Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Čím krmit kočku, aby byla zdravá a spokojená?

Při krmení našeho domácího mazlíčka se často nevědomky dopouštíme různých chyb, které mohou být příčinou zdravotních problémů v budoucnu. Víte, čím krmit kočku, aby byla v dobré kondici a nic jí nechybělo?

Kočky jsou mlsní masožravci

Kočky jsou od přírody masožravci s potřebou lovit. Jejich stravu by mělo představovat především maso, které je bohaté na bílkoviny a živočišné tuky.

Kdyby nebyly odkázány na nás, lovily by několikrát denně kořist menší velikosti. Z tohoto důvodu je vhodné kočku krmit dvakrát až třikrát denně malými porcemi, starší jedince dokonce až čtyřikrát denně. Platí, že aktivní kočky potřebují jídla více než ty, které většinu času prospí na gauči. Denní porce krmiva by se měla pohybovat mezi 120 až 300 g s ohledem na aktivitu kočky, její stáří, pohlaví, hmotnost a plemeno.

Oproti jiným domácím mazlíčkům jsou kočky zpravidla velmi mlsné, proto je potřeba zjistit, co jim chutná a vyhovuje. Některé kočky se rády drží svých zvyků, jiné v jídle preferují změny. Dejte svému mazlíčkovi na výběr mezi vlhkým a suchým krmivem. Vždy volte raději superprémiové, kvalitní krmivo pro kočky než granule a kapsičky ze supermarketu, které obsahují jen minimum masa. Nekvalitní krmivo může být původcem různých zdravotních problémů, proto je třeba se mu obloukem vyhnout.

Kočičí jídelníček je vhodné obohatit o krůtí, kuřecí nebo hovězí maso. Maso lze podávat uvařené i syrové, nicméně syrové je nutné přemrazit, aby se zničili případní parazité. Vepřové maso kočkám nedáváme vůbec.

Berte v potaz míru aktivity, stáří a zdravotní stav

Při vybírání vhodného krmiva berte v potaz nejen podíl masa, ale také staří, zdravotní stav a aktivitu kočky. Existují například speciální krmiva pro kočky do jednoho roku nebo kočičí seniory, pro kočky s ledvinovými problémy, pro březí či kastrované kočky, pro aktivnější kočky žijící venku a podobně. Pokud kočka trpí zdravotními problémy, je vždy nutné dát na rady veterináře.

Jakým pamlskem kočku odměnit?

I u různých pamlsků, jako jsou pasty, tyčinky, jednohubky a další snacky, je vhodné dbát na složení. Opět platí, že čím vyšší podíl masa, tím lépe. Ideální je sáhnout například po sušených rybičkách nebo sušeném kuřecím, hovězím či kachním mase. K dispozici jsou také různé doplňky stravy pro kočky se specifickými potřebami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím krmit kočku, aby byla zdravá a spokojená?