Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Čína chce postavit největší mrakodrap světa za 90 dní. Se školou i nemocnicí

Redakce

Redakce

17. 1. 2013

Pouhých 90 dní má dle čínských inženýrů trvat výstavba největšího mrakodrapu světa. Je vůbec možné za tak krátkou dobu postavit bezpečnou stavbu plnou komfortu?

OBR: Sky City

Bude takto vypadat nejvyšší mrakodrap světa?
Zdroj: broad.com

Čínská společnost Broad Sustainable Building, která má na svém kontě například třicetipatrový hotel postavený během patnácti dnů (na ukázky ze stavby se můžete podívat ve videu), se chopila gigantické výzvy a pustila se do výstavby mrakodrapu z prefabrikovaných stavebních dílců. Právě tento fakt má výrazně uspíšit dobu celé výstavby a umožnit tak dokončení plánované na březen roku 2013.

Aby byl dodržen časový limit, musí se postupovat přesně dle předem stanoveného plánu, který zní – Každý den vyroste ve městě Changsha pět pater nově vznikajícího velikána jménem Sky City!

Nebeské město. Příznačné jméno pro mrakodrap, který má ve své finální podobě měřit 838 metrů, čítat má na 220 pater a celková kapacita potenciálních nájemníků se předpokládá na 31 400 osob. Pro ilustraci si připomeňme dosavadní největší budovu světa – je jím mrakodrap Burj Khalifa v Dubaji. Ten měří pouhých 829 metrů a pyšní se 163 patry.

Rekordy, kam se podíváte

Mrakodrap Sky City ve městě Changsha má dle svých strůjců splňovat veškeré požadavky komfortu. Vedle obytné části, která zabere 83 % objektu, zde mají vyrůst restaurace, obchody, školy, kanceláře, a dokonce i nemocnice. Pohyb po budově bude umožněn díky 104 vysokorychlostním výtahům. A jaká je cena? Velkým překvapením může být, že oproti mrakodrapu Burj Khalifa, který si cení své plochy na 15 000 amerických dolarů za metr čtvereční, nabízí Sky City předpokládanou cenu 1 500 amerických dolarů za stejný rozměr.

Celková výška budovy má být 838 metrů a bude zahrnovat 220 pater. Na stavbu bude použito 220 000 tun oceli. Celková kapacita osob se odhaduje na 31 400 a všechen tento numerický zázrak má být postaven za 90 dní. Science fiction? Nechme se překvapit v březnu.

Největší, nejrychleji postavený, ale bude také nejbezpečnější? Dle stavebních plánů má celá budova odolat zemětřesení až do devátého stupně Richterovy škály a odolnost vůči ohni se předpokládá nad tři hodiny. Energetická úspornost díky speciální tepelné izolaci je jen další vyzdvihovanou výhodou celého projektu.

OBR: Porovnání nejvyšších budov

Jak zamíchá Sky City pořadím nejvyšších budov světa
Zdroj: Reprofoto youtube.com

Jedná se o projev čínského velikášství nebo pokrok moderní architektury? Názory se mohou různit, počínaje těmi, kteří vidí celou stavbu jako pozitivní krok kupředu, přes ty, jež celý projekt zavrhují jako nevzhledný, přeceňovaný nebo prostě jen na hlavu postavený. Čas zřejmě ukáže sám a přejme čínským architektům, stavařům a konstruktérům, aby se škarohlídské předpovědi nevyplnily a nemuseli jsme číst titulky nesoucí název Dubnový propadák v Číně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čína chce postavit největší mrakodrap světa za 90 dní. Se školou i nemocnicí