Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Výstava Čí je to město? útočí na developerskou lobby

Redakce

Redakce

9. 3. 2011

Obr.Paladium!Video!Ve středu 2. března byla v Karlín Studios zahájena skupinová výstava Čí je to město? Snaží se upozornit na dlouhodobě neutěšenou situaci architektury a urbanismu. Zejména pak kritizuje nedostatek dlouhodobé koncepce a vysokou míru korupce spojovanou s vedením Prahy.

Obr.Paladium

Obchodní centrum Paladium                                                  Zdroj: archiv autora

Už samotným názvem otevírá výstava Čí je to město? poměrně zásadní a palčivé otázky. Co se tedy konkrétně umělcům na současném pražském urbanismu nelíbí a jaká je vlastně souvislost mezi vystavovanými díly a zveřejněným prohlášením?

Z tiskové zprávy a výstavy samotné vyplývá, že je to především zběsilá výstavba obchodních center a kancelářských budov, která probíhá zcela bezohledně vůči kontextu městské architektury jako takové.

Exscesy ve veřejné správě

Dalším rozměrem problému je pak korupce srostlá s veřejnou správou, na kterou tak vehementně upozorňují figurky Jiřího Davida, které  návštěvníky výstavy uvítají  již  u vchodu. Ve svých několika obrazech, záměrně evokujících  neumělé malůvky malého dítěte, si zde David prostřednictvím svých panáčků stěžuje na nedostatek propojení veřejnosti se správou veřejných objektů, přičemž se nebojí pojmenovávat věci správnými jmény.

O kus dál se zase komiksová kreslířka Toybox ústy svých kreslených hrdinů svěřuje návštěvníkům o celkové deziluzi plynoucí z marnosti výstavby nových obchodních center.  Na řadu se dostávají veřejně propíraná témata jako je  výstavba Palladia na Náměstí Republiky nebo kýčovitá stavba luxusního hotelu Don Giovanni.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/ci-je-to-mesto/]

Naneštěstí  však komiks Toybox působí  spíše prvoplánově, nežli by vytvářel širší polemiku. A tak když si Toybox ústy důchodce stěžuje na nedostatek městské zeleně, připomíná to spíše onen pověstný prázdný výkřik do tmy nežli něco, co by nutilo k hlubšímu zamyšlení.

To, co  se však  dotýká prostředí města jako takového, představuje trojice videoprojekcí zachycujících akce přímo zapojené do veřejného prostoru.  Mezi nimi pak svým provokativním konceptem vyniká video upozorňující na celkovou  ignoranci obyvatel města týkající se okolního dění.

Provokace z řad umělců

Autor vystupující pod pseudonymem Epos 257 vztyčil společně s týmem lidí přímo uprostřed Palackého náměstí rozměrnou železnou ohradu. Celou akci včetně stavebních prací  zachytil na kameru, a to včetně reakcí náhodných kolemjdoucích. Pověstnou třešničkou na dortu  je pak  textový přepis komunikace autora s úřadem, ve kterém se neustále dokola vyptává na inkriminovaný objekt. To vše vybízí k zamyšlení nad tím, zda je opravdu možné,  aby na černo prováděné stavební práce přímo v centru města unikaly zájmu odpovědných úřadů i náhodných kolemjdoucích.

Bohužel výstava jako celek působí poněkud rozpačitým dojmem. Exponáty jsou vybrány chaoticky a ačkoliv se většina vystavených děl prostředí města dotýká, či do něj přímo zasahuje, nepodařilo se mi  odhalit nějakou hlubší souvislost mezi nimi a  developerskými projekty, na které mají údajně kriticky reagovat.

To, co však této angažované akci přidává na důrazu je  to,  že se jedná o  prezentaci názorů výtvarníků, kteří nejsou přímo spojeni s architekturou jako takovou.  Nejedná se tedy ani tak o názor odborníků jako spíše o prezentaci obecného smýšlení laické veřejnosti.

Zájemci o odbornou diskuzi se jí však bezesporu dočkají, a to v podobě mnoha doprovodných akcí a besed, kterých se již mají účastnit i zástupci architektonické obce.  Je jen škoda, že tato kritická reflexe přichází až teď. V době, kdy propírané Palladium již několik let stojí, stejně tak jako základy Pawlowskiho administrativně-obchodního centra na Národní Třídě.

Čí je to město?
výstava probíhá: 3.3-16.3 2011
Karlín Studios, otevřeno po-ne 12-18.00
www.futuraproject.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Čí je to město? útočí na developerskou lobby