Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Činohra je nejoblíbenějším divadelním žánrem, ve výtvarném umění vede malba

Redakce

Redakce

24. 9. 2010

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Někomu se líbí balet, někdo preferuje gotickou architekturu. Z divadelních žánrů jednoznačně vede činohra, z výtvarných zase malba. Dnes se dozvíte, co má z umění nejraději náš šéfredaktor!

Divadlo nebo výstava? Zdroj: archiv

1. Naše rubrika se zaměřuje jak na divadlo, tak na výtvarné umění. Který z těchto oborů upřednostňuješ ty?
2. Jaké divadlo/galerii navštěvuješ nejraději a proč?
3. Co jsi naposledy viděl/a a jak se ti to líbilo?
4. Jaký druh představení preferuješ – činohru, muzikál, operu,…?/Jaký druh výtvarného umění máš nejraději – kresbu, malbu, fotografii,…?
5. Je podle tebe povolání divadelního herce prestižní záležitostí?Jak vnímáš výtvarné umělce?

Radek Lang, šéfredaktor, editor rubriky Film a TV

1. Divadlo.

2. Národní divadlo v Praze, protože mi divadelní zážitek tam přijde nejintenzivnější.

3. Čekání na Godota. A líbilo se mi to takhle: https://www.topzine.cz/recenze-cekani-na-godota-casoprostorove-kruta-absurdita-byti/

4. Nejradši mám klasickou činohru, moderní balet mě ale taky hodně zaujal. Z výtvarného umění mám nejraději Zdzislawa Beksinskiho.

5. Prestižní určitě, ale rozhodně ne adekvátně placené/zpopularizované vzhledem například k filmovým hercům (těm mediálně nejkomerčnějším), i když u nás to není tak extrémní jako v zahraničí. Už vůbec nemluvím o srovnání s lidmi, kteří nic neumí (a tím se živí) a přesto mají za mediální masáž jejich jména hromadu peněz i slávy (Agáta Hanychová, Paris Hilton atp.). Hnus. Kritéria popularity by se měla přehodnotit. Kvalitních herců by se mělo vážit jako dříve.

Radek Lang Zdroj: archiv Radka Langa

Kristina Svitáková, redaktorka rubriky Divadlo a umění

1. Upřednostňuji výtvarné umění, jelikož ho studuji a opravdu se jím zabývám. S divadlem mám zkušenosti jen jako herečka na jevišti, a tudíž nejsem schopná kritizovat hru, herce či režiséra. Vím, jaká je na divadle práce a neměla bych srdce na to hodnotit záporně. S výtvarným uměním je samozřejmě taky velká práce. Pravdou ovšem je, že věta: „Nemám ráda klasicismus,“ už asi těžko někomu ublíží. Zato napsat větu: „Nelíbil se mi tento herec,“ uškodit může.

2. Nejraději navštěvuji Národní galerii v Praze, Centrum současného umění DOX či Jízdárnu Pražského hradu. Ano, mám radši staré umění než to nové, a tak je pro mě Národní galerie se sbírkou gotiky, renesance, baroka atd. rozhodující volbou. I když mě často odrazují ceny vstupného.

3. Naposledy jsem byla nadšená Národní galerií v Londýně. Kromě toho, že vstupné do galerií a muzeí, které vlastní stát, je zdarma, tak je skvěle kurátorsky sestavená. Kdo pojede do Londýna, tak je to určitě to nejlepší co tam můžete vidět.

4. Preferuji malbu a architekturu. Malbu především renesanční a architekturu gotickou, renesanční i barokní.

5. Na výtvarného umělce se vždy pohlíželo jinak. Neřekla bych rozhodně, že je to dělník (jako ve středověku), ani že je to bůh (jako v baroku). Je to člověk s darem a zároveň prokletím. Spousta z nich má neskutečnou fantazii, odhodlání a zápal do umělecké práce. Spousta z nich má ale také frustrace z toho, že nejsou dokonalí, že něco dělají špatně, a tak přemalovávají obraz stále dokola, ale nikdy nebude dokonalý. Pohlížím s velikou úctou na tyto umělce, kteří mi dávají smysl bytí. Umění.

Kristina Svitáková Zdroj: archiv Kristiny Svitákové


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Činohra je nejoblíbenějším divadelním žánrem, ve výtvarném umění vede malba