Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Čím vybavit domácnost, když už to nejdůležitější máte

Redakce

Redakce

25. 7. 2019

V každé domácnosti se najde několik spotřebičů, které jsou prakticky nepostradatelné. Jen těžko se obejdete bez vlastní lednice a pračky. Jestliže už ale máte domov těmito základy vybavený, možná přijdete na to, že toužíte i po dalších pomocnících, kteří vám ulehčí. V této oblasti se víc uplatňují vaše návyky, zájmy a priority. Proto se zaměříme na vícero zařízení, ze kterých si každý jistě vybere to svoje.

Žehlička

Možná si teď ťukáte na čelo a říkáte si, že žehlička je rozhodně základní výbavou, kterou má doma každý. Pro stále větší procento domácností to ale již dávno neplatí. Diskusní fóra se hemží tipy, jak narovnat prádlo i bez zdlouhavého a leckdy nudného procesu žehlení. Zejména pro mladé lidi tak při vybavování prvního vlastního bydlení není tento pomocník pro péči o prádlo zrovna prioritou. Po nějaké době ale mohou přijít na to, že některé kousky, jako jsou košile, se zkrátka bez zásahu horkou plochou samy zkrátka nenarovnají. V tuto chvíli přichází na řadu výběr nejlepšího modelu žehličky na prádlo. Kromě klasických přístrojů s nádobkou na vodu a rukojetí se totiž na trhu hojně vyskytují napařovače, které na ramínku zavěšené prádlo rychle narovnají. Druhou alternativou je parní stanice (neboli generátor), která vypadá podobně jako klasická žehlička, má ale zvláštní zásobník na vodu a produkuje velké množství páry. Díky tomu je celý proces rovnání prádla rychlejší a pohodlnější.

Mixéry a roboty

Ať už jste vášnivými kuchaři, nebo doma jídlo připravujete spíš sporadicky, jistě budete v kuchyni potřebovat mixér. Základní variantou je tyčový mixér, který lze při správné výbavě využít i jako šlehač, či sekáček. Připravíte s ním tak krémovou polévku, tuhý sníh z bílků, i bylinkové pesto. Pro pokročilejší vaření je ale dobré vybavit se dalšími přístroji, které vám ušetří práci. Jako první vám jistě přijde na mysl klasický ruční šlehač, který oceníte nejen při pečení. Pro milovníky krémových pokrmů, omáček a smoothie bude nepostradatelný výkonný stolní mixér, ve kterém připravíte i rostlinné mléko či ořechové máslo. Velice užitečným se při častém pečení jeví kuchyňský robot. Kromě funkce šlehání a míchání umí roboty také hníst těsto, čímž vám ušetří mnoho namáhavé práce a také času. Roboty totiž pracují samostatně, takže zatímco v robotu šleháte krém, můžete se věnovat například odvažování dalších surovin. Nejlepší kuchyňské roboty nabízejí doplnění o další příslušenství jako je mixovací nádoba, lis na citrusy, mlýnek na maso či strojek na těstoviny.

Kávovar

Připravit si doma kvalitní kávu je dnes možné díky mnoha různým druhům kávovarů. Pokud vyznáváte spíše mechanickou přípravu, můžete využít french press, aeropress, či moka konvičky. Jestliže je vaším doslovným šálkem kávy spíše espresso, budete potřebovat některý z elektrizovaných přístrojů. I na tomto poli najdete několik variant, přičemž každá má své výhody i slabiny. Pro pokročilé či experimentující kávomilce jsou určeny pákové kávovary, které ovšem vyžadují jistou dávku zručnosti. Na obsluhu méně náročnými přístroji jsou kávovary automatické. Ty po stisku tlačítka umí kávu sami namlet, upěchovat, spařit a případně doplnit mléčnou pěnou. Nejširší využití nabízejí kávovary kapslové. Ty umožňují díky široké nabídce kapslí kromě kávy přípravu i kakaových nápojů či různých druhů čaje.

Ať už vybíráte jakékoliv domácí pomocníky, vždy se rozhodujte obezřetně a věnujte výběru dostatečné množství času. Pokud si nevíte rady, můžete využít služeb internetových srovnávačů zboží. Jednou z možností je nově vznikající portál Vybero.cz, který vám pomůže zorientovat se v nepřeberném množství parametrů jednotlivých produktů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Čím vybavit domácnost, když už to nejdůležitější máte