Menu
TOPZINE.cz
Studium

Co dnešní studenti očekávají od vzdělání?

Redakce

Redakce

21. 6. 2011

Studenti mají na výběr z nepřeberného množství škol, mohou studovat v zahraničí a ani jazykové kurzy už nejsou problémem. Co ale od studia čekají, to většina mladých často úplně neví. Má je připravit na život? Naučit řešit problémy racionální cestou? Nebo jen zahrnout proudem informací, ve kterém se sami neumí vyznat?

„Na gymnázium jsem šla z jednoho důvodu – nevěděla jsem, co chci v životě dělat. Jenže hned ve druhém ročníku se na nás začalo tlačit. Musíme si vybrat semináře a soustředit se na předměty, ze kterých budeme chtít maturovat. Nikdo se nás ale neptá, jestli už máme jasno v tom, kterým směrem se chceme vydat. Většina studentů si totiž instinktivně vybere volitelný předmět a záhy zjistí, že nenatrefili na svůj šálek kávy. Jenže už je pozdě,“ objasňuje situaci studentka plzeňského gymnázia Eva.

A to je ošemetná situace. Člověk musí pokračovat v tom, co ho vůbec nezajímá a ztrácí motivaci. To se později projeví i na jeho znalostech a výsledcích. Někteří dokonce čerstvě po nástupu na školu dojdou k poznání, že ve svém oboru rozhodně pracovat nebudou.

„Vybrala jsem si obor kadeřnice, protože jsem si na základní škole byla jistá, že je to zajímavá profese. Jenže jsem změnila názor hned v prvním ročníku a teď už se jen učím, abych nepropadla. Předměty mě nezajímají a nemám chuť do školy chodit. Přecházet jinam nebudu, je pozdě, ale po ukončení studia budu hledat jiné možnosti,“ říká studentka Kateřina.

Zásadní problém je, že mladiství nepřemýšlí o své budoucnosti. Nejprve by měli zauvažovat o tom, zda jsou nadaní spíše na ruční práce, nebo jejich představa směřuje k vyššímu cíli. Pokud očekávají praktické dovednosti do života, měli by se zaměřit na školy, které to přímo nabízejí. Posléze je nutné zhodnotit, zda na danou školu stačí, či nikoli. Pokud nejsou schopni objektivně posoudit své dovednosti, nabízí se jim možnost školního výchovného poradce či návštěva psychologa a vyplnění testu.

Proklepněte si střední školy, a předejdete tak možným komplikacím!

Když si studenti ujasní, co je jejich silnou stránkou a co je naopak vyloženě nebaví, mají výběr o moc jednodušší. Ví totiž, co skutečně chtějí i čemu by se nejraději vyhnuli. Odpadá tak riziko pozdějšího zjištění, že zvolená škola není to pravé ořechové. Pomůžou i dny otevřených dveří, jejichž data má každá škola na svých internetových stránkách. Zájemci si prohlédnou prostředí, ve kterém by se mohli následující roky vzdělávat, a setkají se s učiteli. Mohou klást otázky a srovnat si tak jednoduše školy, mezi kterými váhají. Také si snadno ověří informace, které nabízí škola na internetových stránkách. Na těch opravdu kvalitních by měl být i plán učiva a učebnice, ze kterých učitelé vycházejí.

Pokud studenti ví, že hodlají dále pokračovat studiem na vysoké škole, na stránkách dané školy si mohou ověřit úspěšnost přijetí studentů, případně obory, které jsou pro tamější studenty nejpřitažlivější.

Jestliže žáci stále tápou, je dobrou volbou gymnázium, které dnes nabízí i variantu zaměření (jazyky, přírodní vědy, matematika a další). Ovšem v případě, že jejich chuť do studia a znalosti na gymnázium nestačí, je dobré opět navštívit odborníka, který díky speciálním testům rozpozná, jaká škola je ta pravá.

FOTO: Nenechávejte svou budoucnost v rukou osudu, plánujte!

A vy už víte, kam to bude?

„S pomocí výchovné poradkyně jsem si vybrala obchodní akademii. Dříve jsem snila o tom, že budu překladatelka, ale až na střední škole mi došlo, že mě ekonomie a další předměty v oboru zajímají a jsem v nich dobrá. Od školy jsem čekala, že mě prakticky připraví do života a že budu mít možnost dalšího studia. Má očekávání se naplnila a nyní při studiu vysoké školy pracuji brigádně jako účetní. Po škole budu rozhodně pracovat v oboru,“ vysvětluje s nadšením Mirka. Správný výběr školy jí usnadnil život. „Teď už vím, že by byla velká chyba neporadit se s odborníkem a nechat svoji budoucnost v rukou mého náhlého popudu,“ dodává na vysvětlení.

Pokud tedy nechcete pozdě bycha honit, zamyslete se nad svou budoucností a srovnejte si všechna pro a proti. A hlavně vězte, že v tom nejste sami a vždy máte možnost se poradit a předejít případným nesnázím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dnešní studenti očekávají od vzdělání?