Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čím se platí v Bulharsku? Levou! Králem mezi zvířaty

Redakce

Redakce

3. 7. 2011

Lev je zákonným platidlem v balkánském státě Bulharsko. Jméno této měny pochází z názvu kočkovité šelmy. Pojďme si přiblížit základní údaje o této měně a další informace k platbám.

Foto: Bulharská měna leva

Bulharská měna leva, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Bulharský lev se v zemi používá od roku 1881. Podobný název pro měnu používají i další státy jako Moldávie nebo Rumunsko. V roce 1999 byla v Bulharsku provedená měnová reforma. Kurz bulharského leva byl od té doby asi 18-19 Kč, totožný s kurzem německé marky. Dnes se kurz pohybuje kolem 12 Kč. Bulharsko v roce 2007 vstoupilo do Evropské unie, tudíž se plánuje i jeho vztup do Eurozóny. Zatím k tomuto nedošlo, ale mluví se o období roku 2013-14.

1 lev = 100 stotinek.
Existují mince: 1,2,5,10, 20 a 50 stotinek a bankovky 1,2,5,10,20,50 a 100 leva.
Kód měny: BGN
Kurz: 1 EUR = 1,95583 BGN

Výběr peněz, směnáry a banky

Pokud se vydáte do Bulharska, nemusíte se bát vybírat peníze přímo z bankomatu. Poplatky jsou velice nízké. V obchodech a restauracích je možno platit kartou. V případě finančních rezerv zvolte eura nebo americké dolary, protože naše koruny v bulharských měnách jen tak výhodně nesměníte. Směnit valuty je možné v každé směnárně. Nicméně je třeba dávat si pozor. Pečlivě zkontrolujte kurz napsaný na tabuli venku před směnárnou a vevnitř, přičemž si dávejte pozor na první číslo napsané po desetinné čárce, např. 1 EUR = 1,099 BGN, nebo 1,920 BGN. Na pozdější reklamace nebude brán zřetel. Také se určitě vyhněte směnárnám na letišti tzv. change bjura, neboť většinou nemají výhodné kurzy, mnohdy až o 15%.

  • Mince v hodnotách 1 a 2 stotinky se téměř nepoužívají. Mnohdy se vám vrátí místo nich třeba bonbón. Je vhodné mít dostatek drobných na menší nákupy.
  • V restauracích si při platbě kartou dejte pozor na srážku dýška.
  • Nevyměňujte peníze na ulici.

Všeobecně platí, že banky mají výhodnější kurzy než většina směnáren. To ale většinou platí při větších částkách. Směna menšího obnosu může vyjít dráž, proto měňte peníze až po pečlivém průzkumu trhu.

Platby a ceny

Foto: Bulharské letovisko Kiten

Bulharské letovisko Kiten, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

V případě pobytu v horách či menších obcích nezapomeňte na dostatečnou hotovost. Zde bankomaty nenajdete. V hotelích kartou zaplatíte, ale mnohdy požadují cca 5% přirážku, je tedy lépe zaplatit v hotovosti. Ceny v Bulharsku jsou různé, je třeba brát ohled na to kdy a kde jste ubytováni. U moře jsou ceny jako u nás, ve vnitrozemí nižší. Jídlo stojí skoro stejně jako u nás.

Kolik peněz vzít sebou?
Na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Většinou se jedná o částku mezi 200-800 euro přibližně na týden pro čtyřčlenou rodinu. Uvádí se, že 200 euro postačí například v destinaci Kiten. Je dobré poptat se těch, co již v Bulharsku byli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím se platí v Bulharsku? Levou! Králem mezi zvířaty