Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Co Film Fest Zlín 2013 nabídl? Přinášíme souhrn toho nejlepšího

Svého slavnostního ukončení se včera večer dočkal 53. ročník MFF pro děti a mládež ve Zlíně. Zúčastnilo se jej 95 000 návštěvníků a během šesti festivalových dnů se mohli zúčastnit 354 projekcí. 

FOTO: MFF Zlín - Logo

53. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně se konal od 27. května do 1. června 2013. Zdroj: Presskit pořadatele

Dny dánské kinematografie

Zlínskému festivalu, tak jako již každý rok, kraluje jedna země, na jejíž kinematografii se velmi podrobně zaměřuje předem určená sekce.

Letos padl výběr na Dánsko a rozhodně nešlo o špatné rozhodnutí. Diváci získali jedinečnou příležitost přesvědčit se na vlastní oči, že dánská filmová produkce pro děti a mládež se stává jednou z nejkvalitnějších v Evropě a těžko jí hledat konkurenta.Kromě toho festival připomenul některé zásadní filmy Thomase Vinterberga nebo Larse Von Triera.

Festivaloví hosté z Dánska - zleva nahoře: Christian Dyekjaer, Cyron Melville, Per Holst, Samuel Seifert-Heller, Mette Agnethe Horn, Pelle Hvenegaard, zleva dole: Oliver Metling Sondegaard, Frederikke Dahl Hansen, Lotte Svendsen. Zdroj: Zlinfest.cz

Festivaloví hosté z Dánska – zleva nahoře: Christian Dyekjaer, Cyron Melville, Per Holst, Samuel Seifert-Heller, Mette Agnethe Horn, Pelle Hvenegaard, zleva dole: Oliver Metling Sondegaard, Frederikke Dahl Hansen, Lotte Svendsen. Zdroj: Zlinfest.cz

Tisíc a jedna noc

A ještě chvíli zůstaňme v Dánsku. Kdo by neznal příběhy jednoho z nejkouzelnějších pohádkářů na světě, spisovatele Hanse Christiana Andersena. Jeho Ošklivé kačátko, Sněhová královna nebo Pasáček vepřů jsou dnes již naprostou klasikou, na kterou se však velmi často na úkor nových pohádek zapomíná. A tak se pořadatelé festivalu rozhodli zasvětit jednu filmovou sekci právě příběhům tohoto nadaného dánského vypravěče.

Je třeba uznat, že organizátoři vybírali více než pečlivě. Jednalo se o filmové adaptace nejvyšší kvality. Dokonce i z českých dílen, zastoupeny totiž byly snímky Hermíny Týrlové nebo Jiřího Trnky.

Film Hermíny Týrlové na náměty pohádky Hanse Christiana Andersena  - Pasáček vepřů. Zdroj: Presskit pořadatele

Film Hermíny Týrlové na náměty pohádky Hanse Christiana Andersena – Pasáček vepřů. Zdroj: Presskit pořadatele

Teď a tady

Britský snímek Ola Parkera Now Is Good v hlavní roli s Dakotou Fanning a Jeremy Irvinem, o dívce umírající na leukémii a jejích posledních přáních sklidil, na festivalu nebývalý úspěch. Kromě toho, že po čtvrteční i páteční projekci tohoto filmu odcházel téměř každý divák se slzami v očích a úsměvem na rtech zároveň, se snímku dostalo i jiné pocty.

Vyhrál cenu udělovanou mezinárodní mládežnickou porotou za nejlepší hraný film pro mládež a zároveň se stal divácky nejúspěšnějším hraným filmem. Ol Parker tak se svým druhým snímkem jednoduše uchvátil celý festivalový Zlín.

FOTO: Ted a tady

V oceněném snímku Teď a tady exceluje Dakota Fanning. Zdroj: BBC

Film Industry

Doprovodný program festivalu byl letos doplněn o novou část, určenou především pro filmové nadšence a odborníky, účastnit se však mohla široká veřejnost.V rámci různých debat, workshopů a besed měli účastníci možnost nahlédnout pod pokličku filmového průmyslu, jeho tvorbě či propagaci.

Přiučit něco nového se diváci mohli např. od Kryštofa Muchy (výkonný ředitel MFFKV) a Uljany Donátové, kteří hovořili o náročnosti a možnostech oscarové propagace českého filmu (snímek Ve stínu). V dalších workshopech se návštěvníci mohli dozvědět, jak udělat virální video, vyslechnout si kousek ze scénáře snímku Pojedeme k moři, filmové prvotiny Jiřího Mádla nebo se přiučit něco nového o product placementu.

Česká televize

Česká televize, jak již každoročně, hrála na MFF ve Zlíně důležitou roli. Kromě toho, že se celou středu starala o různorodý program pro děti, který se konal po celém Zlíně, si připravila něco i pro starší návštěvníky. Uspořádala seminář s názvem Jaká bude dětská veřejnoprávní televize ČT :D, široká veřejnost, tak zjistila, jak bude fungovat první veřejnoprávní dětská stanice v Česku. Informace se návštěvníci dozvídali přímo od těch nejvyšších – Petra Dvořáka, generálního ředitele ČT, a Petra Kolihy, výkonného ředitele ČT :D, který dlouho působil jako umělecký ředitel MFF ve Zlíně.

Česká televize se však festivalu účastnila i jako soutěžící. V boji o festivalové ceny se totiž ocitly dva snímky z produkce ČT. V kategoriích hraných filmů šlo o snímky Klukovina (Nevinné lži) a Kovář z Podlesí. Své zastoupení měla ČT i na poli animovaného filmu, kam vyslala několik svých večerníčků.

FOTO: MFF Zlín - Šťastný smolař

Delegace k vánoční pohádce České televize – Šťastný smolař. Zdroj: zlinfest.cz

Open Air Plac

K zlínskému festivalu již léta neodmyslitelně patří letní kino a další různé druhy open-air programů. Nikdy v minulosti se však nepovedlo tyto akce centralizovat a dát jim nový modernější kabát. Až letos.

Na louce vedle Kongresového centra byl zřízen velký festivalový stan, ve kterém si mohli návštěvníci během volné chvíle dát pivo či drink, poslechnout koncert, zhlédnout graffiti exhibici anebo si v pozdních večerních hodinách zatančit. Open Air Plac se také zároveň stal místem vyvrcholení celého festivalu. V rámci Dne s Českým rozhlasem se totiž odehrály hned tři zakončovací koncerty českých hudebních hvězd  – Lenky Dusilové, Vladimira 518 a oblíbených Tata Bojs.

FOTO: MFF Zlín - letní kino

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co Film Fest Zlín 2013 nabídl? Přinášíme souhrn toho nejlepšího