Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cinema Mundi dalo Brnu adieu. Co jste na programu filmového festivalu mohli najít?

!Reportáž!Druhý ročník mezinárodního festivalu Cinema Mundi v Brně skončil ve středu 9. března a s ním i přehlídka filmů z téměř 50 zemí světa. Po celý jeden týden měli návštěvníci možnost zhlédnout nepřeberné množství snímků a potkat zajímavé osobnosti českého, ale i zahraničního filmového průmyslu.

Vítězný snímek festivalu, O bozích a lidech, Zdroj: distributor filmu

Ve středu 2. března zahájil festival oscarový snímek Králova řeč, před jehož promítáním se divákům přišel ukázat i Jiří Menzel. Ten se ale hlavně ve vedlejším sále Velkého Špalíčku účastnil projekce svého filmu Ostře sledované vlaky u příležitosti 45. výročí od obdržení prestižní zlaté sošky za Nejlepší cizojazyčný film. Oscar byl po celý průběh festivalu vystaven v prostorách kina a ostře sledován dvěma bodyguardy.

Zahájení festivalu předznamenává příjemnou podívanou

Příjemnou atmosféru v sále i po celý zbytek dne zajišťoval Jaroslav Dušek a jeho skvělí hosté, mezi něž patřil například Bolek Polívka nebo již zmiňovaný Menzel, který se však musel ještě před začátkem filmu odebrat do vedlejšího sálu, kde na něj čekal zbytek delegace. Na otázku, zda se na Královu řeč chystá podívat, odpověděl: „Já se na Královu řeč těším a uvidím ji doma v posteli, až vyjde na DVD.”

Na počest britského oscarového snímku Toma Hoopera poctila hosty svou přítomností britská velvyslankyně Sian MacLeod. Od ředitele festivalu Josefa Čadíka obdržela kytici a velmi vřelé uvítání. České publikum překvapila a potěšila zároveň krátkým proslovem předneseným ve velmi slušné češtině.

Zbývající dny festivalu byly tematicky rozděleny podle oblastí, ze kterých pocházely jednotlivé snímky. Čtvrtečnímu dni vládla střední a východní Evropa. V tento den byl k vidění i český počin režiséra Jana Hřebejka a Petra Jarchovského Kawasakiho růže.

Organizace festivalu se aktivně účastnili studenti Masarykovy univerzity. Ujali se překladů některých zahraničních snímků a zprostředkovali české titulky, za což byli návštěvníci bezpochyby velice vděční. Spolupráce se týkala katedry baltistiky, romanistiky, čínštiny, anglistiky, slavistiky, novořečtiny a germanistiky.

Cinema Mundi se může pyšnit i hojnou návštěvností ze strany zahraničních hostů, ať už se jedná o velvyslance z Británie, Mexika či o kostarickou režisérku Hildu Hidalgo, která zde představila svůj režisérský debut O lásce a jiných běsech.

FOTO: Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Zdroj: youtube.com

Projekce probíhaly v auditoriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Zdroj: youtube.com

Páteční večer se nesl v duchu amerických filmů a co se návštěvnosti týče, zvítězil jednoznačně Biutiful mexického režiséra Iñárritua.  Dále bylo možné vidět filmy až z daleké Venezuely, Kolumbie nebo Chile.

Během festivalového týdne byl přichystán doprovodný program v sále B. Bakaly nebo na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde se promítal současný ruský, polský a rumunský film. Tyto projekce byly zdarma nebo za symbolickou částku a přiblížily českému divákovi filmy, na které by se běžně podívat nešel.

První víkendový den zůstali návštěvníci v západní Evropě a v neděli si mohli naopak dopřát kousek Orientu a dálnou Austrálii. V sobotu zavítal do kinosálu mexický velvyslanec a pronesl pár k slov ke snímku Biutiful. Podle svých slov doufá, že se českému divákovi otevře skutečný pohled na život mexických přistěhovalců a přiblíží mu trochu jejich národní kulturu.

Prostor dostala i Česká televize

Jelikož na datum konání festivalu připadlo i 50. výročí České televize, byl pro zájemce v kinosálech Velkého Špalíčku připraven výběr z několika filmů české kinematografie za loňský rok.

Východ, západ, východ, Zdroj: cinemamundi.info

Albánský počin Východ, západ, východ získal zvláštní ocenění poroty, Zdroj: cinemamundi.info

Pondělní den patřil jižní Evropě a pro ty, které přestalo bavit sedět v temném kinosále, byla přichystána každodenní festivalová projekce na náměstí Svobody.

Úterý hostilo snímky střední a západní Asie společně s africkými díly včetně dánského oscarového snímku letošního roku Lepší svět. Cinema Mundi bylo zakončeno filmy severní Evropy. Zároveň se konalo vyhlašování nejlepšího snímku festivalu a hlavní cenu poroty získalo francouzské dílo O bozích a lidech. Zvláštní cenu si odnesly filmy Život především, vzniklý v Jihoafrické republice, a  Východ, západ, východ: Poslední sprint z Albánie.

Opět se ukázalo, že pro to, aby si člověk mohl vychutnat kvalitní snímek, nemusí sledovat neustále dokola ohrané americké filmy s jednoduchou a mnohokrát ohranou zápletkou. Skvělou podívanou můžete zažít i s filmy z třetího světa. Na závěr by bylo dobré podotknout, že letošní, v pořadí druhý ročník Cinema Mundi co do návštěvnosti předčil se svými 13 000 návštěvníky loňskou premiéru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cinema Mundi dalo Brnu adieu. Co jste na programu filmového festivalu mohli najít?