Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Co bude nejlepší cizojazyčný film na Oscarech? Známe první kandidáty

FOTO: OscarKaždoroční kontroverzní souboj o oscarové nominace cizojazyčných snímků se dostává do obrátek. Své filmové favority předkládá Maroko, Venezuela a Rumunsko. Přidá se i Řecko a Polsko.

FOTO: Oscar

Kontroverzní boj začíná, Zdroj: youtube.com

Uvidíme, zda se Řecko opět blýskne překvapivým snímkem, stejně jako tomu bylo u loňského filmu Špičák, nebo jestli Rumunsko bude zase jednou sázet na silný emotivní film ve stylu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny.

V tomto okamžiku již můžeme rozlišovat strategii jednotlivých zemí ve výběru snímků pro teoretický post Nejlepšího cizojazyčného filmu. Řecko zřejmě půjde ve stopách Špičáku, protože když něco mělo úspěch jednou, bude to mít úspěch i podruhé. Rumunsko ovšem, zdá se, vsadí na poněkud přátelštější notu, než bývá jejich zvykem.

Podle pravidel Akademie smí každá země předložit jeden snímek. Následuje zdlouhavý proces, během kterého se výběr filmů zúží z několika desítek (minulý rok jich bylo 65) na pouhých deset. Nakonec dvoučlenná komise vybere finálních pět snímků, které se utkají v souboji o zlatou sošku.

FOTO: Lepší svět. Zdroj: Artcam

Loňský vítěz kategorie Nejlepší cizojazyčný film Lepší svět, Zdroj: distributor filmu

Tady jsou zatím jen někteří možní kandidáti. Mnohem více jich přijde během září, těsně před uzávěrkou Akademie, která je 30. září.

Řecko: Attenberg

Režie: Athina Rachel Tsangari

Minulý rok šokovalo Řecko nejzvláštnějším a nejkontroverznějším snímkem Špičák, který režíroval Yorgos Lanthimos. Letošní kandidát pokračuje ve stejném stylu a je právě od producentky Špičáku, Athiny Tsangari. Blogger a scenárista Guy Lodge, který film zhlédl, jej i prohlašuje za dvojče Špičáku. Vedle témat dospívání a sexuality sdílejí podobně napjatý a suchý humor.

Maroko: Omar mě zabil (Omar Killed Me)

Režie: Roschdy Zem

Skutečný příběh marockého imigranta, odsouzeného za vraždu poblíž Cannes. Omar mě zabil zkoumá trestní systém, v němž se francouzská policie a státní zástupci příliš soustředí na konvenční motivy zločinů.

Polsko: V temnotách (In Darkness)

Režie: Agnieszka Holland

Režisérka Holland už si vysloužila oscarovou nominaci za film Olivier, Olivier a v současné době pracuje ve Spojených státech na několika seriálech (The Wire, The Killing). Snímek se zdá být ideálním kandidátem, jelikož se jeho děj opírá o skutečnou postavu polského trestance, který za druhé světové války udával polské Židy.

FOTO: Podivné přátelství rozdílných lidí, Zdroj: distributor filmu

Podivné přátelství rozdílných lidí, Zdroj: distributor filmu

Rumunsko: Zítra (Morgen)

Režie: Marian Crisan

Rumunský minimalistický film slavil úspěchy již v minulých letech a Zítra nebude výjimkou. Zaměřuje se na přátelství mezi rumunsko-maďarským hlídačem a tureckým imigrantem, kterého tajně skrývá.

Venezuela: The Rumble of the Stones

Režisér: Alejandro Bellame Palacios

Poslední ze známých kandidátů na oscarové nominace je venezuelský snímek The Rumble of the Stones. Žena v Caracasu se snaží obnovit původní domov a život pro sebe, své dva syny a matku. Jejich dům totiž zničily povodně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co bude nejlepší cizojazyčný film na Oscarech? Známe první kandidáty