Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cigán na DVD: Nakoukněte pod pokličku jedné romské osady

Jan Novotný

Jan Novotný

15. 12. 2011

FOTO: CigánŽe zapojit se jakožto Rom do většinové společnosti není jednoduché? Žádná novinka. Film o nelehkém osudu jednoho romského chlapce mimo jiné ukazuje i to, že člověk by měl nejdřív přemýšlet než zbrkle soudit.

FOTO: Cigán

Čtrnáctiletý Adam s tou svou Julkou, Zdroj: distributor filmu

Film

Témata o Romech, rasismu a takzvané nepřizpůsobivosti jsme na filmovém plátně většinou zvyklí vnímat pouze v rámci dokumentů. Možná proto se režisér filmu Cigán Martin Šulík rozhodl pro přesvědčivější formu, jak divákům předložit příběh o neřešitelném (?) problému s menšinami.

Na 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech získal film Cigán Zvláštní cenu poroty. Oceněn byl rovněž herec Ján Mižigár, který ztvárnil postavu Adama, a to Zvláštním uznáním poroty.

Šulík se s kamerou vydal do zapadlé romské osady na Slovensku natočit příběh chlapce, který v sobě objevil o něco víc potenciálu než jen na krádeže kol a kuřat ve večerkách. Po násilné smrti otce se čtrnáctiletý chlapec postupně vyvíjí a začíná se potýkat se zákony nejen státu, ale taky své vlastní komunity.

Slovenské drama nám postupně odkrývá druhou stranu karet, které mají mladiství v mnoha romských komunitách od narození rozdány. Je přitom velice důležité zmínit, že film nikoho neuráží ani nevyzdvihuje. Cigán sice nemá  bůhvíjak  složitou zápletku, ukazuje ale nevšední příběh chlapce Adama, ze kterého si každý divák odnese to své.

Přečtěte si podrobnější recenzi, která je rovněž pochvalná!

Někdo se kouká jen tak tak se zaťatými pěstmi, někdo film vypne kvůli romštině někde uprostřed, ale někdo se dodívá do konce a možná začne přemýšlet s novým úhlem pohledu. A přesně tohle režisér nejspíš zamýšlel. Nevnucuje divákům nějaká fakta nebo názory, pouze ukazuje, že i ten, který vám v noci vyraboval sklep, v tom může být nevinně.

FOTO: Cigan

Opakujte po mně: Už nebudu krást!

Ocenit se musí i to, že v hlavních rolích se ukazují neherci. Žádná škola, žádné zkušenosti. Byť měli své role trochu usnadněné tím, že částečně hráli sami sebe, zvládli ale skvěle mnoho naléhavých a tíživých scén. K tomu se přidávají rázné a místy opravdu humorné hlášky, autentická atmosféra šedi a ponurosti či náznaky do hlubší problematiky nejen romské otázky. Podložená až moc uměleckou hudbou se jeví jako jeden z mála zpod laťky vyčuhujících slovenskch kousků.

DVD

Disk je koncipován do opravdu jednoduché podoby. Neoslní přebal DVD ani menu. Tam najdeme pouze kapitoly a nastavení, v němž můžeme zvolit originální, tedy slovenský zvuk na DD 5. 1. nebo 2.0.

Protože se téměř celou dobu ve filmu mluví romštinou, je potřeba číst titulky. Ty jsou k dispozici buď v české verzi pro neslyšící (nebo pro ty, kteří nerozumí ani slovensky), nebo v originálním znění, takže se objevují pouze u romštiny. Poslední možností je pustit si film zcela bez titulků. Obraz je čistý a ostrý, v ponuré atmosféře špíny venkova a morálky patřičně zašedlý.

Cigán (Gypsy)

Drama
Slovensko / Česko, 2011, 107 min

Režie: Martin Šulík
Hrají: Ján Mižigár, Miroslav Gulyas, Attila Mokos, Miroslava Jarábeková, Ivan Mirga, Martin Hangurbadžo, Jakub Čonka, Matej Čonka, Martina Kotlárová, Patrik Badžo, Marie Oláhová, Zoltán Gabčo, Rebeka Poláková, Lukáš Puchovský, Anton Šulík, Andrej Kováč, Paľo Korec, Cyril Mirga

Zvuk: slovenský (DD 5.1., 2.0.)
Titulky: české pro neslyšící, originální znění
Bonusy: –

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cigán na DVD: Nakoukněte pod pokličku jedné romské osady