Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Členové Teamu X-treme od Michaela Peinkofera musí čelit nájemnému vrahovi i ztrátě paměti

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

16. 4. 2011

Team X-treme od Michaela Peinkofera (část obálky knihy)Touha stát se agentem a zažívat tajuplná dobrodružství přitahuje skoro každého. Čtyřem hrdinům z knihy Team X-treme: První mise – Všechno, nebo nic od německého autora Michaela Peinkofera se to splnilo. Napětí a akce ale přináší i určité riziko, které se projeví hned v prvním dílu.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Patnáctiletá Charlotte, čtrnáctiletý Jan a stejně stará Kami tvoří členy Teamu X-treme, který má za úkol plnit příkazy avatara. Avatar je elektronické vědomí zemřelého agenta Conrada, na jehož počest byla založena nadace, z níž se financuje stíhání zločinců a celá skupina. Jednoho dne se dostanou mladí agenti na misi, ve které mají zabránit praní špinavých peněz v kasinu v Monte Carlu. Místo toho se ale seznámí se záhadným klukem Kylem, jenž ztratil paměť. Tři kamarádi uzavřou s cizincem dohodu o spolupráci a pouští se do akce společně. Kyle je však dostane do větších potíží, než si vůbec dokázali představit a prvotní úkol v novém světle ztrácí svůj význam.

Napínavé akční chvilky i trocha ponaučení

Na knize Team X-treme: První mise – Všechno, nebo nic je už na první pohled patrné, že se jedná o dílo určené pro mladší věkovou skupinu. Výchovným dojmem působí vysvětlování jednotlivých, ne příliš známých, pojmů nebo míst. Takže se čtenář může zábavnou formou poučit a poznat něco nového. Objevují se tu také všechny důležité motivy, ať už se jedná o přátelství nebo snahu pomoct někomu jinému.

Celý příběh doprovází pěkné obrázky, jež dokreslují jednotlivé události. Tyto ilustrace zčásti kopírují oblíbený komiksový styl. I když má kniha přes sto stran, nezabere mnoho času, protože polovinu tvoří právě grafické prvky.

Team X-treme od Michaela Peinkofera (obálka knihy)

Myšlenka tajné akce, včetně napínavých chvilek, vyhlíží lákavě. Bohužel úroveň celého dobrodružství značně narušuje fakt, že to všechno působí až příliš nereálně.  Hlavní postavy jsou ve věku teenagerů, což by nevadilo, protože se čtenáři mohou lépe ztotožnit s jednotlivými charaktery, ale představit si, že nějaká tajná organizace vysílá náctileté agenty na nebezpečné mise, kde zločinci usilují o jejich život, potřebuje notnou dávku fantazie.

Tempo celé akce je plynulé, o napínavé chvilky není v honbě za zločincem nouze, jenže jejich propracovanost v mnoha ohledech vázne, a tak příliš hluboký dojem nelze očekávat. Je to způsobeno z části jednoduchými popisnými větami, které nedokážou dostatečně vystihnout sílu okamžiku, například když Kyle utíká před nájemným vrahem.

S řvoucím motorem přeletěla čtyřkolka hrbol, od něhož se motokára odrazila a letěla několik metrů dál vzduchem. „Wow!“ zvolal Kyle obdivně, když čtyřkolka dopadla na zem jako granát – a třeskla do motorky pronásledovatele. Ozval se tříštivý zvuk. Motorka vylétla a klouzala napříč přes ulici, zatímco Raceova čtyřkolka přistála zpátky na všechny čtyři kola. „To-to bylo dobrý,“ vykoktala jen Kami. „Dík za aplaus, autogramy rozdám později!“ Raceův hlas zněl radostně. „A teď padáme! Ten chlapík asi bude pěkně vytočený, že jsem mu zboural motorku.“ „Dobrej nápad!“ souhlasila Kami a přidala plyn.

Vzhledem k mírnému akčnímu rázu kniha neosloví čtenáře starší patnácti let, ale dospívající může uchvátit. Jelikož se jedná o první díl, lze to pochopit a bude záležet na dalším pokračování a jeho vývoji, jestli se dokáže prosadit.

Název originálu: Team X-treme: Mission 1 – Alles oder nichts
Český název: Team X-treme: První mise – Všechno, nebo nic
Autor: Michael Peinkofer
Překlad: Ilona Anna Fuchsová
Obálka: Daniel Ernle
Počet stran: 128
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Členové Teamu X-treme od Michaela Peinkofera musí čelit nájemnému vrahovi i ztrátě paměti