Menu
TOPZINE.cz
Věda

Chytrá aplikace detekuje rakovinu slinivky ze selfíčka. Proč doktorům stačí?

Redakce

Redakce

17. 11. 2017

Selfíčka už nejsou jen častou součástí sociálních sítí. Díky americkým výzkumníkům se začlenily do technologie, která dokáže odhalit rakovinu slinivky.

Selfie, které dokáže zachránit život

Chytrý telefon má dnes téměř každý z nás. A každý z nás už si někdy pořídil oslavovaný i zatracovaný digitální autoportrét, takzvané selfie. Zatímco v minulosti šlo především o fenomén spojovaný se sociálními sítěmi, dnes dokáže pomáhat i v medicíně a včas rozpoznat rakovinu slinivky. Tento typ rakoviny je lékaři považován za jednu z nejzákeřnějších rakovin, kterou přežije pouhých 5 % pacientů. Nádor lze jen těžko odhalit včas, protože příznaky se objeví teprve ve chvíli, kdy je rakovina téměř neléčitelná. Doposud neexistovala žádná neinvazivní metoda, která by dokázala rakovinu slinivky detekovat před tím, než se začne nádor šířit.

Oči jsou oknem nejen do duše

Vědci z univerzity ve Washingtonu vzali obyčejné selfíčko a povýšili jej na lékařský diagnostický nástroj. Aplikace BiliScreen dokáže podle barvy bělma očí na fotografii rozpoznat rakovinu slinivky mnohem dříve, než se projeví reálné fyzické symptomy. Podle barvy bělma očí lze totiž určit hladinu bilirubinu, který vzniká rozpadem červeného krevního barviva v játrech. Zvýšené množství bilirubinu v krvi způsobuje žloutenku, která bývá jedním z prvních příznaků u pacientů, jež mají tento typ onemocnění.

 Jak porazit rakovinu slinivky

Vědci, kteří tuto aplikaci vytvořili, očekávají, že pravidelné kontroly bělma očí by mohly zásadním způsobem pomoci při prevenci zákeřného typu rakoviny. BiliScreen také může pomoct těm, kterým už rakovinu slinivky diagnostikovali díky neinvazivnímu měření bilirubinu v krvi. Místo toho, aby se nemocný člověk vyčerpával pravidelnými návštěvami lékaře a odběry krve, může si změřit hladinu bilirubinu sám doma.

Čtěte také: Čeští vědci opět září u nemoci AIDS. Učinili významný objev o historii viru HIV

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chytrá aplikace detekuje rakovinu slinivky ze selfíčka. Proč doktorům stačí?