Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čím se platí v Anglii? Librou šterlinků! Nejdéle používanou měnou na světě

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

17. 7. 2011

Chystáte se letos o dovolené navštívit zemi královny Alžběty II.? Pokud ano, jistě vám přijdou vhod informace o tamější měně. Kdy vznikla, jaký je její kurz a kde si ji lze směnit? Odpovědi čtěte níže.

Libra šterlinků, označovaná většinou jen jako libra, občas také jako britská libra, je měnou užívanou ve Spojeném království, osmi britských teritoriích a neoficiálně také v Zimbabwe. Znakem libry je £, možná je však i varianta s dvěma vodorovnými čarami . Kód měny je GBP.

Historie nejstarší používané měny sahá až do osmého století. Původně slovo libra označovalo pouze jednotku hmotnosti, což má ale se vznikem libry jakožto měny mnoho společného. V počátcích totiž měnové označení libra znamenalo množství stříbra vážící jednu libru. V roce 1964 přebrala nad librou kontrolu první banka na světě – Bank of England.

Šilink či pence?

Superhrdinové existují! O bezpečnost Anglie se stará Temný Sparťan

 

Nejprve se jedna libra skládala z 20 šilinků a každý šilink pak z 12 pencí, což se však změnilo s rokem 1971 a zavedením desítkové soustavy. Od té doby tvoří 1 libru 100 pencí. Britské bankovky existují v hodnotách 5, 10, 20 a 50 liber.

Nejmenší hodnota mince je 1 pence, největší 2 libry. Výjimečně se lze setkat i s pětilibrovou mincí.

Přestože je libra šterlinků oficiálním platidlem celého Spojeného království, v rámci monarchie se varianty bankovek v jednotlivých zemích liší. Dokonce i na území jedné země se může vzhled bankovek lišit, jak je tomu v případě Walesu i Severního Irska.

Britská libra je v současnosti čtvrtou nejobchodovanější měnou světa, po americkém dolaru, euru a jenu, kterým se platí v Japonsku. I díky tomu není problém si za ni v podstatě kdekoliv v České republice směnit naše koruny.

Současný kurz české koruny vůči libře je 27,2:1 při výměně liber za české koruny a 27,6:1 při opačném postupu. Tyto hodnoty se ale neustále proměňují, proto si před odjezdem nezapomeňte vyhledat aktuální kurzovní lístky.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Čím se platí v Anglii? Librou šterlinků! Nejdéle používanou měnou na světě