Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Člověče, napij se! v průběhu času a inovací. Který díl je nejlepší?

Redakce

Redakce

16. 2. 2011

Vtipná a originální kombinace klasické hry a pití se hodí nejen na Silvestra. O zábavnosti a kvalitě deskovky Člověče, napij se! svědčí jak velká oblíbenost, tak poptávka. Pouhý popis principu hry by již nebyl novinkou, řeč proto bude tentokrát o menších či větších rozdílech v jednotlivých pokračováních. Názorná ukázka jistě ulehčí rozhodování při výběru ideální varianty.

Porovnávat první díl Člověče, napij se! s druhým není velký problém. Dnes se prodávají v krabici oba dohromady. Obě verze se nacházejí na jedné hrací desce, každá po jedné straně. Rozdíl je patrný na první pohled, a to ve tvaru cesty. Má to své opodstatnění. V první verzi jsou čtyři hospody a čtyři domky. V druhé vyrážejí všichni z jediné krčmy a dalo by se říci, že končí v jedné vesnici.

Hrací deska jednička, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Hrací deska dvojka

Políčka se symboly K se vyskytují v obou verzích a většina úkolů je pro oba díly totožná. Ovšem celkem pochopitelně se najde v druhém vydání o něco více nových zadání, a naopak některá políčka a zákoutí z prvního dílu chybí. Jinými slovy má každý díl ta svoje speciální pole. Konkrétněji, v první verzi může hráč zabloudit v lese, zahučet do bažiny, dostat se na záchytku, v druhé až na hřbitov, do skruže nebo do kravína.

Jedna z léček ve dvojce

Pasti v jedničce

V druhém pokračování hry Člověče, napij se! představují novinku zlatě a černě orámované karty s úkoly. Ty se na rozdíl od obyčejných hned nevracejí zpátky do balíčku, ale hráč si je může, nebo musí po určitou dobu nechat u sebe, pokud si je vytáhne. Zlatě orámované karty znamenají jisté výhody a černá je jen jedna, a to Černý Petr. Jak naznačuje obrázek, hráč s touto kartou musí na konci hry na všechny ostatní spoluhráče vystrčit holý zadek. Avšak samozřejmě má hráč možnost výběru jiného úkolu, pokud by ho tento pohoršoval.

Hrací deska trojka

Pro dnešní cesty v reálu jsou namísto křižovatek typické kruhové objezdy, a proto se hráči v městské verzi setkají na své trase s tímto zlepšovákem poměrně často. Jak tomu bývá zpravidla i ve skutečnosti, může jedinec hodně času ušetřit, nebo naopak ztratit.

Hráči se mohou těšit na některé nové a originální karty s úkoly. Mezi nimi například na žolíka nebo malou satisfakci pro smolaře v lásce. Pozadí na zadáních pochopitelně koresponduje s celkovým vzhledem hry a rub karet tentokrát zdobí více barev. O něco detailněji jsou vykreslené i líce úkolových karet. Hezky to může člověk vidět například na úkolu „jedno kolo kvákej“, kde kreslíř vtipně přimaloval k žábě ještě malou figurku, která si zacpává uši.

Úkolové karty ve třetí verzi

Čtvrtý díl, alias VIP opět hráč najde pohromadě se třetí verzí v jedné krabici na druhé straně hrací desky. Od všech předchozích se liší hlavně ve dvou věcech. Nemá tentokrát složitěji propojenou trasu, vede pouze jedním směrem. Úkolových karet je o dost méně a i velikostně jsou menší. Hráč na ně může narazit po cestě jako na dárečky. To ale neznamená, že by VIP hra byla o různé vypečené úkoly chudší. Pouze je hráči najdou napsané přímo v políčkách trasy.

VIP hrací deska

Důležitou změnu představuje prostředí Člověče, napij se VIP. Tentokrát se hráči nenacházejí ani v lese, ani ve vesnici či ve městě, ale přímo v konkrétní hospodě. Je zde skutečně rušno a živo, jak lze usuzovat z kupy doprovodných obrázků a zároveň vtipů. Na průběh hry nemají kresby vliv, ale vhodným způsobem přispívají k ještě větší zábavě.

Jeden z vtipů VIP verze

I veškeré předchozí díly doprovází velmi vtipné kresby, o textovou část je však doplněna pouze čtvrtá VIP verze. Nedá se říci, že by to způsobovalo u dřívějších Člověče velkou vadu na kráse, úsměv na tváři totiž dokážou vyvolat snad všechny z obrázků.

V počátečních dvou dílech působí kresby přehledněji a mohou tak na první pohled lákat více, než do šeda laděná a graficky přehlcená třetí verze. Pokud si však člověk prohlédne hrací desku zblízka a pozorněji, zjistí, kolik detailů a různých situací je v ní obsaženo. Potom si nepomyslí jistě nic jiného, než že si autor hry musel dát velkou práci.

Jaké shrnutí z toho vyvodit? Jistě takové, že žádný z dílů není nudný a jednotvárný, nýbrž všechny mají své specifické a zajímavé prvky. Snad jen první verze trpí malým mínusem v nejmenším rozsahu hráčů. Jiná negativa nejsou patrná a konečný výběr záleží již čistě na osobních preferencích a dojmech.

Název hry: Člověče, napij se! (1, 2, 3, VIP)

Typ hry: Desková, společenská

Výrobce: Richard Pilgr

Doporučená cena: 250 Kč

Počet hráčů: 2-8

Hrací doba: různá; střední i dlouhodobá (40 – 160 minut)

Doporučený věk 18 +

Hodnocení: **** 90%

Klady:

Jednoduchá pravidla

Humorný vzhled od známého českého kreslíře

Řada zábavných úkolů

Dynamičnost

Nepředvídatelnost

Zápory:

Pro někoho nelibé obrázky a asociace alkoholismu

 

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Člověče, napij se! v průběhu času a inovací. Který díl je nejlepší?