Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Císařský řez, řez života

Irena Siudová

Irena Siudová

22. 7. 2010

O těhotenství a obavách z porodu už jsme psali. Ale co když se poctivě připravujete na den D, masírujete hráz, aby nedošlo k protržení, pijete čaje a ovládáte techniky dýchání a víte jaké polohy jsou pravděpodobně nejúčinnější a potom zcela nečekaně zjistíte, že místo přirozeného porodu vás čeká císařský řez? Co teď? Máte obavy z toho co vás čeká a co to obnáší? Připravte se proto raději i na tuto variantu a zjistěte o ní více.

Věděli jste, že více než 15% porodů v České republice je ukončeno císařským řezem? A to ať už mluvíme o porodu provedeném akutně nebo plánovaně.

Trocha historie na začátek

Císařský řez se až do roku 1500 prováděl pouze na ženách umírajících nebo právě zemřelých. Naštěstí právě téhož roku byl řez proveden poprvé na živé matce. Operace byla sice až do 19. století zatížená mírou rizika častějšího úmrtí rodičky, ale od roku 1876 se toto riziko snížilo. A to díky italskému porodníkovi Porrovi a jeho metodě. Dnes, obzvláště díky pokroku v medicíně, dochází k úmrtí rodičky vlivem císařského řezu jen výjimečně. Je nutné brát zřetel na to, že je to operace a ty jsou zkrátka rizikovější než klasický porod.

Císařský řez se provádí plánovaně nebo akutně.

Plánovaný císařský řez

První jmenovaný se provádí v době těhotenství, nejlépe v posledním týdnu těhotenství. Jako důvody, které k němu vedou jsou nejčastěji uváděny onemocnění maminek, jako vážné srdeční nebo plicní choroby. Dále poloha dítěte,velikost plodu, vícečetné těhotenství nebo další komplikace, jež by mohly ohrozit děťátko.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Akutní císařský řez

Provádí se během porodu, pouze v I. době porodní, kdy se dítě ještě pohybuje nad pánví a to při nenadálé situaci, která ohrožuje matku, dítě nebo oba zároveň. Za akutní císařský řez se také považuje, když dojde k zastavení porodu, žena se dále neotvírá a děťátko nesestupuje.

Anestezie

Císařský řez se provádí buďto za celkové anestezie nebo za svobodné „subarachnoidální“ anestezie.

Celková anestezie je prováděna častěji při akutním císařském řezu, kdy nelze čekat až začne účinkovat anestetikum.

Subarachnoidální anestezie se provádí pomocí anestetika, které je injikováno do páteřního kanálu a zajistí znecitlivění dolní poloviny těla. Možná se obáváte být vzhůru během doby, kdy vám lékař „řeže“ břicho, ale nemusíte mít strach. Je to sice zvláští pocit, ale bolest opravdu necítíte, jen mírný tlak. Navíc to má jednu velkou výhodu. Vidíte miminko hned po narození, můžete si jej pohladit a hned přiložit k prsu.

Maminka je po porodu pozorována na JIP a domů odchází po pěti až šesti dnech, pokud je samozřejmě vše v pořádku. Rekonvalescence je delší, jizva může bolet a maminky nemohou zvedat těžké věci. Jizvu, která není viditelná ani v bikinách, pokud se toho nějaká maminka obává, musí novorodička omývat a dbát na zvýšenou hygienu. K zašití rány se používá buďto jeden dlouhý steh, který se vytáhne najednou nebo stehy, jež se samy vstřebávají.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Císařský řez na přání

Pokud jste svůj strach z porodu ještě nepřekonala a raději než zažít porodní bolesti byste chtěla miminko přivést na svět císařským řezem, máte smůlu. Ačkoli jsou samotní gynekologové v tomto směru nejednotní, na přání se operace neprovádí. Jak už byl zmíněno výše, je takovýto druh porodu rizikovější než klasický porod. Výjimkou jsou případy, kdy má maminka z porodu takový strach, že lékař diagnostikuje nepřekonatelný psychický problém.

Kolikrát může žena rodit císařským řezem?

Po císařském řezu se doporučuje minimálně dva až tři roky neotěhotnět, aby se důkladně zhojila jizva. Další vaše těhotenství bude vedeno jako rizikové, ale ještě to neznamená, že budete opět rodit císařským řezem. Můžete porodit spontánně, ale pravděpodobnost, že budete opět rodit císařským řezem je poměrně velká.

Se vzrůstajícím počtem císařských řezů narůstá i riziko prasknutí dělohy, proto už po druhém císařském řezu  vám lékaři nabídnout možnost sterilizace a jednu dobu se uvádělo, že po třetím císařském řezu, který se v naší republice považuje za konečný počet, vám udělají sterilizaci automaticky. Nikdo vám však nic nenutí. Můžete odmítnout. Je to vaše volba.

Plánujete-li velkou rodinu a bohužel jste již dvakrát rodila císařským řezem, vězte, že vaše třetí těhotenství bude vysoce rizikové a je možné, že vám ho lékař ani nedoporučí. V zahraničí se údajně provádí neomezený počet císařským řezů na jedné ženě, u nás je však maximální počet císařských řezů tři. Riziko prasknutí dělohy a ohrožení života matky i dítěte je skutečně vysoké.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Císařský řez, řez života