Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Co chrání naše tělo? Imunitní systém

Redakce

Redakce

2. 2. 2011

Naše tělo musí každý den svádět nekonečné boje s bakteriemi a viry různých typů. Každou vteřinu se dostáváme do kontaktu s miliony potencionálních přenašečů nemocí a infekcí. My si ale s těmito hrozbami dokážeme poradit díky imunitnímu systému.

ilustrační foto

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

Co je imunitní systém?

Imunitní systém je jednoduše obranyschopnost. Jejím úkolem je chránit naše tělo nejen proti virům a bakteriím, ale také proti mikroskopickým houbám (plísně) a parazitům. Jde o jednu z nejdůležitějších funkcí lidského těla, protože nebezpečné bakterie na nás číhají na každém rohu. Nejvíce zrádná jsou všemožná tlačítka, která používáme každý den.

Máme na mysli například tlačítka ve výtahu, na bankomatu nebo v hromadné dopravě. Stačí si nedůkladně umýt ruce a vaše tělo je ohroženo. Tento systém nás chrání před antigeny (cizí látky) a patogeny (nepravé organismy – viry, bakterie) naprosto ojedinělými buňkami, které kolují v našem těle v oběhovém systému.

Jak funguje naše imunita?

V našem těle jsou dva typy krevních buněk. Červené krvinky, které transportují kyslík, a bílé krvinky, které mají na starost právě obranyschopnost. Bílé krvinky ničí všechny viry, které se vyskytují v oběhovém systému, a to dokonce i buňky, které jsou již virem nakažené.

Uveďme si příklad na drobném říznutí – i při tomto zdánlivě banálním zranění náš imunitní systém okamžitě reaguje. Při říznutí se viry dostanou do rány. Imunitní buňky ihned spěchají k místu poranění a začnou bojovat s viry. Většinou zde boj končí a vir je zničen.

V horším případě nastává tzv. druhá linie obranného systému, kdy se do krevního oběhu dostalo větší množství virů. Tělo v tomto případě začne produkovat zvláštní druh proteinu, protilátku. Tato látka zastaví infikování buněk těmito viry. Další dokonalou vlastností lidského těla je, že si pamatuje všechny viry, které na něj útočily, a tím napomáhá k rychlejšímu šíření protilátky při další potenciální nákaze.

ilustrační foto

Foto: Laura Mohonea, Topzine.cz

Každá protilátka ničí vir, který jí je dán. To znamená, že protilátka planých neštovic nezničí HIV. Organismu může trvat několik dnů, týdnů nebo i měsíců, než vytvoří potřebné protilátky pro danou infekci. Budete-li infikováni virem, které vaše tělo nezná, musí celý proces začít od začátku.

Od kdy jsme imunní?

Imunitní systém není schopen plně fungovat od narození. Právě proto jsou novorozenci nejvíce ohroženou skupinou. I to je důvodem, proč se novorozenci očkují v průběhu prvních měsíců života. Do těla se vpravuje oslabený vir, díky kterému se snižuje riziko onemocnění danou nemocí.

Další skupinou jsou děti předškolního a školního věku. Tato skupina je stále ohrožena, ale obranyschopnost u nich už funguje lépe. Děti podléhají nemocem, které se šíří snadno v kolektivu jako například neštovice, virózy, příušnice. Rodiče takto starých dětí by měli dbát na dostatečný přísun vitaminů jak z ovoce, tak z doplňků stravy určených dětem.

Nejméně ohroženou skupinou jsou dospělí lidé. V dospělosti funguje imunita naplno a sami ji můžeme podporovat. Podobně jako děti jsou na tom i senioři. V období stáří už je imunita opotřebovaná a nefunguje tak, jak by měla. Lékaři v tomto případě doporučují zvýšit přísun enzymů formou doplňků stravy.

Můžeme posílit imunitní systém?

Odpověď zní ano. Na posílení obranyschopnosti existuje řada doplňků stravy, které běžně seženeme v lékárně bez receptu. Tyto přípravky mají imunostimulační účinky, ale dají se plně nahradit i stravou, zdravým životním stylem a cvičením. Při dostatečném přísunu vitaminů by naše tělo mělo být schopné úspěšně bojovat s viry a ostatními látkami.

Dalším důležitým prvkem ve stravě jsou probiotika. Probiotika jsou bakterie, které podporují správný průběh trávení a posilují střevní mikroflóru. Pokud podstupujete operaci nebo máte silnou chřipkou, je na místě doplňovat enzymy. Tyto látky dokáží nastartovat imunitní systém a udržují ho ve zdravé rovnováze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co chrání naše tělo? Imunitní systém