Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Troja. Lamy ve starověkém Řecku? Ale jistě!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

21. 10. 2010

Troja je jedním z těch blockbusterů, které nejsou zrovna kvalitní, ale viděl je téměř každý. Taky je ale jako každý historický velkofilm plná chyb… Podívejte se sami!

Troja, Zdroj: distributor filmu

Troja, film, který mírně degradoval Brada Pitta a ještě více režiséra Wolfganga Petersena, pojednává o bájné trojské válce.  Znáte to určitě z učebnic dějepisu nebo aspoň literatury: Paris unese krásnou Helenu, manželku spartského krále Meneláa. Tím ovšem proti sobě a městu Troji poštve celé Řecko… A do toho se nám připletl polobůh Achilles s tváří jiného poloboha – Brada Pitta. Trošku přitroublého Parida ztvárnil Orlando Bloom, udatného Hectora Eric Bana a nádhernou Helenu stejně nádherná Diane Krugero.

Filmové chyby

1. Lamy… Opravdu tu jsou. Můžete je zahlédnout ve scéně, kde se Trojané rychle ukrývají za zdmi svého města při prvním příchodu Řeků. Tahle mírně legrační zvířátka ale starověké Řecko neznalo, žily v Jižní Americe.

2. Když řecká armáda běží směrem ke Troji, vidíme na krátkou chvíli nohy bojovníka Eudora (taky si to jméno nepamatuju, prostě nějaký Řek…). Jde směrem k Achillovi a na krátký moment jsou vidět jeho sandály. A hele, ony mají klasickou podrážku! Že by produkt Greekidasu?

Nový produkt Greekidasu, doskočíte ještě dál!, Zdroj: moviemistakes.com

3. Klasická chyba, kterou jste mohli vidět i v Gladiátorovi. Opět jsou minimálně na jednom jezdci na koni vidět třmeny… A ty byly vynalezeny až ve čtvrtém století po Kristu. V Číně.

Nesmrtelný Achilles?, Zdroj: moviemistakes.com

4. Více než jednou můžete zahlédnout ve filmu východ slunce nad mořem. To je ale nemožné, neboť jak nás učila babička – sluníčko vychází na východě. A moře obklopovalo Troju jen ze severu a západu.

5. Trojský palác se ve filmu hýbe! Když Hector, Paris a Helena dorazí do Troji, vykukuje nad normálními budovami města. Ke konci snímku, zrovna když Odysseus má svůj uzavírací monolog, kamera projede tím samým místem jako na začátku… A palác nikde.

Koně rychlejší než blesk (doslova), Zdroj: moviemistakes.com

6. Tuto chybu uslyšíte jen v původním anglickém znění. Za Achillem přiběhne na začátku malý chlapec a říká mu, že na něj čeká Boagrius, který je dle jeho slov Thessalonian from Thessaly. Toto označení je ale špatně, Thessalonians byli obyvatelé Thessaloniky (ta je asi o 1000 let mladší než Troja). Správně měl říct Thessalian from Thessaly.

7. Když zemře Ajax (další Řek, o kterém vy ani já nevíme, kdo to sakra je), zakřičí Agamemnon: „Kupředu!“ Jeho koně mají krásné bílé skvrny mezi očima. Pořád jede na těch samých koních… Tentokrát se ozve Odysseus: „Zpátky do lodí!“ a najednou jsou skvrny úplně jiné. K tomu všemu mají koně zničehonic klapky na očích.

Abrakadabra... A palác nikde!, Zdroj: moviemistakes.com

8. Po třmenech další opakovaná chyba v historických velkofilmech: zbroj bojovníků je vyrobena ze speciální kůže. Ta byla v té době ale tak pevná, že nepříliš ostré mečíky by ji sotva propíchly. Ale jistě, filmoví Trojané mají přece supersílu a supermeče.

9. Menší spoiler (tedy alespoň pro ty, kteří nikdy nečetli Homéra). Jo, Achilles zemře. Jenže těsně po hrdinné smrti leží jedním způsobem… A během vzdalujícího se záběru leží zase jinak. Že by byl skutečně nesmrtelný?

10. Většina výzbroje, kterou ve filmu používají Řekové, připomíná  zbraně z 5., 4. století před Kristem – velké kulaté štíty či Achillova helma. Jenže během trojské války Řekové používali mnohem menší a zaoblenější helmy a světlé kožené štíty, které tvarem připomínaly číslo 8. Hups.

Troja (Troy)

Historický / Dobrodružný / Romantický / Válečný
USA / Malta / Velká Británie, 2004, 157 min. (Director’s cut: 201 min.)

Režie: Wolfgang Petersen
Hrají: Julian Glover, Brian Cox, Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Diane Kruger, Sean Bean, Peter O’Toole, Julie Christie, Saffron Burrows, Brendan Gleeson, Nigel Terry, Trevor Eve, Rose Byrne, Alex King, James Cosmo, Garrett Hedlund, Nathan Jones, Tyler Mane, Vincent Regan, Owain Yeoman

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Troja. Lamy ve starověkém Řecku? Ale jistě!