Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Chytré hodinky: jaké vybrat a co všechno umí?

Zatímco inovacím klasických hodinek pomalu odtikává hrana, chytré hodinky se těší stále větší oblibě. Oproti obyčejným okulárům nabízí svému nositeli spoustu možností a funkcí, o kterých si může jejich tradiční odnož nechat tak maximálně zdát. Redaktoři portálu Testado.cz pro své čtenáře připravili informativní článek, do něhož zahrnuli aktuálně nejlepší chytré hodinky v poměru cena/výkon. A pokud si snad myslíte, že vám tyto přístroje nemají co nabídnout – jak sami uvidíte, nemusí to být vůbec pravda.

Chytré hodinky vs. chytrý náramek

V prvé řadě si je nutné ujasnit, jaký je rozdíl mezi chytrými hodinkami a chytrým náramkem. Ačkoliv se svým designovým zpracováním na první pohled příliš neliší, v případě hardwarového vybavení a funkcí je tomu přesně naopak. Chytré náramky zpravidla nabízí pouze základní funkce, jako například měření kroků, počet vystoupaných pater či srdeční tep. Chytré hodinky naopak umí spoustu pokročilých funkcí a možností – jsou zkrátka chytřejší a mnohem lépe vybavenější. Tomu ostatně odpovídá také vyšší cena. Pakliže ale budete našlapaný technologický servis efektivně využívat, ušetří vám čas a starosti.

Jak vybrat chytré hodinky

Při výběru smart hodinek je vhodné věnovat pozornost displeji. Právě na něm se vám zobrazují požadované informace. Chytré hodinky si můžete koupit s tradičnějším kulatým ciferníkem, ovšem výjimkou nejsou ani čtvercové či obdélníkové tvary. Dle obrazovky se hodinky dělí na sportovní a společenské. Mnohem zásadnější je nicméně rozměr panelu a kontrast. Čím větší obrazovka je, tím se vám budou hodinky lépe ovládat. Mějte však na paměti, že spolu s velikostí stoupá energetická spotřeba. Vyšší kontrast se zase stará o dobrou čitelnost na slunci, což oceníte hlavně při venkovních sportovních aktivitách.

Nesmírně důležitý parametr pak představuje odolnost, která je vyjádřena takzvaným IP kódem. Například stupeň krytí IP67 spolehlivě odolá prašnému prostředí či 30minutovému ponoření ve vodě v hloubce do 1,5 metru. Odolnost ovšem nevyužijí pouze plavci, ale také zcela běžní nositelé. Každý den si totiž umýváme ruce nebo se sprchujeme, tudíž se vyšší odolnost příznivě promítne na komfortním nošení (hodinky nemusíte z ruky vůbec sundávat).

Speciální roli v otázce designu pak hrají pásky. Řemínky se od sebe odlišují tvarem, barvou a materiálem. Mezi nejčastější patří kov či kůže, nejlevnější modely mají pásek pryžový. Řemínky jsou rozdílné také mechanismem upínání a (ne)možností výměny.

Chytré hodinky huawei

Výdrž baterie a ovládání

Zásadní je také výdrž baterie. Ačkoliv se vývojáři snaží sebevíc, většina chytrých hodinek pracuje na jedno nabití maximálně několik dní. Při plné zátěži se klidně vybijí i za jediný den, na čemž má největší podíl zapnutá technologie GPS. Dobře si tedy rozmyslete, zdali vás nebude pravidelné nabíjení omezovat. Na druhou stranu časté dobíjení není ani tak otravné jako u běžných telefonů. Chytré hodinky se totiž pohodlně dobíjí skrze dokovací stanici, která zařízení dodává šťávu bezdrátovou formou. Hodinky stačí přiložit k magnetu nabíječky a cyklus se sám nastartuje. Není třeba hledat žádné kabely ani konektory.

Ovládání hodinek ve většině případů probíhá dvěma způsoby: dotykově a mechanicky. Displej bývá častokrát dotykový, takže příkazy lze zadávat pohodlně prstem (úplně stejně jako u mobilu). Vynechávána však nebývá ani klasická „mačkací forma“, která je skvělá při běhání nebo plavání, kdy máte zpocené nebo mokré prsty. Právě druhý způsob ovládání pravidelně využívám během zimních aktivit, kdy mám nasazené rukavice. Veškeré úkony není ani problém hodinkám zadávat přes telefon.

Co vlastně umí?

Většina chytrých hodinek spolupracuje s operačním systémem Android a iOS. Se svým okolím pak komunikují prostřednictvím přenosové technologie Bluetooth – ty vybavenější dokáží pracovat s Wi-Fi, NFC a GPS. Zařízení si můžete pravidelně aktualizovat a zkrášlovat o nové ciferníky, funkce či hry. Mimo tradiční nabídky, jako je tlakoměr, výškoměr, krokoměr, sledování polohy či měření srdečního tepu, tyto přístroje zvládají zobrazit notifikace. Upozornění funguje se všemi oblíbenými aplikacemi typu Messenger, Whatsapp či Gmail.

Nejvybavenější modely mají dokonce zabudovaný slot pro SIM kartu, vestavěný reproduktor a mikrofon, tudíž můžete volat a psát SMS či surfovat na internetu i mimo domov nebo dosah telefonu. Výjimku netvoří ani kousky se zabudovanou kamerou, která vám umožní fotit okolí a natáčet videa přímo v terénu. Jak tedy vidíte, slušné chytré hodinky dokáží v mnohém zastoupit i moderní smartphone.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chytré hodinky: jaké vybrat a co všechno umí?