×
TOPZINE.cz

Cizinec na DVD: Je překvapivý konec záchranou průměrného filmu?

Jsou tyhle herecké výkony fakt tak podprůměrné, nebo je to jenom záminka pro něco většího? Toť jedna z otázek, která diváka během promítání filmu může lehce napadnout. Co je a není alibistické na dnešních filmech, nám precizně předvádí právě oceňovaný turista.

FOTO: Cizinec
Miluješ mě, ale zatím o tom nevíš, Zdroj: distributor filmu

Film

Zrada. Asi takový pocit vás bude doprovázet prvními momenty po zhlédnutí filmu Cizinec, pokud se na něj vrhnete celí natěšení – nejde si totiž nevšimnout chvály na kvalitu snímku již na přebalu DVD. No to víte, tři nominace na Zlatý glóbus, to musí být bomba. Jenže není.

Ačkoli si režisér von Donnersmarck po obsazení herců Johnnyho Deppa a Angeliny Jolie mohl mnout ruce, ani dvě sexy ikony Hollywoodu neutáhnou celý film. Za celých 99 minut děje si nejsem jistý jediným odlišným tónem hlasu nebo změnou výrazu ve tváři. Tak nějak umělé, nahrané, prostě bez života. Tváří se drsně, ale nejsou. Chtějí pobavit, ale koutky pozvednete až před závěrem. A když už akční scény, tak jich je jako šafránu. Zamilovanosti na špek taky neskočíte.

Taky vás Cizinec nenadchl? Přečtěte si ještě kritičtější recenzi

Nejde si nevšimnout, že turista (Johnny) tak nějak sám neví, co vlastně hraje. Jestli se má smát, křičet, hrát vtipnou nebo vážnou a zamilovanou postavu. V průběhu filmu jsem si sám odpovídal na otázky, zdali mu film prostě nesedl, nebo to dělá všechno záměrně. Za normálních okolností bych snímek bez lítosti smetl, jenže…

Ku prospěchu a kladnému hodnocení vyšel na povrch druhý zmíněný fakt. Vzhledem k překvapivému závěru, který člověka donutí celý děj pozpátku znovu přehodnocovat, to docela sedělo. Není to snímek, na který když se člověk podívá, týž večer by o něm nedokázal přesvědčivě povídat. U Cizince je to právě naopak. U závěrečných titulků vás teprve napadá, jak bylo tohle a proč tamto bylo tak a tak.Většinou překvapivý konec film jako celek stěží zachrání, ale tady jim to tentokrát vyšlo.

Naskýtá se otázka, jak by Cizinec zapůsobil napodruhé, když už víte co a jak. Chyb si člověk najde dosytosti už při první projekci, pokud je rýpal, takže u druhé by to dopadlo asi ještě hůř. Ale tady se to snad ani nehodí. Nemá smysl hledat nedokonalosti, když se vám naskýtá možnost hledět do tváří dvou zamilovaně dokonalým – Deppovi a Jolie.

Je to fajn, tahle si vyjet...

DVD

V samostatném menu disku, na kterém běží přímo záběry z filmu, není zrovna nejostřejší obraz, což diváka může vystrašit. Ale bát se nemusíte, obraz je čistý a kvalitní. Kromě přímé volby filmu zde najdete výběr jazyka a možnost zvolit si z 18 doprovodných titulků. A taky bonusovou část. Ta obsahuje komentář režiséra von Donnershmarcka, u něhož je možno spustit titulky, takže pokud vám anglický poslech přece jen dělá potíže, titulky, ačkoli v angličtině, určitě pomohou.

Stejně tak je tomu i u sedmiminutového klipu o natáčení slavnostního galavečera, kde děj svými postřehy doplňují Depp a Jolie. Ve snímku není nouze o celkový půvab postav. Ten nám představuje i bonus s názvem Objevování půvabu. Dále bonusy doplňují jak animovaná titulní scéna, tak konečně pár nepovedených záběrů, kde herci Paulu Bettanymu sám Depp vyznává lásku.

Cizinec (Tourist, The)

Krimi/Akční/Drama/Thriller
USA/Francie, 2010, 105 min

Režie: Florian Henckel von Donnershmarck
Hrají: Angelina Jolie, Johnny Depp, Rufus Sewell, Paul Bettany, Clément Sibony, Timothy Dalton

Zvuk: 5.1 (česky, anglicky, maďarsky, hindsky, rusky), 5.1 VO (polsky)
Titulky: české, slovenské, anglické, bulharské, chorvatské, estonské, řecké, hebrejské, hindské, maďarské, islandské, litevské, lotyšské, polské, portugalské, rumunské, srbské, slovinské
Bonusy: Komentář režiséra, Galavečer, Objevování půvabu, Alternativní animovaná titulní scéna, Nepovedené záběry

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 3***Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..