Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Čínský umělec a disident Ai Weiwei nahrál metalový song. O vězení

Redakce

Redakce

24. 5. 2013

Politický rebelant a umělec Ai Weiwei, který radikálně provokuje čínský režim, natočil heavy metalovou píseň Dumbass. Je součástí jeho prvního alba Divina Commedia a pojednává se v ní o jeho jednaosmdesáti dnech ve vězení.

OBR: Vězení

Weiwei napsal píseň o pobytu v čínském vězení, Zdroj: sxc.hu

„Ve vězení se stala zajímavá věc. Jeden důstojník se na mě opravdu vážně zadíval a pak se mě potichu zeptal, jestli bych mohl zazpívat písničku,“ prozradil svůj inspirační zdroj umělec Weiwei. Umělcovo zatčení vyvolalo mezinárodní pobouření, když se do světa dostalo, že byl mučen.

Klip k písni Dumbass obsahuje scény z mučení a je silně emotivní. V klipu se například objeví Weiwei se rtěnkou a v šatech, čemuž předchází holení hlavy strojkem rukou jeho malého syna. Čínský umělec si klip režíroval sám, skvěle ho natočil uznávaný kameraman Christopher Doyle, který zrežíroval i jednu povídku ve filmu Paříži, miluji tě.

Následovat mají písně o lásce

Zbývajících šest písní alba bude puštěno do světa příští měsíc. Pojednávají o internetové cenzuře nebo o slepém aktivistovi Chenu Guangchengovi, který utekl loni v dubnu z domácího vězení a hledal útočiště na americkém velvyslanectví v Číně. Weiwei počítá s tím, že kromě jeho fotografií budou i jeho nové písně nejspíše zablokovány.

Ai Weiwei nemá v plánu účinkovat živě, ale doufá, že jednoho dne bude moci vystoupit na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Po svém prvním albu už plánuje i druhé, které prý bude sbírkou milostných písní.

Pětapadesátiletý umělec na sebe upozornil mimo jiné i v Londýně v hale Tate Modern, kde pokryl podlahu deseticentimetrovou vrstvou ručně malovaných slunečnicových semínek vyrobených z porcelánu. Výstavy i jeho střety s čínskou vládou byly zachyceny v dokumentárním snímku Ai Weiwei: Never Sorry.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čínský umělec a disident Ai Weiwei nahrál metalový song. O vězení