×
TOPZINE.cz

Činohra je nejoblíbenějším divadelním žánrem, ve výtvarném umění vede malba

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Někomu se líbí balet, někdo preferuje gotickou architekturu. Z divadelních žánrů jednoznačně vede činohra, z výtvarných zase malba. Dnes se dozvíte, co má z umění nejraději náš šéfredaktor!

Divadlo nebo výstava? Zdroj: archiv

1. Naše rubrika se zaměřuje jak na divadlo, tak na výtvarné umění. Který z těchto oborů upřednostňuješ ty?
2. Jaké divadlo/galerii navštěvuješ nejraději a proč?
3. Co jsi naposledy viděl/a a jak se ti to líbilo?
4. Jaký druh představení preferuješ – činohru, muzikál, operu,…?/Jaký druh výtvarného umění máš nejraději – kresbu, malbu, fotografii,…?
5. Je podle tebe povolání divadelního herce prestižní záležitostí?Jak vnímáš výtvarné umělce?

Radek Lang, šéfredaktor, editor rubriky Film a TV

1. Divadlo.

2. Národní divadlo v Praze, protože mi divadelní zážitek tam přijde nejintenzivnější.

3. Čekání na Godota. A líbilo se mi to takhle: https://www.topzine.cz/recenze-cekani-na-godota-casoprostorove-kruta-absurdita-byti/

4. Nejradši mám klasickou činohru, moderní balet mě ale taky hodně zaujal. Z výtvarného umění mám nejraději Zdzislawa Beksinskiho.

5. Prestižní určitě, ale rozhodně ne adekvátně placené/zpopularizované vzhledem například k filmovým hercům (těm mediálně nejkomerčnějším), i když u nás to není tak extrémní jako v zahraničí. Už vůbec nemluvím o srovnání s lidmi, kteří nic neumí (a tím se živí) a přesto mají za mediální masáž jejich jména hromadu peněz i slávy (Agáta Hanychová, Paris Hilton atp.). Hnus. Kritéria popularity by se měla přehodnotit. Kvalitních herců by se mělo vážit jako dříve.

Radek Lang Zdroj: archiv Radka Langa

Kristina Svitáková, redaktorka rubriky Divadlo a umění

1. Upřednostňuji výtvarné umění, jelikož ho studuji a opravdu se jím zabývám. S divadlem mám zkušenosti jen jako herečka na jevišti, a tudíž nejsem schopná kritizovat hru, herce či režiséra. Vím, jaká je na divadle práce a neměla bych srdce na to hodnotit záporně. S výtvarným uměním je samozřejmě taky velká práce. Pravdou ovšem je, že věta: „Nemám ráda klasicismus,“ už asi těžko někomu ublíží. Zato napsat větu: „Nelíbil se mi tento herec,“ uškodit může.

2. Nejraději navštěvuji Národní galerii v Praze, Centrum současného umění DOX či Jízdárnu Pražského hradu. Ano, mám radši staré umění než to nové, a tak je pro mě Národní galerie se sbírkou gotiky, renesance, baroka atd. rozhodující volbou. I když mě často odrazují ceny vstupného.

3. Naposledy jsem byla nadšená Národní galerií v Londýně. Kromě toho, že vstupné do galerií a muzeí, které vlastní stát, je zdarma, tak je skvěle kurátorsky sestavená. Kdo pojede do Londýna, tak je to určitě to nejlepší co tam můžete vidět.

4. Preferuji malbu a architekturu. Malbu především renesanční a architekturu gotickou, renesanční i barokní.

5. Na výtvarného umělce se vždy pohlíželo jinak. Neřekla bych rozhodně, že je to dělník (jako ve středověku), ani že je to bůh (jako v baroku). Je to člověk s darem a zároveň prokletím. Spousta z nich má neskutečnou fantazii, odhodlání a zápal do umělecké práce. Spousta z nich má ale také frustrace z toho, že nejsou dokonalí, že něco dělají špatně, a tak přemalovávají obraz stále dokola, ale nikdy nebude dokonalý. Pohlížím s velikou úctou na tyto umělce, kteří mi dávají smysl bytí. Umění.

Kristina Svitáková Zdroj: archiv Kristiny Svitákové
Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..