Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Rychle a zběsile: Kaskadér, kam se podíváš

Nela Christovová

Nela Christovová

27. 4. 2011

Rychlá auta, rajský plyn, vůně spálených pneumatik… Odraz kameramana, jistící lano a rampy na každém kroku. To všechno a mnohem víc pro vás připravili tvůrci úspěšného akčního filmu s Vinem Dieselem a Paulem Walkerem v hlavních rolích.

Dominic (Vin Diesel), boss party pořádající nelegální závody v Los Angeles, se seznámí s hezounem Brianem (Paul Walker), který se mu ani za mák nelíbí. Po čase ho ale vezme mezi své lidi a pomalu mu začne věřit. Jenže Brian je policista, který moc dobře ví, že závody nejsou Dominikovým hlavním zdrojem financí. Když se nečekaně zamiluje do Dominikovy sestry Mii (Jordana Brewster), ocitne se před těžkým rozhodnutím. Má udat celý gang, nebo se stát jejich komplicem?

Že se z filmu stane trhák, bylo jasné už dopředu, však se také o roli Briana praly hvězdy jako Eminem nebo Mark Wahlberg. O obsazení stály hodně i obě hlavní představitelky Jordana Brewster a Michelle Rodriguez, které teprve těsně před natáčením složily zkoušky na řidičský průkaz.

Páté pokračování série Rychle a zběsile zamíří do českých kin už 5. května, a i tentokrát se můžete těšit na oblíbenou dvojku Vin Diesel a Paul Walker.

Chyby ve filmu

 

1. Paulovi Walkerovi slouží ke cti, že některé kaskadérské kousky natáčel opravdu on sám. A o jejich nebezpečnosti se můžeme přesvědčit třeba ve scéně, kdy zachraňuje Vince (Matt Schulze) z nárazníku kamionu. Tam je totiž bezpečnostním lankem k boku náklaďáku přivázán.

FOTO: Rychle a zběsile

Lanko poutající Paula Walkera ke kamionu, Zdroj: archiv

2. Několikrát se mezi scénami mění prvky na vytuněných autech, spoilery, výfuky, volanty… Třeba se je jezdci naučili opravovat za jízdy, ale pravděpodobnější asi bude, že herci a kaskadéři měli opravdu velkou spotřebu aut.

3. V té samé scéně si můžete z jiného úhlu všimnou stop po pneumatikách, které na silnici zbyly z předchozích záběrů.

4. Během závodu Brianovi upadne plech od podlahy spolujezdce. Nejenže to nijak nepoškodí podvozek, ale Dom, kterého později do auta nabere, si ani nedává nohy nijak bokem. Že by novodobí Flinstoneovi?

5. Ani tenhle hollywodský blockbuster nesmí postrádat vymakané speciální efekty. Brianův Mitsubishi Eclipse nemůže vybouchnout, protože oblíbený rajský plyn, tedy oxid dusný, je nehořlavý. Ale když ten modrý plamen je táák efektní!

FOTO: Rychle a zběsile

NOS nehoří! Jak vysvětlit tenhle Eclipse hořící modrým plamenem?, Zdroj: distributor filmu

6. Podobně efektní byla i scéna, ve které černá honda bez problému projede pod návěsem kamionu. Ale ani speciálně snížený sporťák nepodjede kamion, pokud se předtím neupraví jeho světlá výška. A to o dost.

7. Všimli jste si, kolik ramp kaskadéři použili? Ve filmu je jich vidět rovnou několik, snad pokaždé, když Brian s Domem utíkají před policejními auty.

8. Když se Dominic s Brianem řadí na závěrečný závod, v chromovaném zrcátku prvního z nich se odráží kameraman v červeném tričku.

9. Když na konci Dominikovo auto narazí do kamionu a otočí se, můžete jasně zahlédnou helmu kaskadéra, který sporťák řídil. Ale i kaskadéři měli při natáčení pěkně těžké podmínky, Vin Diesel údajně jednomu z nich omylem zlomil nos.

FOTO: Rychle a zběsile

Viditelná helma kaskadéra, Zdroj: archiv

10. Zajímavost na závěr: všimněte si poslíčka s pizzou, který kvůli závodu v ulicích nemůže projet. Zahrál si ho sám režisér Rob Cohen. A závodník v černém ferrari je pro změnu producent filmu Neal H. Moritz.

Rychle a zběsile (The Fast and the Furious)

Thriller/Akční/Krimi
USA/Německo, 2001, 106 min

Režie: Rob Cohen
Hrají: Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Rick Yune, Chad Lindberg, Matt Schulze, Ted Levine, Ja Rule, Thom Barry, Noel Gugliemi, Reggie Lee, Rob Cohen

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Chyby ve filmu Rychle a zběsile: Kaskadér, kam se podíváš