Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Co dělat, když adresát je neznámý?

Redakce

Redakce

8. 10. 2010

KOLÁŽ: NovinyÚtlá próza americké autorky Kathrine Kressmann Taylorové vydaná pod mužně znějícím pseudonymem Kresmann Taylor poprvé spatřila světlo světa již v roce 1938. Znovuobjevený bestseller nyní čtenáře opět šokuje příběhem, který ukazuje, jak velkou moc může někdy slovo mít a jak snadné je jeho prostřednictvím rozhodnout o životě či smrti.

KOLÁŽ: Noviny

Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Na pozadí bezmála dvou desítek dopisů, odeslaných v letech 1932 až 1934, lze sledovat přeměnu liberálního obchodníka s uměním německého původu přes pochybovačného vlastence, vyjadřujícího zármutek nad pronásledováním Židů, až k vášnivému stoupenci a uctívači svého vůdce, který se sice štítí příslušníků židovské rasy, peněž pocházejících z židovských rukou však nikoli.

Eben a Trojan jako (ne)přátelé

V čteném podaní moderátora, herce a písničkáře Marka Ebena, představujícího židovského obchodníka žijícího v Americe, a herce Ivana Trojana, který se ujal postavy nadšeného nacisty, vyzní již tak silná pointa příběhu zvláště mrazivě. Znovu posluchačům připomene, jak zhoubné ideologie mohou být a jaké s sebou nesou následky.

Oko za oko…

… zub za zub! Tak zní staré známé rčení, podle nějž se rozhodne jednat i jeden z hrdinů útlého svazku. Dá se jeho rozhodnutí plně ospravedlnit? Jak na výsledek svého konaní bude reagovat? To jsou však již otázky, jejichž snaha o zodpovězení padá na samotné čtenáře či posluchače.

Kathrine Kressman Taylorová svou první literární cenu získala již v jedenácti letech. Napsala tři knihy a řadu kratších próz, proslavila se bestsellerem Adresát neznámý. Devatenáct let učila v kurzech tvůrčího psaní a publicistiky na Gettysburg College v Pennsylvánii a jako první žena se zde stala řádnou profesorkou.

Pozapomenutý bestseller

FOTO: Adresát neznámýPrvní uveřejnění prózy proběhlo už v roce 1938, tedy ještě předtím, než byl svět  s nacistickými hrůzami obeznámen. První zfilmování příběhu, vyžadující účast pouze několika málo desítek herců, se poté uskutečnilo ještě za války, v roce 1944. Scénář k filmu, jenž získal Oscara, napsala sama autorka. Adresát neznámý byl také mnohokrát uváděn jako divadelní hra, pravého znovuobjevení se však dočkal až po spisovatelčině smrti v roce 1996.

U nás se šokující próza poprvé dočkala vydaní v roce 2003, a to v překladu Dagmar Steinové, posluchači si ji pak měli možnost poprvé vychutnat o rok později díky spolupráci pražského Divadla Viola a Českého rozhlasu.

Český název: Adresát neznámý
Název originálu: Address unknown
Autor: Kressmann Taylor
Překlad: Dagmar Steinová
Čte: Marek Eben a Ivan Trojan
Režie: Jan Jiráň
Celková délka: 56 min
Verze: nezkrácená, 1 audio CD
Vydalo: Tympánům, Praha 2009
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ***** (95%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dělat, když adresát je neznámý?