Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank: Nalepte si plakát nohama!

FOTO: Morgan Freeman, Tim Robbins - The Shawshank RedemptionVykoupení z věznice Shawshank patří k nejlepším snímkům, které kdy byly natočeny. Může za to knižní předloha Stephena Kinga v rukou režiséra Frank Darabont, přesto jsme našli pár chybiček.

FOTO: Morgan Freeman, Tim Robbins - The Shawshank Redemption

Morgan Freeman a Tim Robbins se jako vězni v Shawshanku stali nejlepšími přáteli. Zdroj: distributor filmu

Nejlepší a pravděpodobně nejslavnější filmové zpracování jednoho z Kingova románu nám vypráví příběh Andyho Dufresna (Tim Robbins), který je neprávem odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Po příjezdu do věznice Shawshank musí čelit opravdu nepříjemným situacím, šikaně, znásilňování, ale rozhodně se nehodlá jen tak vzdát.

Když už to vypadá, že to s Andym nedopadne dobře, náhoda ho přivede ke kapitánovi dozorců, Byronu Hadleymu (Clancy Brown), kterému, jako bývalý bankéř, dá velice užitečnou radu. Ten mu za to poskytne ochranu před ostatními vězni a díky řediteli Samu Nortonovi (Bob Gunton), který se taktéž rozhodne využít jeho znalostí k praní špinavých peněz, se mu dostává i více svobody.

Ve věznici začne Andy pracovat v knihovně, pomáhá dozorcům s daněmi, vzdělává ostatní vězně, a dokonce se mu po letech podaří získat dotaci na zřízení luxusní vězeňské knihovny. Vše se zdá být skvělé do doby, než nastoupí mladíček, Tommy (Gil Bellows), kterého Andy připravuje k maturitě.

[youtube_660]6hB3S9bIaco[/youtube_660]

Ten po zjištění učitelova příběhu vypráví o jiném muži odsouzeném za podobnou vraždu a Andymu svitne naděje. Ale co se stane, až se tohle vše dozví zkorumpovaný ředitel? Propustí svou pojistku na peníze, když ví o všem, co se v Shawshanku děje? Co se stane s Tommym, který může prokázat Andyho nevinu? Příběh o nespravedlnosti, krutosti, zkorupmovanosti, ale i přátelství a naději nestačí vidět pouze jednou.

Chyby ve filmu

1. Když přijdou dozorci do Andyho cely po jeho útěku, přikrývá díru ve stěně, kterou Andy unikl, plakát přilepený ve všech čtyřech rozích. Jenže ono není možné, aby se Andy v takovém prostoru vůbec obrátil, natož aby ještě přilepil plakát. A zkoušeli jste někdy držet lepenku prsty u nohou?

2. Na krabičce cigaret Marlboro, kterou podává dozorce Tommymu, si můžete všimnout bodové hodnoty věrnostního programu, který ale rozhodně neprobíhal v šedesátých letech.

3. V jednom záběru, kdy Brooks drží u Haywoodsova hrdla nůž, můžeme na jeho krku vidět krev. V dalším záběru krev záhadně mizí.

FOTO: Bob Gunton jako ředitel věznice Shawshank

V tomto únikovém tunelu se téměř nehnete. Andy si asi cvičil lepení plákatu na zeď nohama.

4. Na konci filmu řídí Andy Pontiac GTO z roku 1969. Film se však odehrává v roce 1966.

5. Další chybička se vloudila do scénky, kdy vězni pijou na střeše pivo. Všimněte si, že mají šroubový uzávěr, který v té době neexistoval.

6. Když jde Red (Morgan Freeman) po pláži a zanedlouho se má setkat s Andym, uletí mu klobouk z hlavy a přistane téměř ve vodě. V dalším záběru je ale tento kloubou jen pár metrů od něj a navíc ve směru proti větru.

7. Ve scéně, kdy se ředitel chystá spáchat sebevraždu, vysype náboje z krabičky a ty se rozkutálejí po stole. V další scéně ale můžete vidět tyto náboje pěkně srovnané. Že by vážně někdo chvilku před tím, než ukončí svůj život, přemýšlel nad tím, že musí urovnat kulky?

FOTO: Vykoupení z věznice Shawshank

Život v krimu není žádný med, ale tenhle frajer ví, jak na to.

8. Nicméně chvíli na to, když už ředitel dokončí své dílo, kulka, kterou si prožene hlavou, rozbije okno nad ním. Všimněte si, že okno je v každé scéně rozbité jinak.

9. A zase ty cigarety. Když Red, krátce po svém propuštění v roce 1967, pracuje ve Food-way, můžete na poličce vidět kartony cigaret More a Newport. More se však začaly vyrábět až v roce 1975.

Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption)

Drama
USA, 1994, 142 min

Režie: Frank Darabont
Hrají: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, Mark Rolston, James Whitmore

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank: Nalepte si plakát nohama!