Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Církev a moderní architektura: podívejte se na návrh kostela v Miami

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

31. 7. 2013

Když se řekne církevní stavba, většina z vás si nejspíš představí klasický vesnický kostelík nebo monumentální gotickou katedrálu. Ale co takhle něco moderního? Koukněte na návrh kaple v Miami!

Vítězný návrh kostela a kaple Panny Marie Guadalupské v Miami vyznavačům moderní církevní architektury nejspíš vyrazí dech. Stavba věnovaná populární latinskoamerické svaté má totiž tvar doslova připomínající dámu v dlouhých skládaných šatech.

Firma Fernando Romero EnterprisE neboli FR-EE má však symboliku kostela dokonale promyšlenou. Pomyslná sukně má mít přesně 27 skladů, které budou uvnitř tvořit výklenky pro oltářky dalších sedmadvaceti latinskoamerických světic. To má do kostela přilákat věřící z nejrůznějších katolických odnoží.

I z moderny dýchne duchovní atmosféra

Oltář má dekorovat skleněná deska s obrazem Panny Marie Guadalupské a nad ním se bude tyčit štíhlá věž, která zároveň důmyslně zajistí osvětlení celé budovy. Podle autorů návrhu tak bude umocněna duchovní atmosféra a zároveň zdůrazněn kontrast mezi nebem a zemí.

V ostatních prostorech kostela bude možné najít sakristii, kanceláře nebo skromnou knihovnu. Odvaha tak studiu FR-EE rozhodně nechybí, což lze ostatně vidět i na jeho dalších projektech; dříve jsme psali například o Museu Soumaya.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Církev a moderní architektura: podívejte se na návrh kostela v Miami