Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Circus Culture 4 Europe 2011: Cirkusoví talenti okouzlili brněnské publikum

Redakce

Redakce

1. 9. 2011

FOTO: Akrobatky na Circus Culture 4 EuropeMladí cirkusáci a cirkusačky ze čtyř evropských zemí týden připravovali společné představení v rámci projektu Circus Culture 4 Europe. V sobotu 27. srpna se na workshopu v Brně podělili s veřejností o tento druh umění.

FOTO: Akrobatky na Circus Culture 4 Europe

Akrobatická exhibice na Circus Culture 4 Europe Zdroj: circusculture4europe.eu

Projekt Circus Culture 4 Europe jedinečně spojuje cirkusové umění se snahami Evropské unie o multikulturní spolupráci. Mladí lidé ze čtyř evropských zemí týden trénovali různorodé disciplíny a zároveň se učili vzájemné toleranci.

Cirkusáci z České republiky, Německa, Španělska a Polska se minulý týden sjeli do Brna, které jako domovská stanice cirkusu LeGrando organizovalo letošní, v pořadí druhý ročník.

Cirkus mezi paneláky

Výstupem celého projektu bylo představení pro veřejnost. Doufat v netradiční umělecký zážitek uprostřed paneláků v brněnských Kohoutovicích, kde se celá akce odehrávala, bylo odvážné očekávání. O to víc nás všechny cirkus jak se patří překvapil, protože účinkující svými výkony vytvořili jedinečnou atmosféru. Chybělo už jen šapitó.

Akrobacie, klauni a klaunessy, žonglování, vzdušný tanec. To vše jste mohli vidět nejprve pod otevřeným nebem a později s ohledem na počasí ve vnitřních prostorách Centra volného času Legato. Klaun osobně přivítal každého z příchozích a energickým potřesením rukou odstartoval dvouhodinové představení.

Nechyběly humorně laděné výstupy ani dramatická čísla. Zejména efektní vystoupení pružných do sebe zasukovaných akrobatek na visuté hrazdě nadchlo diváky a vysloužilo si od nich aplaus na otevřené scéně.

Dobrovolně i nedobrovolně součástí představení

Vyvrcholení týdenního projektu bylo zdarma, ale nejen díky tomu se přišlo podívat velké  množství zvědavců. „Opravdu nás váš zájem těší. Nečekali jsme, že přijdete v tak hojném počtu,“ dal moderátor akce najevo své nadšení hned v úvodu.

Diváci se v průběhu představení promíchali se samotnými účinkujícími a hlediště se spojilo s jevištěm, což vytvořilo uvolněnou atmosféru. Několikrát se dobrovolníci (i nedobrovolně) stali součástí představení. Mohli se na chvíli vyzkoušet roli pomocné ruky klaunů, živého skákacího panáka pro akrobata na jednokolce nebo terče vodní pistole.

Hromadně za multikulturu

Mnozí diváci přicházeli s nejasným očekáváním, odcházeli však nadšení a s pocitem, že jsou součástí tohoto velkého cirkusu. Zároveň ale s menší depresí z nedostatku vlastního talentu. „Moc se mi to líbilo, bylo to neuvěřitelné. My, co neuděláme ani kotrmelec, nemáme slov,“ posteskla si jedna z návštěvnic. Nezbývá mi než souhlasit.

FOTO: Hromadná akrobacie na Circus Culture 4 Europe

Hromadná akrobacie jako výsledek multikulturní spolupráce Zdroj: circusculture4europe.eu

Circus Culture 4 Europe si kladl za cíl multikulturní setkání a učení se vzájemné toleranci. Výsledek těchto snah se projevil na závěr v hromadné akrobacii, která byla ukázkou a symbolickým zakončení celotýdenní spolupráce.

4 představení ve 4 evropských městech v průběhu 4 let

Projekt Circus Culture 4 Europe má v plánu celkem čtyři podobná setkání v letech 2010 až 2013. První ročník se konal v německém Stuttgartu. Cílem celé akce je vytvořit mezinárodní cirkusové představení, a tím podpořit sociální soudržnost v Evropské unii a rozvoj tolerance mladých lidí.

Po Německu a České republice převezme příští rok štafetu polské město Lodž. Závěrečný tábor se bude konat ve španělské Barceloně.

Circus Culture 4 Europe

Kde: Německo, Česká republika, Polsko, Španělsko

Kdy: 2010 – 2013

Vstup: zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Circus Culture 4 Europe 2011: Cirkusoví talenti okouzlili brněnské publikum