Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Circus Ponorka: Brzo vstávám a pozdě chodím spát

Martin Peška

Martin Peška

23. 6. 2009

Hudebník Honza Ponocný, jediný člen kapely Circus Ponorka, po loňském albu Do It Yourself pracuje na skladbách pro novou desku, kterou by rád vydal do konce roku. Nejen to prozradil v rozhovoru pro Topzine.cz.

Za minulý rok ses se svou jednočlennou kapelou vytáhnul, vydal jsi desku Do It Yourself,… Nyní to ale vypadá snad i na obnovu Circusu Praha. Pokud mě nešálí zrak, tak Circus Praha i Circus Ponorka jsou v programu festivalu Rock for People 4. července.
Tak k obnově Circusu Praha nedojde, teda aspoň ve smyslu pravidelně hrající kapely, ale pořád  nás dost baví zahrát si občas nějakou větší akci a zdá se, že to baví i jiné lidi kromě nás. Proto jsme si řekli, že bychom mohli každý rok zahrát na jednom festivalu, teda pokud bude trvat zájem. Organizátoři fesťáků, rok 2 010 je stále volný! (smích)
Teď už nám zbývá si ještě vzpomenout na akordy.

Říct si z ničeho nic, že kromě hraní s Mekym Žbirkou chceš i vlastní desku, nebylo asi tak snadné, jak se na první pohled zná, že? Setkal jsi se s tím, že by tě neznal někdo z branže, hudební kritici, televize…?

Bylo to snadné, vždycky jsem dělal věci pro sebe. A  pokud jde o to, jestli jsem se setkal s někým, kdo mě nezná, tak to je přece jasné že jo. Zdaleka nemám ambice dělat hudbu pro všechny, znají mě třeba lidi, co mají hudbu rádi a zajímají se o ní. Ale upřímně řečeno i v rádiích a telkách jsou lidi, co se vlastně o hudbu nezajímají. Proč by taky měli, určitě jsou důležitější věci na světě, že jo?

Proč jsi pokřtil Do It Yourself až v listopadu, když deska vyšla v první polovině minulého roku?
Protože původně jsem ji vydal sám, ale pak se začaly ozývat firmy, že by to chtěly vydat, tak CD vyšlo oficiálně u RGM v listopadu, v novým digipacku, s takovým tím čárkovým kódem, aby to mohli prodávat i v Tescu. Já se tak mohl stát součástí konzumu a to se muselo oslavit.

Čeho si za uplynulý rok ceníš nejvíc?
Že žijí moji nejbližší. A já taky.

S kým ze všech lidí jako jsou Meky Žbirka, Ivan Hlas, Jana Kirschner, Norah Jones, Alanis Morissette, Jack Johnson a další, se ti spolupracovalo nejlépe. Čí nabídku na spolupráci bys nikdy neodmítnul?
S některými jsem spolupracoval, s některými ne. Ale asi nejlíp se mi pracuje s Johnem Rileym, zpěvákem kapely Seedy Gonzales. Píšeme spolu písničky a není co řešit. Jinak si myslím, že na každém se dá najít něco zajímavého, takže kromě pitomců, lidí co dělají hudbu, kterou fakt neumím, a lidí kteří by nechtěli dělat něco se mnou,  bych spolupracoval snad s kýmkoli. Důležitá věc ale je, že do těch tří kategorií, které jsem zmínil, se toho asi vejde dost, čili výběr se zúžil.

Co děláš kromě koncertů?
Zrovna mi puká hlava ze synťáků, protože dělám hudbu k sci-fi, produkuju průběžně tři cédéčka, píšu písničky a přemýšlím, kdy najdu čas natočit druhý cédéčko Circusu Ponorka, jezdím na bruslích, kámoším se s lidmi, učím se na banjo, kupuju si kytary, brzo vstávám a pozdě chodím spát.

Jaký máš vztah k internetu, k čemu ho nejčastěji používáš?
Hele, a on někdy internet nebyl?

Využíváš internet nějakým způsobem i ke své tvorbě?
Jasně, koukám, co dělají v hudbě jiní kluci a holky.

Postrádáš něco na internetu, nebo ti na něm něco dokonce vadí?
Snad ani ne.

Co bys rád dokázal do konce tohoto roku?
Být pro lidi jako člověk i jako muzikant aspoň tak zajímavý jako doteď. Nekomentuju tím, jak moc zajímavý nebo nezajímavý jsem teď, jen doufám, že se to nezhorší. A z těch míň důležitých věcí třeba: naučit se na to zrádné banjo, dotočit další cédéčko, nechat si zrychlit internet, objevovat v hudbě stále něco nového, nechat se překvapovat, neustrnout a vidět spoustu milých tváří na koncertech orchestru Circus ponorka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Circus Ponorka: Brzo vstávám a pozdě chodím spát