenecké vztahy s dalšími ženami. Nevěra u žen je prý horší, protože se žena může zamilovat. Copak muž nemůže? Muž má všechno stále pod kontrolou? Ano, dokud se ty dvě ženy nesetkají.

Nevěra u žen prý není přirozená, protože žena chce rodinu, starat se o děti a domácnost, mít své bezpečí, nehledá a neloví další muže. Pokud jsou ženy opravdu tak zaměřené na rodinu a domácnost a nevěra je pro muže natolik normální, s kým tito muži zahýbají?

Jiný kraj, jiný mrav

V arabských zemích je muž pánem světa. Žena musí chodit zahalená, aby nevábila jiné muže. Kromě svého manžela smí milovat pouze Boha. Muž má svou ženu naprosto ve své moci, je jím ovládána a je závislá na tom, co jí dovolí nebo přikáže.

Zdroj: sxc.hu

Nevím sice, jak něco podobného mohlo vzniknout, ale nyní už není lehké se z takových okov dostat. Ženy nesmí nic. Nesmí chodit samy do města, nesmí samy vycházet z domu, nesmí chodit do práce, musí chodit zahalené, být celé dny doma s maminkou manžela a ostatními ženami a starat se o domácnost.

Jsem přesvědčena o tom, že toto pravidlo zavedli arabští muži kvůli nadměrné žárlivosti právě z obavy z nevěry. Báli se, že by jejich žena mohla někoho potkat na ulici, v obchodě, v práci, apod. Přitom arabští muži si pěstují nevěru přímo před očima všech ve své rodině, když se žení s více ženami.

Rozhodující je, zda se nás nevěra týká

Něco jiného je, když zahýbá partner(ka) někoho jiného, než když se jedná o našeho partnera nebo partnerku. K nevěře, která se nás týká, jsme totiž i přes většinový tolerantní názor společnosti sami velmi netolerantní.

Podle průzkumu SANEP si každý jedinec vytváří svá pravidla pro vnímání nevěry, což nemusí korespondovat s tím, co si myslí jeho partner(ka). Více jak třetina Čechů nepovažuje nevinný flirt za nevěru. Vztah na jednu noc pak toleruje přibližně jedna šestina. Zajímavé je, že přibližně stejná část obyvatel nepovažuje za nevěru ani sex po telefonu.

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

Jinak nahlíží na nevěru podváděný a jinak ten, co podvádí. Přestože společnost se tváří být relativně tolerantní vůči nevěře, pokud by sami byli podvádění, nevěru by protějšku netolerovali.

V souhrnu více než 60 procent respondentů nepovažuje za nevěru sex s bývalým partnerem, sex na jednu noc, sex po telefonu, líbání, erotické sms, skupinový sex a lesbický sex, přitom nadpoloviční část respondentů považuje nevěru jako nejhorší partnerské provinění.

Zároveň ovšem většina populace věří, že jim je partner věrný a téměř 73 % dotázaných věří v absolutní celoživotní věrnost obou partnerů ve svém vztahu. Z průzkumu tedy vyplývá, že ačkoliv jsme sami nevěrní, věříme ve věrnost našeho partnera. Vzhledem k počtu sňatků a rozvodů je tato představa ovšem příliš idylická.

81 % respondentů také považuje své partnery za věrné. Přestože nevěru toleruje nadpoloviční většina, svému partnerovi by ji tolerovalo pouze 35%. Více než 62% dotázaných nemá z partnerské nevěry obavy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je a co není nevěra?