Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Chystá se hraný film o Václavu Klausovi. Exprezident si zahraje sám sebe

Bývalý prezident Václav Klaus má dojem, že konec jeho hradního období je kvůli mediálním hrátkám vnímán veřejností poněkud negativně. Svou osobu hodlá rehabilitovat v připravovaném celovečerním filmu.

Václav Klaus

Václav Klaus informuje média o svém kinematografickém záměru. Zdroj: vaclavklaus.cz

Časosběrný dokument Občan Havel mapující prezidentskou éru první české hlavy státu sklidil ve své době velký úspěch a zároveň dokázal zvednout v očích veřejnosti popularitu svého protagonisty Václava Havla. O resuscitaci obliby čerstvě odešlého prezidenta Václava Klause se podobně pokusí chystaný snímek s pracovním názvem Přítel státu.

„V našem případě však půjde o ambiciózní hraný film portrétující pana prezidenta a zároveň vysvětlující jeho konzervativní názory na společnost, ekonomiku i život,“ sdělil bývalý Klausův tajemník a scenárista filmu Ladislav Jakl.

Jaklův scénář inspirovaný kontroverzní knihou Petra Hájka Smrt v sametu převede na filmové plátno režisér Filip Renč. „Líbila se nám práce Filipa Renče při prezidentské kampani Miloše Zemana,“ vysvětluje volbu Jakl, podle nějž byla pro Renče plusovým bodem také režie předvolebních spotů pro ODS.

„Přiznávám, že zatím půjde o vrchol mojí kariéry. Rád střídám různé žánry, i když iscenovaný dokument jsem si už osahal v televizi na filmu Polojasno,“ říká Renč.

Václav Klaus

Ke kuriózní situaci došlo při obsazování hlavní role. Bývalého prezidenta měl původně hrát populární Petr Nárožný, neprošel ovšem fyzickým tréninkem pro akční tenisové scény, a tak si nakonec bude muset Václav Klaus zahrát sám sebe.

Na otázku, zda je schopný ztvárnit ústřední filmovou roli před několika dny Klaus odpověděl: „Námitky typu, že neumím hrát, ačkoliv jsem na většině svých veřejných vystoupení vždycky sklidil potlesk, pocházejí opět od té stejné skupiny lidí, která se mnou už dvacet bojuje, a tentokrát už to přehánějí, opravdu přehánějí.“

Naopak je již potvrzené jméno představitelky Livie Klausové, kterou ztvární Iva Janžurová. „Paní Janžurová má s převlekovými rolemi zkušenosti například z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, takže převtělit se do role první dámy pro ni nebude problém,“ chválí herečku Filip Renč, který nezapomněl ani na dávnou úmluvu s Janem Svěrákem, podle níž se oba režiséři vzájemně obsazují do svých děl. „Honza si zahraje malou, ale výraznou zápornou roli atentátníka Vondrouše z Chrastavy.“

Vrcholy snímku by měly přijít v emotivní scéně odmítnutí Lisabonské smlouvy či v úseku věnovaném přípravě novoroční amnestie, ve které podle Renče hlavní hrdina prokáže svou schopnost pracovat v utajení lépe než postavy z nejlepších špionážních filmů.

Václav Klaus

Na odlehčenější tón dojde v retroscéně z Klausova mládí v basketbalovém klubu Kbely při představení dosud nezveřejněné sbírky per, které prezident nasbíral při svých cestách, či v dynamicky snímaných záběrech z lyžování. Kvůli nim se štáb v nejbližších dnech vypraví chytat poslední sníh do Pece pod Sněžkou.

Tvůrci zatím tají, které další role se ve snímku objeví, postava Václava Havla však mezi nimi nejspíš nebude. „Předchůdce pana prezidenta už svůj film má, takže nevidím důvod dávat mu nějaký větší prostor,“ usmívá se Jakl, jehož skupina Etal připraví pro snímek ústřední píseň, o zbytek hudby se postará Klausův oblíbený jazzman Emil Viklický.

Přítel státu vzniká v koprodukci Institutu Václava Klause, Petra Kellnera a Vladimíra Železného. Natáčení bude probíhat zhruba do letošního podzimu, kdy Václav Klaus možná bude muset zasednout do lavic Evropského parlamentu.

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chystá se hraný film o Václavu Klausovi. Exprezident si zahraje sám sebe