Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Civilisté Sklízeli bouři, vítr však zasévali němečtí a japonští vůdci. Druhá světová válka očima Nigela Cawthorna

FOTO: Sklízeli bouřiNakladatelství Mladá fronta přináší novou publikaci z žánru literatury faktu od spisovatele Nigela Cawthorna. Kniha Sklízeli bouři nabízí jiný úhel pohledu na události druhé světové války – vše totiž vidíme očima japonských a německých vojáků. V knize jsou obsažena autentická svědectví z dopisů a deníků těch, kteří zaseli vítr a sklízeli bouři.

FOTO: Sklízeli bouři

Sklízeli bouři, Zdroj: archív nakladatelství Mladá fronta

Název této knihy pochází sice ze známého úsloví Kdo seje vítr, sklízí bouři, nicméně titul knihy nese své jméno zejména kvůli výroku sira Arthura Harrise. Tento vrchní velitel bombardovacích sil britského Královského vojenského letectva před začátkem plánovaných náletů na Německo v roce 1942 řekl:

Nacisté do této války vstoupili s poněkud dětinskou představou, že budou bombardovat všechny ostatní, ale nikdo nebude bombardovat je. Začali tuto svou dosti naivní teorii uplatňovat v praxi v Rotterdamu, Londýně, Varšavě a v padesáti dalších městech. Zaseli vítr, nyní sklidí bouři.

Onen vítr však zasévali zejména nacističtí a japonští vůdci, kteří přesvědčili své národy o rasové nadřazenosti a neporazitelnosti jejich ozbrojených sil. Bouři však sklízeli jiní – povětšinou obyčejní lidé, jejichž domovy byly zpustošeny, jejichž rodiny byly zničeny, jejichž vlast se ocitla na kolenou. A právě o tom je kniha Sklízeli bouři spisovatele Nigela Cawthorna.

FOTO: Sklízeli bouřiAutorského textu najdeme v knize jen po málu. Vždy tvoří jen jakýsi úvod a připomíná nám historický kontext. Převážnou část knihy tvoří právě autentická svědectví pamětníků – úryvky z dopisů, deníků a podobně. Nalezneme zde také bohatou obrazovou přílohu, která se nachází zhruba v půlce knihy a přináší dobové fotografie z válečných tažení.

Kniha je rozdělena do dvou částí, podle dvojího úhlu pohledu na válku. První část Válka na západě je zachycením války očima německých vojáků a obyvatel. Postupně procházíme dějinami 2. světové války, od jejího počátku, 1.září 1939, přes obsazení Francie, Operaci Barbarrosa, boje v severní Africe, porážku u Stalingradu až po konečnou kapitulaci.

Přesun probíhal po železnici. Transport, se kterým jsem cestoval já, přijel do městečka Volot asi 30 kilometrů západně od Staré Rusy za jasného zimního odpoledne. Cítili jsme mráz, jenž byl značný, ale ne moc vtíravý. Přesto si muži najednou začali všímat příznaků omrzlin na obličejích ostatních. Rtuť ukazovala -35°C. Zatímco jsme vystupovali, zapadalo slunce; než zavládla úplná tma, obloha se zbarvila do temné modři, připomínající černomodrý inkoust, a zalila touto barvou čerstvě napadlý sníh.

Kromě svědectví řadových vojáků a obyčejných lidí, kteří sklízeli bouři nejvíce, nalezneme zde například úryvky ze soukromé závěti Adolfa Hitlera, či úhel pohledu Erwina Rommela zvaného Pouštní liška. Tento hrdina vpádu do Francie a bojů v severní Africe, kterého i spojenci měli ve veliké úctě, psal své manželce Lu i několikrát denně. Zanechal tak po sobě ojedinělý popis války z pohledu generála, do něhož můžeme nahlédnout i v této knize.

Nejdražší Lu,

bitva se pro nás vyvíjí špatně. Drtí nás zkrátka váha nepřítele. Podnikl jsem pokus zachránit část armády. Jsem zvědavý, zda se to podaří. V noci ležím s otevřenýma očima a přemýšlím, jak své nebohé vojáky dostat z kritické situace. Čekají nás hodně těžké dny, možná ty nejtěžší, které člověk může zakusit. Mrtví mají štěstí, pro ně to už skončilo. Stále na tebe myslím se srdečnou láskou a vděčností. Snad se všechno zas spraví a my se uvidíme.

Druhá část, Hlasy Japonců, zachycuje boje na druhé polokouli. Začíná vstupem Japonců do války – útokem na americkou základnu Pearl Harbor, 7.12.1941, kde byl velkou výhodou především okamžik překvapení. Z letadlových lodí odstartovalo 359 letadel, pod velením kapitána Micuo Fučida.

Z letišť se zvedala oblaka černého kouře. Z bitevní lodi Arizona stoupal třísetmetrový sloup rudočerného dýmu. Vybuchl muniční sklad. Tennessee hořela. Vypustil jsem bomby na Maryland. Letadla za mnou učinila totéž. Dva přímé zásahy! Náš cíl, loď Utah na západní straně Ford Islandu, se převrátila. Moje srdce planulo radostí, že se mi podařilo ochromit hlavní síly americké tichomořské flotily. V následujících letech jsem veškeré své úsilí, poháněné nenávistí, vložil do vedení války, která se rozpoutala.

Zejména tato druhá část, jež pojednává o válce z pohledu Japonska, je obzvláště zajímavá. Celkově si dovolím konstatovat, že právě o Japonsku ve druhé světové válce se příliš nemluví a nepíše. A právě díky tomuto unikátnímu pohledu to lze změnit.

Díky autentickým svědectvím se kniha čte tak lehce, jako kdyby se jednalo o napínavý válečný román. Když si však uvědomíme, že se nejedná o fikci ale o skutečné události, přeběhne nám mráz po zádech. Autor nás svými poznámkami postupně provází dějinami druhé světové války, tudíž se v dějinném průběhu neztrácíme. Pokud si někdo chce rozšířit pole vědomostí týkající se právě tohoto tématu, je tato kniha více než dobrou volbou.

Název: Sklízeli bouři
Autor: Nigel Cawthorne
Počet stran: 296 + 16 stran obr. přílohy
Rok vydání: 2010 Praha
Odpovědný redaktor: David Pazdera
Vydala: Mladá fronta a.s.
Doporučená cena: 379,

Hodnocení: **** (85%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Civilisté Sklízeli bouři, vítr však zasévali němečtí a japonští vůdci. Druhá světová válka očima Nigela Cawthorna